ΒΟΛΕΪ

Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός, 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ

VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: KLODIAN LATO / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: KLODIAN LATO / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, o Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο "Μελίνα Μερκούρη". Χωρίς ήττα οι "ερυθρόλευκοι" στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός πήρε και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-1 σετ στο Ρέντη, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στην Volley League με το πέρας 16 αγωνιστικών.

Με όπλο τους το μπλοκ και εκμεταλλευόμενοι την κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ, οι "ερυθρόλευκοι" κατέκτησαν το πρώτο σετ δίχως να... ιδρώσουν, όπως δείχνει το 25-13 για το 1-0.

Ο "Δικέφαλος" ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο φιλέ, ο Τερζής νοικοκύρεψε την επίθεση και με τους Ουσίκοφ, Κουμεντάκη και Τακουρίδη μπροστάρηδες κατάφερε να πάρει με 26-24 το δεύτερο σετ και να ισοφαρίσει.

Αλεξίεφ, Ράουβερτινκ και Οϊβάνεν παρέμεναν οι σταθερές του Ολυμπιακού στην επίθεση, Πετρέας και Ανδρεάδης πήραν τον έλεγχο στο φιλέ και ο Ολυμπιακός το τρίτο σετ με 25-20 για το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ έχασε σταδιακά τους Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς, ο Ουσίκοφ με τη βοήθεια του Μαρτίνεθ τον κρατούσαν στη διεκδίκηση του τέταρτου σετ, όμως με πρωταγωνιστή τον Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 15-16 σε 21-16, για να πάρει το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Επόμενη υποχρέωση για τους Πειραιώτες στο πρωτάθλημα, το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ηρακλή στις 18/2 (17:00). Ο ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική θα αντιμετωπίσει, επίσης εκτός έδρας, τον Ηρακλή Χαλκίδας.

• 4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-16, 25-18

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Mπενίτεθ): Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνης 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3/4 επ, 2 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στην επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού:

"Παίξαμε καλά στο σερβίς και στην επίθεση, ελέγξαμε το παιχνίδι το οποίο σε όλη τη διάρκεια του ήταν στη μεριά μας. Ο ΠΑΟΚ είχε αλλαγές με τους παίκτες, ωστόσο μείναμε συγκεντρωμένοι, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την πορεία μας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Είναι πολύ σημαντικό να πάρουμε την πρώτη θέση όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί θα έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Από τη στιγμή που θα την πάρουμε θα είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στα παιχνίδι του Challenge Cup, του Κυπέλλου και στις προπονήσεις".

ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ: "ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ"

Ο Ανδρέας Ανδρεάδης από την πλευρά του δήλωσε τα εξής:

"Ήταν μια νίκη που τη θέλαμε μέσα στην έδρα μας. Στόχος είναι στα πλέι οφ να παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε. Η ομάδα έδειξε στο πρώτο σετ αυτό που μπορεί να παίξει. Ίσως χαλαρώσαμε όμως εκεί και στο 2ο σετ, βρισκόμασταν πίσω με -2 πόντους με αποτέλεσμα να γίνουν κάποια λάθη.

Πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ, αποτελούμενη από μια 14άδα που απέδειξε σήμερα ότι μπορεί να ανταποκριθεί. Η προσοχή μας στρέφεται τώρα στο παιχνίδι με τη Μενέν στο οποί αν παρουσιαστούμε σοβαροί θα πάρουμε τη νίκη.

Παραμένουμε ταπεινοί, δουλεύουμε και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο. Είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους και προχωράμε".

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι στις δηλώσεις του είπε πως υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών με τους Βάλκιερς, Τακουρίδη και είπε για τον αγώνα: "Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Σπαταλήσαμε το 1ο σετ και μετά το 16-15 του 4ου σετ χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας. Σίγουρα ο Ολυμπιακός υπερέχει αυτή τη στιγμή από εμάς σε ορισμένα σημεία αλλά δε νομίζω πως έχουμε τεράστιες διαφορές πλέον. Δε μπορούμε να φτάσουμε στο 50-50 έτσι όπως είναι οι ομάδες αλλά εάν φέρουμε τη διαφορά μας στο 45-55 τότε θα έχουμε ελπίδες να πετύχουμε τους στόχους μας".

