ΒΟΛΕΪ

Τεράστια ανατροπή του ΠΑΟΚ, 3-2 τον Ολυμπιακό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεπέδα έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 3-2 σετ. Στο 2-0 ο "δικέφαλος του Βορρά" μία νίκη μακριά από τους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έκανε τις ανατροπές μέχρι τώρα, αλλά ο ΠΑΟΚ ίσως στο πιο κρίσιμο σημείο σε ό,τι αφορά τη μάχη του πρωταθλήματος. Ο "δικέφαλος του Βορρά" με έναν εκπληκτικό Σεπέδα και τον Σμαραγδή να είναι ο παίκτης "κλειδί" έκανε την ανατροπή και ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, επιβλήθηκε με 3-2 σετ.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι, έκαναν ελάχιστα λάθη στα πρώτα δύο σετ και αυτός ήταν ο βασικός λόγος που προηγήθηκαν.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Σεπέδα ήταν απελπιστικά μόνος του επιθετικά για τον ΠΑΟΚ και έτσι το μπλοκ του Ολυμπιακού είχε εύκολο έργο αφού είχε στηθεί όλο απέναντι στον Κουβανό. Την ίδια ώρα η τακτική των ερυθρόλευκων στο σερβίς είχε βγάλει εκτός επίθεσης τον Χιμένες και ο Καλμαζίδης έψαχνε να βρει μία λύση.

Αυτή ήρθε με την είσοδο του Σμαραγδή αντί του Τακουρίδη. Ο έμπειρος κεντρικός βοήθησε σε όλους τους τομείς, αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι άνοιξε το μπλοκ του Ολυμπιακού. Έτσι, ο ΠΑΟΚ άρχισε να ρολάρει και να ανεβάζει κατακόρυφα στροφές. Σε αυτό βοήθησε ότι Γιαμπλόνσκι, Χιμένες και Γκαράς κράτησαν στην υποδοχή κάνοντας πιο εύκολη την δουλειά του Κουρνέτα.

Τελικά, το 2-0 έγινε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκείνο ο Ολυμπιακός έγινε ΠΑΟΚ αφού βρέθηκε να προηγείται με 12-8, αλλά τελικά ο "δικέφαλος του Βορρά" με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χιμένες και έφτασε στην ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Δευτέρα στο PAOK Sports Arena με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ζητούν μία μόλις νίκη για να περάσουν στον τελικό.

Το ματς: Oι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Με καρφί του Τσουκ και επίθεση του Γιαμπλόνσκι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11, αλλά ο Ολυμπιακός με πιο αποτελεσματική υποδοχή και μπλοκ προσπέρασε 16-14 και 20-16. Μείωσε ο ΠΑΟΚ με 20-19 αλλά ο Ολυμπιακός με διαδοχικά μπλοκ και επίθεση του Κοκκινάκη έκανε το 24-20. Με τα σερβις του Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (24-24), ο Ογκουρτσακ έκανε το 25-24, ο Γιαμπλόνσκι ισοφάρισε (25-25) αλλά ο Ολυμπιακός με το χαμενο σερβίς του Γιαμπλόνσκι και την κόντρα επίθεση του Έγκλεσκαλνς πήρε το σετ 27-25.

Με τα σερβίς του Φιλίποφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 8-5, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 και προσπέρασε 10-8 και 12-10. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με δικό τους σερί 4-0 από τα σερβίς του Έγκλεσκαλνς και πέρασαν μπροστά 14-12. Σταδιακά ανέβασαν στο +4 και έκαναν το 25-21 για το 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή από την αρχή του 3ου σετ και με πρωταγωνιστή τον Σεπέδα προηγήθηκε 10-4 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-20.

Με τον Χιμένες να έχει βρει ρυθμό από τα 9 μέτρα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 5-1. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το 18-14, Τσουκ και Έγκλεσλανς μείωσαν 18-17. Με το λάθος του Σπίνου και την επίθεση του Σεπέδα αλλά και έναν άσσο του ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-20 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Η τελευταία λέξη από Χιμένες, Σεπέδα

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 4-2. Ο Τσουκ και κυρίως ο Φιλίποφ που έπιασε και ατομικό μπλοκ στον Χιμένες έκαναν το 9-7. Ο Χιμένες κάρφωσε οριακά άουτ, ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση και ο Σουλτανόπουλος με μπλοκ έκαναν το +4 (12-8) και ο Ολυμπιακός κρατούσε στα χέρια του την ισοφάριση.Με τον πρώτο χρόνο του Σμαραγδή ο ΠΑΟΚ βγήκε από τα σχοινιά (12-9) και εκεί ήταν η ώρα του Χιμένες που από τη θέση του σερβίς άρχισε να πυροβολεί την υποδοχή του Ολυμπιακού. Η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλασε, ο Έγκλεσκαλνς και ο Όγκουρτσακ δεν τελείωσαν μετά από εντυπωσιακές άμυνες του Χιμένες και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-11. Ο Ολυμπιακός με τον Έγκλεσκαλνς και το φιλέ του Λι έφτασε σε ματς μπολ 14-12 αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος για όλα. Με επίθεση του Σεπέδα και άουτ επίθεση του Τσουκ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14, με φιλέ του Έγκλεσκαλνς πήρε και προβάδισμα 15-14 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Σεπέδα ύστερα από δικό του πολύ καλό σερβίς.