ΒΟΛΕΪ

Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ επί του Ηρακλή Χαλκίδας και παρέμεινε στην κορυφή της Volleyleague όντας αήττητος μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ο Ολυμπιακός παρά τη μεγάλη αντίσταση που συνάντησε στη Χαλκίδα από τον τοπικό Ηρακλή νίκησε με 3-1 σετ και είναι η μοναδική ομάδα της Volley League «Πάμε Στοίχημα» που συνεχίζει αήττητη μετά την 5η αγωνιστική η οποία θα ολοκληρωθεί την 1η Δεκεμβρίου με το ντέρμπι ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός.

Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με πολυφωνία στην επίθεση από τους Αγκάμεζ, Φράγκο, Κοκκινάκη πήραν εύκολα το 1ο σετ. Στο 2ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας πάλεψε να ισορροπήσει την υποδοχή του και από το 3ο σετ με αιχμή τον Τάπια και πίεση στο σερβίς πάνω στον Γκούζντα κατάφερε να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο και να μειώσει σε 2-1 σετ.

Μέχρι τα μισά του 4ου σετ ο Ηρακλής πίεσε τον Ολυμπιακό, αλλά η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν είχε αποτελεσματικό μπλοκ, πρωταγωνιστή τον Αγκάμεζ και πήρε δίκαια τη νίκη.

Ηρακλής Χαλκίδας - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-19, 21-25 σε 104'

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19 (17/32 επ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (5/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλότσκο 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 31% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/30 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (5/9 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης (50% υπ - 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (άσσος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/22 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Φράγκος 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 87% υπ - 60% άριστες), Άθος Κόστα 11 (9/12 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 22 (16/33 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 51% υπ - 26% άριστες)