"Άλλωστε η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο εκ των πραγμάτων δεν ήταν μέσα στους στόχους από τότε που ανέλαβα αλλά έχει γίνει μεγάλη βελτίωση στην ομάδα και αυτό φαίνεται. Ομως εκεί που θέλω να δουλέψω περισσότερο είναι στη νοοτροπία των παικτών που θα μας ανεβάσει επίπεδο. Να ξέρετε πως εάν παίξει μία ομάδα καλά για μιάμιση ώρα έχει πολλές πιθανότητες να νικήσει. Εάν παίξει καλά για δύο ώρες έχει περισσότερες πιθανότητες. Εάν παίξει όπως εμείς σήμερα δεν έχει πιθανότητες. Αυτό είναι μία φιλοσοφία που πρέπει να περάσει στους παίκτες. Εχουμε πρόβλημα με τραυματισμούς των Βάλκιερς, Τακουρίδη. Ερχονται τα ματς με Χαλκμπανκ και Ηρακλή Χαλκίδας που είναι Τρίτη και Παρασκευή και πρέπει να ανασυγκροτηθούμε".

Με τάι μπρέικ και ο Ηρακλής

Από την βραδιά των τάι μπρέικ δεν θα μπορούσε να εξαιρεθεί η αναμέτρηση του Ηρακλή με τη Νίκη Αιγινίου στη Μίκρα.

Σε αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Ηρακλής με πρωταγωνιστές τους Εφραιμίδη, Αρμενάκη πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και εκτός από δύο πολύτιμους βαθμούς παραμένει μαζί με τον Ολυμπιακό οι δύο ομάδες που είναι αήττητες στην έδρα τους.

Η Νίκη πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και είχε κορυφαίους τους Μαυροβουνιώτη, Ντίνα και Παπαδόπουλο.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 31-29, 25-23, 20-25, 16-14) σε 146΄

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 9 άσσους, 74 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (2/6 επ, 38% υπ -15% άριστες), Εφραιμίδης 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ -21% άριστες),Σμαραγδής 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 32 (30/55 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -29% άριστες), Ευγενίδης, Κατσιαφλάκας

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 29 (24/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 80% υπ – 35% άριστες), Ντίνας 17 (12/28 επ, 5 μπλοκ), Κιχάδα 11 (8/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 14 (13/26 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 21 (15/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ -27% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 62% υπ -35% άριστες), Λουκούμι, Ρεμπούτζιας, Μηλής

Ο Εθνικός Πειραιώς το θρίλερ της Καλλιθέας

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς του πρωταθλήματος που είχε ένταση, πάθος, εναλλαγές στο σκορ και εντυπωσιακό φινάλε ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-2 σετ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καναδό διαγώνιο Κέισι Νάιτ ο οποίος πριν από τον αγώνα τιμήθηκε ΜVP Βίκος Cola της 10ης αγωνιστικής. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με Μότα και Γκόμεζ προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά στη συνέχεια έκανε εύκολα το λάθος και ειδικά στο φινάλε του 4ου και 5ου σετ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν φουριόζες στον αγώνα αλλά κάνοντας και πολλά λάθη με μέτρια υποδοχή και μεγάλη νευρικότητα. Ο Εθνικός με ένα μίνι σερί 3-0 από δύο επιθέσεις του Σπυριούνη και ένα λάθος του Γκόμεζ ξέφυγε 17-13 και διατηρήθηκε μπροστά μέχρι το 23-20. Ο Ηρακλής έχασε κόντρα επίθεση για να μειώσει και ο Μπάσης με τον Μακ Γουίλιαμ τελείωσαν το σετ 25-20.

