ΒΟΛΕΪ

Τέλος με ήττα από Σλοβενία για την Εθνική γυναικών

Βόλεϊ γυναικών Εθνική Ελλάδας

Με ήττα από την Σλοβενία, με 3-1 σετ, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών στην Τσεχία, όπου έγιναν τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017.

Με τρείς ήττες σε ισάριθμους αγώνες, ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά στο Μπρνο της Τσεχίας, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017, η Εθνική Γυναικών.

Στο σημερινό, τελευταίο παιχνίδι της στη διοργάνωση, η Εθνική ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 3-1 σετ (σ.σ. προηγήθηκαν τα αρνητικά αποτελέσματα από Τσεχία, Λευκορωσία). Επόμενη υποχρέωση για την ομάδα, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (χωρίς να έχει ελπίδες πρόκρισης), είναι το τουρνουά στο Μάριμπορ της Σλοβενίας (23-25/9). Η αποστολή της Εθνικής αναχωρεί αύριο το πρωί από την Τσεχία για τη Θεσσαλονίκη, έχοντας ενδιάμεσους σταθμούς τη Βιέννη και την Αθήνα.

Άρχισε καλά, δεν είχε ανάλογη συνέχεια, όμως, στο πρώτο σετ η Εθνική. Με άμυνα και δυσκολεύοντας την αντίπαλο με το σέρβις, προηγήθηκε με 7-5 και 10-7. Ανεβάζοντας «στροφές» και έχοντας λύσεις από το μπλοκ, η Σλοβενία, με επιμέρους σκορ 4-0, πήρε τα ηνία (10-11), για να ισοφαρίσει η Ελλάδα, έχοντας κινητήριους μοχλούς τις Χαντάβα, Κιόση (12-12, 14-14). Η πορεία των λεπτών είχε λάθη αβίαστα από τις διεθνείς, που επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να αποκτήσουν «αέρα» πέντε πόντων (15-20), διαφορά που «έπιασε» τη μέγιστη τιμή, το +9, με την ολοκλήρωση του σετ για τη Σλοβενία, στο 16-25.

Με αποφασιστικότητα μπήκε στο δεύτερο σετ η Ελλάδα. Πήρε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (5-3), επέτρεψε, με λάθη της, να φτάσει η Σλοβενία στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8), για να αποκτήσει εκ νέου τα ηνία στο σκορ, με το «φαρμακερό» χέρι στο σέρβις της Τουτσίδου (2 άσοι) και την εκτελεστική δεινότητα της Χαντάβα (11-8). Έλλειψη συγκέντρωσης, σε στιγμιαίες φάσεις, από τις διεθνείς, έφερε σε θέση οδηγού τη Σλοβενία (13-14, 14-15), για να αποκατασταθεί άμεσα η… τάξη και με επιμέρους σκορ 6-2 η Ελλάδα να πάει στο 20-17. Υπεροχή που της έδωσε, με σχετική άνεση, το δεύτερο σετ με 25-21.

Νωχελικό το ξεκίνημα για την Ελλάδα στο τρίτο σετ, γεγονός που τη βρήκε να υπολείπεται στο σκορ με 1-6. Οι οδηγίες από τον πάγκο και δύο άσοι από την Παπαφωτίου, αφύπνισαν την ομάδα (4-6), η Σλοβενία «απάντησε» (6-10), με την Ελλάδα να βρίσκεται ξανά σε θέση βολής, «ανεβαίνοντας» στο μπλοκ και συνεχίζοντας να δυσκολεύει την αντίπαλό της με το σέρβις (8-10, 12-13, 14-16, 17-17). Με επιμέρους σκορ 0-6, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο οι διεθνείς, η Σλοβενία πήγε στο +6 (17-23), προβάδισμα που διατήρησε, φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του σετ με 20-25.

Κάκιστο το τέταρτο σετ για τα ελληνικά χρώματα, με τις διεθνείς να δείχνουν ανήμπορες να αντιδράσουν απέναντι στις Σλοβένες. Γρήγορα βρέθηκαν οι τελευταίες με 0-4, ο Τάκης Φλώρος πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ, η κατάσταση, ωστόσο, δε βελτιώθηκε. Το σκορ για την αντίπαλο της Ελλάδας πήγε στο 0-9, με την Εθνική να σκοράρει (3-10), αλλά να είναι πολύ αργά. Η διαφορά μεγάλωσε και άλλο (5-15) και έκλεισε στο +17 για τη Σλοβενία με το τελικό 8-25.

Φλώρος: «Δώσαμε ό,τι καλύτερο είχαμε»

Την προσπάθεια των αθλητριών του, συνολικά στο τουρνουά στο Μπρνο, εξήρε ο Τάκης Φλώρος, με την ολοκλήρωση του αγώνα με τη Σλοβενία. Στάθηκε στη διάθεσή τους να καταβάλλουν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους, καθορίζοντας, παράλληλα, τη… γραμμή της Εθνικής στο τουρνουά που ακολουθεί, στο Μάριμπορ.

«Παίζουμε για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, με καλύτερες ομάδες. Κάτι που το επισημάναμε από την αρχή. Προσπαθούμε να διεκδικούμε τα παιχνίδια, πιστεύω ότι ήμασταν και σήμερα στο ματς, όπως ήμασταν και χθες. Αν αφαιρέσουμε το τέταρτο σετ, στο οποίο κάναμε άθλιο ξεκίνημα, ήταν καλή η παρουσία μας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παίξαμε, εσχάτως, άλλες δύο φορές με τη Σλοβενία και χάσαμε από 3-0. Σήμερα κάναμε ένα βήμα, πήραμε ένα σετ, αλλά έπρεπε να κρατήσουμε καλύτερα το τέταρτο», τόνισε, αρχικά, ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

Κάνοντας το «ταμείο» των τριών αναμετρήσεων στην Τσεχία, ο κ. Φλώρος ανέφερε: «Θεωρώ πως, αυτήν τη στιγμή, τα παιδιά που ήταν εδώ, έδωσαν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να έχουμε μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Στο Μάριμπορ, δυστυχώς, δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Μπορούμε και θέλουμε, όμως, να είμαστε ανταγωνιστικοί».

*Η αναποτελεσματική παρουσία και η ήττα για την Εθνική, δεν πτόησε ούτε στο ελάχιστο τους λιγοστούς Ελληνες φιλάθλους που βρέθηκαν και σήμερα στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν δια ζώσης το ματς. «Θερμή», με συνεχείς ιαχές, ήταν η υποστήριξή τους, για τον Τάκη Φλώρο και τις παίκτριές του, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα σετ: 16-25, 25-21, 20-25, 08-25

ΕΛΛΑΔΑ (Φλώρος): Κιόση 12 (11/42 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (3/9 επ., 2 άσοι), Λαμπρούση 8 (6/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (3/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 9 (8/34 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 17% άριστες), Τοτσίδου 11 (7/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Αρτακιανού –λ (55% υπ. – 27% άριστες) / Ιακωβίδου, Μερτέκη 2 (2/4 επ.), Διώτη 1 (1/3 επ.).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Νάιντιτς): Μλάκαρ 22 (20/44 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νάιντιτς 1 (1 άσο), Τσβετάνοβιτς 13 (8/22 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες), Πότοκαρ 15 (13/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Πλανίνσετς 10 (7/15 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μέντβεντ –λ (50% υπ. – 38% άριστες) / Μπόζιτς, Μπλανέ, Ίγκλιτσαρ 1 (1/3 επ.).