ΒΟΛΕΪ

Βασιλιάς των Κυκλάδων ο ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας με την Μπρίνκμαν σε μία ακόμα μαγική βραδιά επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού και για πρώτη φορά στην ιστορία του εξασφάλισε την παρουσία του στην τετράδα της Α1 γυναικών.

Ο Α.Ο Θήρας επικράτησε με 3-1 του Πανναξιακού στο Κυκλαδίτικο ντέρμπι στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ και με τους τρεις βαθμούς «κλείδωσε» την παρουσία του στην τετράδα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση (7-8, 16-20) , εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων ενώ πίεσε στο σερβίς με την Τοτσίδου και τη Διώτη και κατάφερε να φτάσει πρώτος στο 0-1 σετ με 23-25.

Ο Α.Ο Θήρας αντέδρασε και απάντησε εμφατικά 8-3 (α’ τεχνικό τάιμ άουτ) και 16-7 (β’ τεχνικό τάιμ άουτ) κατακτώντας εύκολα το δεύτερο σετ, έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα το ρυθμό στην επίθεση και δουλεύοντας καλά στο μπλοκ έφτασε στην ισοφάριση με 25-15.

Με ψυχολογία μετά το 1-1, η ομάδα της Σαντορίνης με εντυπωσιακές άμυνες από την Αρτακιανού, την Μπρίνκμαν αιχμή του δόρατος και τον κόσμο να δίνει ώθηση στις προσπάθειες των γηπεδούχων κατάφερε να χτίσει εκ νέου διαφορές (16-7, 16-10, 23-16) για το 2-0 σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ, ο Πανναξιακός δεν άφηνε τον ΑΟΘ να ξεφύγει και παρότι οι γηπεδούχες βρέθηκαν να προηγούνται με 22-19 η πίεση από τα σερβίς της Τοτσίδου έφεραν την ισοφάριση 23-23. Το 24-23 έγραψε η Μπρίνκμαν με τη Βίντοβιτς να τελειώνει το ματς και το σετ (25-23) και την ομάδα το ΑΟΘ να γίνεται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζει την ιστορική της επιτυχία.

ΑΟ Θήρας - Πανναξιακός 3-1

Τα σετ: 23-25, 25-15, 25-20, 25-23

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 10 (4/9 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 26 (15/30 επ., 9 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Οικονομίδου 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 3 (3/11 επ., 53% υπ. – 44% άριστες), Βεργίδου 6 (3/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 16 (15/42 επ., 1 άσο), Αρτακιανού -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (3/3 επ.), Διώτη 12 (10/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Καρπουζά 1 (1/8 επ.), Τοτσίδου 14 (11/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 24% άριστες), Μεταξά 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Περίν 16 (12/19 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (53% υπ. - 37% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Νούσια 4 (3/6 επ., 1 άσο, 46% υπ. - 31% άριστες), Αποστολίδου, Δρακουλίδου 4 (3/4 επ., 1 άσο), Κατερίνη.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

* Καλή και ως ακραία ήταν η Κατερίνα Γιώτα που πήρε 12 πόντους

Νίκησε την ΑΕΚ ο μισός Ολυμπιακός

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη. Οι ερυθρόλευκες που αγωνίστηκαν χωρίς την τραυματία Λαζάρεβιτς (ενώ ο Κοβάτσεβιτς προφύλαξε και σ’ αυτό το ματς Μαλασάι και Χριστοδούλου) με την Κατερίνα Γιώτα να χρησιμοποιείται και πάλι ως ακραία (και να είναι εξαιρετική στην επίθεση), συνάντησαν ισχυρή αντίσταση στα δύο πρώτα σετ για να επικρατήσουν πολύ πιο εύκολα στο πρώτο.

Στο πρώτο σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-8, αλλά δέχθηκε ένα σερί 0-5 για το 9-13 για να φτάσει η ΑΕΚ τη διαφορά στο 11-16. Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ το σκηνικό άλλαξε κι ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να τρέξει το δικό του σερί φτάνοντας στο 16-16, ενώ προηγήθηκε 20-18 με επίθεση της Κωνσταντίνου. Η ΑΕΚ ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21, ξαναπήρε κεφάλι με άσο της Κατσαντώνη (24-25), ωστόσο στο 27-26 η δική της άουτ επίθεση έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Στο β’ σετ είχαμε ίδιο σκηνικό με αντίθετους πρωταγωνιστές, αλλά και πάλι τον Ολυμπιακό νικητή. Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκε 11-7 με την Τσβετάνοβα στο σερβίς και έφτασαν στο 17-11. Η ΑΕΚ μείωσε σε 17-16 (με δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις της Κωνσταντίνου) και προηγήθηκε με 18-19, όμως εκεί και πάλι τα σερβίς της Τσβετάνοβα έστειλα τη διαφορά στο 23-19 για να γίνει το 2-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ όπου προηγήθηκε με 0-3, αλλά δύο μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφεραν τον 3-3 και στο 5-6 ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 6-0 (με την Γιώτα στο σερβίς) για το 11-6. Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν πλέον την ψυχολογία για να αλλάξουν κάτι και έτσι η διαφορά μεγάλωσε (18-9 μπλοκ της Λαμπρούση στην Κοσμά) και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με επίθεση της νεαρής Μιλεντίγιεβιτς.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 28-26, 25-21, 25-13