Ο Ηρακλής μπήκε με προβάδισμα 5-1 στο 2ο σετ, ο Εθνικός μείωσε 10-8 αλλά το σερβίς του Γκελίνσκι και οι εκτελέσεις Μότα, Γκόμεζ έφεραν σερί 5-0 για το 15-8. Το +7 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο τελείωσε 25-18 με επίθεση του Γκόμεζ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Το σερβίς του Σέιφερτ και οι πόντοι των Σπυριούνη Μπάση έφεραν σερί 3-0 και προβάδισμα 8-5 αλλά ο Ηρακλής ροκάνισε την διαφορά και με επίθεση του Μότα ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν σκληρές μονομαχίες αλλά και πολλά λάθη από τις δύο ομάδες. Ο Γκόμεζ έκανε το 24-23 αλλά ο Μαντέκας με επίθεση ισοφάρισε 24-24. Όμως ο Μαντέκας έχασε το σερβίς και ο Δελιπρίμης – που μέχρι πριν λίγες μέρες αγωνίζονταν στον Εθνικό – έκανε με επίθεση το 26-24 και το 2-1 για τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Στο 4ο σετ ο Εθνικός ανέβασε το ρίσκο του στο σερβίς και του βγήκε θετικά. Στο 10-10 το σερβίς του Μαντέκα έδωσε κόντρες με τον Σπυριούνη και ο Εθνικός με σερί 4-0 προηγήθηκε 14-10. Ο Ηρακλής έχασε την επαφή του με τον Εθνικό και δε μπόρεσε να κάνει ανατροπή για το τρίποντο. Ο Σπυριούνης και ο Νάιτ έδωσαν λύσεις σε δύσκολες επιθέσεις και ο Εθνικός με 25-20 έκανε το 2-2.

Η μονομαχία συνεχίστηκε στο τάι μπρέικ με τον Δελιπρίμη να κάνει το 6-5 αλλά στη συνέχεια να χάνει το σερβίς (6-6). Ο Νάιτ από το σερβίς έδωσε το δικό του ρεσιτάλ, η υποδοχή του Ηρακλή κατέρρευσε και ο Εθνικός με σερί 4-0 ξέφυγε 10-6 στο πιο κρίσιμο σημείο. Παρόλα αυτά με τον Μότα στην επίθεση ο Ηρακλής επανήλθε ενώ με ένα μπλοκ και ένα λάθος του Εθνικού ισοφάρισε 11-11. Ο Μπάσης έβαλε και πάλι τον Εθνικό μπροστά και όλα κρίθηκαν με το σερβίς του Μαντέκα που με νέο σερί 4-0 τελείωσε τον αγώνα 15-11.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 18-25, 24-26, 25-20, 15-11) σε 117΄

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): ΜακΓουίλιαμ 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ -38% άριστες), Νάιτ 21 (18/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 12 (10/198 επ, 2 μπλοκ), Μπάσης 7 (6/11 επ, 1 άσσος), Σπυριούνης 10 (9/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ -40% άριστες), Αμπανόζ 4 (3/4 επ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 75% υπ -50% άριστες), Μαντέκας 10 (7/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 80% υπ -50% άριστες), Δημητούλης, Ράμος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 3 (3/6 επ, 53% υπ -24% άριστες), Γκόμεζ 24 (22/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 19 (17/31 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -9% άριστες), Γκελίνσκι 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Πεντράο 9 (8/15 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 55% υπ -45% άριστες), Δεληπρίμης 3 (3/9 επ, 56% υπ -19% άριστες), Αναστασόπουλος, Τσολάκος

"Χρυσό" τρίποντο για Κηφισιά

Η Κηφισιά πήρε πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή της στην Volley League. Μετά από εξαντλητική μάχη νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο "Ζηρίνειο" με 3-1 σετ και με την 9η νίκη της στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 24 βαθμούς. Ο Εθνικός γνώρισε την 11η ήττα και έμεινε καθηλωμένος στους 17 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας. Χωρίς αντίπαλο έπαιζε ο Τέιλορ Χαντ ενώ από τον Εθνικό ο Παγιάν ήταν πρώτος σκόρερ αλλά και μοιραίος στο φινάλε των δύο τελευταίων σετ.

