ΒΟΛΕΪ

Βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ, νίκησε 3-2 την Μλάντοστ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ αν και δυσκολεύτηκε νίκησε με 3-2 σετ την Μλάντοστ στην Κροατία και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Τραυματίστηκε ο Παντακίδης.

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γκόμες και Ανδρεάδη αλλά και τον ανέτοιμο Ντάντε ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί της Μλάντοστ στην Κροατία και έκανε βήμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο "δικέφαλος του Βορρά" έχασε και τον Παντακίδη στο τρίτο σετ με τον Γιάννη Καλμαζίδη να βλέπει ακόμα ένα παίκτη του να βγαίνει νοκ άουτ. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σαφράνοβιτς που έκανε σπουδαία δουλειά, ενώ μίλησε στα κρίσιμα και ο Σμαραγδής.

Η ρεβάνς θα γίνει στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή 6 Νοεμβρίου στις 18.00.Eάν ο ΠΑΟΚ περάσει τους Κροάτες τον περιμένει η πολωνική Σκρα Μπελχάτοφ.

Το ματς: Το πρώτο σετ ανήκε εξολοκλήρου στον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αγχωμένοι και έκαναν πολλά λάθη. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Καλμαζίδη και με συνοπτικές διαδικασίες έκαναν το 1-0 (25-20). Ότι είδαμε στο πρώτο σετ το είδαμε με αντίστροφους ρόλους στο δεύτερο. Ο "δικέφαλος του Βορρά" ήταν κακός, έκανε εννέα λάθη και ουσιαστικά χάρισε το σετ στους Κροάτες βάζοντας τους στο ματς χωρίς λόγο.

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα σετ ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα σε ένα ματς με πολλά λάθη. Ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα στο τρίτο σετ, αλλά ο τραυματισμός του Παντακίδη στο 6-9 έδειξε να επηρεάζει τους παίκτες του Καλμαζίδη. Αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να καλύψουν το γρήγορα το +4 και μάλιστα εις διπλούν φτάνοντας πρώτοι στο σετ μπολ. Εκεί χρειάστηκαν μία επίθεση από τον Σαφράνοβιτς, ένα μπλοκ από τον Σακόγλου και μία επίθεση άουτ από τον Ντίρλιτς για να παρει ο ΠΑΟΚ το σετ με 26-24.

Στο τέταρτο σετ η Μλάντοστ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, η διαφορά έφτασε και στους πέντε (17-12), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να ισοφαρίσει στο 21-21 με μπλοκ του Πέτκοβιτς. Εκεί ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να τελειώσει το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε με τις παρατάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και τελικά με 31-29 το σετ κατέληξε στην Μλάντοστ.

Έτσι, οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-3, για να απαντήσει με ένα επί μέρους 5-0 η Μλάντοστ και να προηγηθεί με 8-6. Από εκεί και πέρα όμως μίλησε η κλάση του Σαφράνοβιτς και η εμπιστοσύνη του Πέτκοβιτς στον Σμαραγδή. Ο Έλληνας κεντρικός πήρε πάνω του όλες τις επιθέσεις και δικαίωσε τον πασαδόρο του με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 3-2 με 15-12.