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 12 (10/21 επ., 2 άσοι), Κωνσταντίνου 15 (13/29 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (3/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Τέζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 18 (12/36 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κοκκινάκη-λ (43% υπ. - 36% άριστες) / Κονόμι, Μιλιεντίγιεβιτς 1 (1/1 επ.)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1/1 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (4/15 επ., 2 μλοκ), Ιβάνοβα 5 (5/12 επ., 20% υπ. – 00% άριστες), Λαμπρινίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 8 (4/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 17% άριστες), Κατσαντώνη 12 (10/26 επ., 2 άσοι), Μπελλιά (45% υπ. – 28% άριστες) / Κακουράτου -λ , Σπανού 5 (5/18 επ., 40% υπ. - 30% άριστες), Κουνάδη, Πατέλη.

Καλή εμφάνιση από την Μερτάκη που είχε 16 πόντους

Πέρασε από την Ηλιούπολη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 επί της άκρως μαχητικής Ηλιούπολης στο ομώνυμο κλειστό την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Στο πρώτο σετ, οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά (7-11) και πιέζοντας από το σερβίς με την Κωνσταντινίδου η διαφορά άνοιξε για το 11-21. Η ομάδα της Ηλιούπολης απλά μείωσε και το σετ ολοκληρώθηκε 15-25 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Αλλά και το ξεκίνημα του δευτέρου σετ ήταν καλύτερο για τις φιλοξενούμενες (0-4, 6-10) με την Ηλιούπολη να ανεβάζει στροφές και να εκμεταλλεύεται την αδράνεια του ΠΑΟ και να ισοφαρίζει 14-14. Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά 17-16 και πήραν και μικρό προβάδισμα, εκμεταλλευόμενες και τα λάθη στις επιθέσεις των φιλοξενουμένων (21-19, 23-21) ενώ είχαν σετ μπολ, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός πιο έμπειρος να καταφέρει να κάνει το 0-2 έπειτα από επίθεση της Τσίμα (27-29) και λάθος της Ηλιούπολης (27-29).

Στο τρίτο σετ, ο Γ.Σ Ηλιούπολης δεν τα παρατούσε και ακολουθούσε τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16) οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν (16-20, 17-22) για το τελικό 21-25.

Ηλιούπολη - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 15-25, 27-29, 21-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καπέλλου, Γιοβάνη 8 (7/18 επ., 1 άσο), Μπανίκα 3 (7/4 επ., 2 μπλοκ, 14% υπ. – 00% άριστες), Μαλουσάρη 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 13 (9/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες), Αργυροπούλου -λ (65% υπ. – 41% άριστες) / Γεωργίου, Ευθυμιοπούλου, Βέλλιου 6 (6/13 επ., 24% υπ. - 00% άριστες), Τσαβαλιά.

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 16 (11/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Γκούζου 12 (11/14 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 10 (10/27 επ., 57% υπ. - 14% άριστες), Τσίμα 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (4/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (45% υπ. – 36% άριστες) / Αγγελοπούλου, Καββαδία 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ).

Κοντά στην τετράδα ο Άρης

Ο Άρης πέρασε εύκολα από την έδρα του Φιλαθλητικού τον οποίο κέρδισε με 3-0 και εκμεταλλευόμενος την ήττα του Πανναξιακού στην Σαντορίνη τον προσπέρασε και βρέθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε τον αγώνα με ένα μικρό σοκ καθώς στο ζέσταμα τραυματίστηκε η Μαυροπάνου και τη θέση της στο βασικό σχήμα πήρε η Μπουρλή με τον Άρη να προηγείται εύκολα με 0-1.

Από το β’ σετ και μετά το παιχνίδι ήταν πιο ανταγωνιστικό με τον Άρη να έχει πάντα όμως τον πρώτο λόγο και μόνο στο τρίτο σετ ο Φιλαθλητικός κατάφερε να εκμεταλλευτεί και τις αλλαγές του Σολκίδη, ισοφαρίζοντας σε 23-23, αλλά ο Άρης πήρε τους δύο σερί πόντους και έφτασε στο τρίποντο.

Φιλαθλητικός - Άρης 0-3

Τα σετ: 07-25, 21-25, 23-25

Φιλαθλητικός (Πράππας) Τουσιούδη, Μπουρλή, Χατζηελευθερίου, Υφαντή, Μπαζιάνα, Τζούριτς, Αναγνωστοπούλου -λ / Γαλογαύρου, Παπαγιάννη, Γκαμζάρη.

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Τυφλιώρη, Καετάνο, Γουγούση, Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Ιακωβίδου -λ/ Χίτζιου, Κούση, Σταματίου, Κοσμά, Πλουμή.