Το πρώτο σετ κρίθηκε από το σερβίς του Παπαγγελόπουλου που έκανε τη μεγάλη ανατροπή με συνολικό σερί 6-0. Ο Εθνικός μετά από φάση διαρκείας κέρδισαν μπλοκ άουτ με τον Βελίσκοβιτς και πήραν προβάδισμα 11-9. Οι ακρίτες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 19-18 αλλά ο Βελίτσκοβιτς έχασε το σερβίς (19-19), ο Κασαμπαλής έκανε λάθος και ο Παπαγγελόπουλος με το σερβίς του έδωσε πέναλτι στους συμπαίκτες του που έκαναν το 24-19 με συνολικό σερί 6-0. Ο Σόουζα έκανε το 25-22 και το 1ο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με επίθεση του Ριζόπουλου προηγήθηκαν 8-5. Η υπεροχή του Εθνικού συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε στο +7 για τον Εθνικό 16-9 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του σετ όμως τα λάθη στο σερβίς τους "πλήγωσαν" με αποτέλεσμα ο Εθνικός να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του Χέπμπορν έφεραν την ομάδα των βορείων προαστίων στο -6 (19-13). Η ομάδα του Έβρου κατέκτησε το σετ με 25-17.

Εντυπωσιακή ήταν η Κηφισιά στην αρχή του τρίτου σετ. Με τον Χαντ από τη θέση του σερβίς να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων το σκορ πήγε στο 4-1 για τους γηπεδούχους. Ο Εθνικός απάντησε άμεσα, με συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά 8-6 και κράτησε το +2 μέχρι το 16-14. Η Κηφισιά με σερί 3-0 πήρε ξανά το προβάδισμα 17-16 ξεσηκώνοντας το "Ζηρίνειο". Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με άσο του Ριζόπουλου μπήκαν σε θέση οδηγού 19-18. Δύο άουτ επιθέσεις του Παγιάν ήταν βάλσαμο για την Κηφισιά που προηγήθηκε 23-21 και ο Σοάρες με τον Σονάρι τελείωσαν το σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ξεκίνησαν καλά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 7-5. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με ισχυρό μπλοκ έτρεξε σερί τριών πόντων και πέρασε μπροστά με 8-7. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ και η Κηφισιά με τον Χάντ έκανε το 16-15. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά με 19-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παγιάν, όμως με τρεις συνεχόμενους πόντους η Κηφισιά έφτασε στο 21-19. Ο Εθνικός με άσο του Παγιάν ισοφάρισε 21-21. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Χαντ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο "έσβησε" ο Εθνικός μετά από φιλέ του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε νέο ματς μπολ μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και τελικά έφτασαν στη νίκη με 26-24 μετά από άουτ επίθεση του Παγιάν.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 17-25, 25-22, 26-24) σε 112΄

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χαντ 28 (24/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/22 επ, 54% υπ-32% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 8 (8/12 επ, 55% υπ – 34% άριστες), Σονάρι 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 54% υπ -32% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/3 επ)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 20 (18/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/19 επ, 45% υπ -18 % άριστες), Μεχία 10 (6/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 12 (8/10 επ, 3 άσσοι , 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/12 επ, 53% υπ -37% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ -39% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής

Δίποντο "ανάσα" ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ ύστερα από αγώνα 124 λεπτών που είχε εναλλαγές στο σκορ, πολλά λάθη εκατέρωθεν και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Ούγκα Ρόκα. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα σημείωσε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 19 βαθμούς, ενώ ο Φοίνικας Σύρου παρά την ήττα έμεινε σταθερά στην 3η θέση με 32 βαθμούς.

