ΒΟΛΕΪ

Τρίποντο ο ΠΑΟΚ με επιστροφή Γκόμες

ΠΑΟΚ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ / VOLLEYLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
ΠΑΟΚ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ / VOLLEYLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ με τον Ερνάντο Γκόμες να αγωνίζεται βασικός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παμβοχαϊκού στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Volleyleague.

Με τον Ερνάντο Γκόμεζ να ξεκινάει για πρώτη φορά βασικός διαγώνιος και πρώτο σκόρερ τον Σαφράνοβιτς με 18 πόντους ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα. Οι πρωταθλητές διατήρησαν το αήττητο τους και μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας με τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στα δύο πρώτα σετ υποχρεώνοντας τον Παμβοχαϊκό σε πολλά λάθη σε σερβίς και επίθεση. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν σαφώς βελτιωμένη σε όλους τους τομείς και έδειξε πως έχει και άλλα περιθώρια. Μετά την απώλεια του 3ου σετ πίεσε στο σερβίς και πήρε εύκολα το 4ο σετ.

Ο Παμβοχαϊκός μετά από τρεις αγώνες είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει βαθμό στο ενεργητικό της. Μπήκε στον αγώνα στο 3ο σετ όπου μάλιστα κατάφερε να κάνει γύρισμα στο σκορ από 17-13 και να κρατηθεί στον αγώνα. Με δύο λάθη των γηπεδούχων και την επίθεση του Σαρικεΐσογλου ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 17-16, ενώ στο 18-16 έκανε νέο σερί 3-0 με το μπλοκ του Γκλάνστοουν, το λάθος του Γκιόν και το μπλοκ του Κωτσάκη. Προσπέρασε 19-18 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ μετά και τα διαδοχικά λάθη των δύο ομάδων που κράτησαν την διαφορά. Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0 με το σερβίς του Βάλκιερς και ξέφυγε 7-1. Ο Παμβοχαϊκός δε μπόρεσε να επανέλθει και η διαφορά στο φινάλε άνοιξε στο +10.

ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: 25-13, 25-15, 23-25, 25-15 σε 99'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 16 (14/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 44% άριστες), Τζιόν Μαρτίνεζ 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 78% υπ. - 48% άριστες), Παντακίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής, Σωτηρίου 1 (1/2 επ.), Παπαδόπουλος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γκλάντστοουν 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γουεϊσκίρχερ 2 (2/5 επ.), Βουλκίδης 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Παλέντζας 20 (17/47 επ., 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (8/18 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 18% άριστες), Περίνι / Γκαράς (λ, 73% υπ. - 62% άριστες), Κωτσάκης 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 39% άριστες), Γεωργίου.