ΒΟΛΕΪ

Συνέχισε το αήττητο ο Ολυμπιακός, 3-0 σετ την Κηφισιά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ / VOLLEYLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με πρωταγωνιστή τον Οιβάνεν και με βασικούς τον Ανδρεάδη και τον Ρουμελιωτάκη, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής.

Με πρώτο σκόρερ τον Μίκο Οιβάνεν και με βασικούς τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τον πρώην παίκτη της Κηφισιάς, Γιάννη Ρουμελιωτάκη, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0, στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Οι "ερυθρόλευκοι" σημείωσαν την 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα σε 1 ώρα και 19 λεπτά και την Τετάρτη (13/12) ταξιδεύουν για τη Σύρο, όπου την Παρασκευή (15/12) θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα.

Η Κηφισιά πάλεψε το ματς, προηγήθηκε και στα τρία σετ, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα. Μάλιστα στο 2ο σετ προηγήθηκε 20-16 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 έφερε τα πάνω κάτω και πήρε το σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-21

2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 29-27

3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ρουμελιωτάκης 9 (9/16 επ., 55% υπ. - 45% άριστες), Οϊβάνεν 13 (7/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 59% άριστες) / Στεφάνου (λ, 82% υπ. - 47% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ραούβερντινκ (75% υπ. - 75% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 7 (7/14 επ., 53% υπ. - 31% άριστες), Σουλτανόπουλος 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Σονάρι 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/14 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 44% άριστες) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΑΚΗ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: "Έχουμε πρόγραμμα με συνεχόμενους αγώνες. Προσπαθώ να χρησιμοποιώ και να δίνω ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες γιατί όλοι δουλεύουν πολύ και πρέπει να έχουν ρυθμό. Σήμερα η Κηφισιά έπαιξε καλά και μας πίεσε σε κάποιες στιγμής και ήμασταν κοντά στο σκορ. Στο 3ο σετ, βελτιωθήκαμε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και φτάσαμε στη νίκη".

Ο ακραίος του Ολυμπιακού και πρώην της Κηφισιάς, Γιάννης Ρουμελιωτάκης, ανέφερε: "Η Κηφισιά μπήκε μέσα στο ματς και έδειξε ότι ήθελε να πάρει κάτι καλό. Εμείς συνεχίζουμε το βαρύ πρόγραμμα με τα συνεχόμενα παιχνίδια. Έχουμε έμπειρους αθλητές και όλοι είναι πολύ καλοί. Ο καθένας μπορεί να μπει μέσα και να παίξει. Έχουμε τη δυνατότητα να διαχειριστούμε όλα τα ματς για να παίρνουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε και να είμαστε ευχαριστημένοι".

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης, είπε: "Κάναμε την προσπάθεια μας σε όλα τα σετ και ειδικά στα δύο πρώτα όπου είχαμε καλό προβάδισμα αλλά δεν το αξιοποιήσαμε. Το να παίζεις καλά είναι κάτι, αλλά το πιο σημαντικό είναι να παίρνεις αυτό που πρέπει. Οταν παίζεις με ομάδα σαν τον Ολυμπιακό πρέπει να ρισκάρεις. Εμείς κάναμε 30 λάθη σε τρία σετ και αυτό είναι απαγορευτικό. Είναι λάθη ατομικά και μετά ομαδικά. Γίνεται προσπάθεια αλλά δεν φτάνει για αυτό το επίπεδο. Το σκορ δείχνει κοντά αλλά ένας προπονητής διακρίνει τις αδυναμίες. Οπωσδήποτε πρέπει να βελτιωθούμε. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό στη δύσκολη αποστολή που έχει στη Γαλλία".