Ο Φοίνικας με μπροστάρη τον Γιορντάνοφ έκανε επιβλητικό μπάσιμο στον αγώνα. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο έκανε το 7-6 και ακολούθησαν σερβίς του Βούλγαρου διαγωνίου που με δύο άσσους εκτίναξε τη διφορά στο 11-6 και συνολικό σερί 5-0. Μετά από σκληρή προσπάθεια ο Παμβοχαϊκός σταδιακά έκλεινε τη διαφορά. Δύο δύσκολες επιθέσεις του Παλέντζα ο Παμβοχαϊκός μείωσε 17-16 και ισοφάρισε 22-22 πάλι με τον Παλέντζα. Με το λάθος του Παλέντζα και το μπλκ του Λινζ ο Φοίνικας πήρε βαθιά ανάσα 24-22. Ο Πέτερλιν έχασε το σερβίς και ο Γάτσης τελείωσε το σετ 25-23 και 1-0 για τον Φοίνικα.

Το πιο αμφίρροπο σετ ήταν το 2ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο. Δύο φορές ξέφυγε ο Παμβοχαϊκός 11-9 και 18-16 και τις δύο φορές με τις επιθέσεις του Μουνίθ. Με το χαμένο σερβίς του Ίλιτς ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 20-19 αλλά νέο ρεσιτάλ του Γιουρντάνοφ έφεραν μπροστά τον Φοίνικα με 22-20. Εκεί ήταν ένα κρίσιμο σημείο. Ο Μουνίθ με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα που δεν κράτησε το προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός με τον Δαλακούρα εκτελεστή έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 24-22. Ο Χήρας μείωσε και ο Δαλακούρας τελείωσε με επίθεση το σετ 25-23 για το 1-1 σετ.

Η κατάκτηση του σετ ανανέωσε τον Παμβοχαϊκό και έφερε εκνευρισμό στον Φοίνικα και ύστερα από τρία λάθη του οι γπηεδούχοι προηγήθηκαν 6-3. Το +3 κρατήθηκε μέχρι το 18-15 και ο Μουνίθ με τον Ούγκο Ρόκα έβγαλαν απίστευτες φάσεις και με συνολικό 4-0 έκαναν το 22-15 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 2-1 σετ.

Μην έχοντας άλλη επιλογή ο Φοίνικας ρίσκαρε στο σερβίς και με τον Πέτερλιν στα 9 μέτρα άνοιξε δρόμους για το 9-3. Ακολούθησε το σερβίς του Γάτση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 15-5. Εκεί κρίθηκε και το σετ, ο Παμβοχαϊκός πήρε μόλις 13 πόντους και ταμπουρώθηκε για το τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ οι Ρόκα, Μουνίθ άνοιξαν το σκορ στο 6-3 για τον Παμβοχαϊκό, ενώ ο μοιραίος παίκτης ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Με το χαμένο σερβίς του Παλέντζα μείωσε ο Φοίνικας 8-6 αλλά ο Γιορντάνοφ έχασε και αυτό το σερβίς (9-6) και ακολούθως έκανε δύο λάθος επιθέσεις (11-6). Ο Ροκα και ο Μοράλες σφράγισαν τη νίκη του Παμβοχαϊκού.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-23, 25-21, 13-25, 15-8) σε 124΄

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 15 (8/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μοράλες 3 (0/1 επ, 3 άσσοι), Γκλάντστοουν 6 (3/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μουνίθ 17 (14/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ – 31% άριστες), Παλέντζας 14 (14/35 επ), Δαλακούρας 12 (10/18 επ, 2 μπλοκ, 37% υπ -32% άριστες) /Γκαράς (λ, 48% υπ -32% άρστες), Γεωργίου, Βουλκίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 8 (5/12 επ, 3 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/3 επ), Λινζ 10 (6/15 επ, 4 μπλοκ, 32% υπ -26% άριστες), Γιορντάνοφ 24 (19/45 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 18 (17/36 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 23% άριστες), Γάτσης 10 (6/16 επ, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ -37% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Στεφανίδης, Ίλιτς 1 (άσσος), Σούρδι 2 (1/1 επ,1 άσσος), Πεντίδης