ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό ο ΠΑΟΚ, 3-2 τον Φοίνικα Σύρου

MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Volleyleague τον Ολυμπιακό, σε μία ρεβάνς των περσινών αγώνων των δύο ομάδων, μετά από την τρίτη νίκη επί του Φοίνικα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-1 σετ του Φοίνικα στη Σύρο αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να επικρατήσει με 3-2 σετ και με νίκες 3-0 να προκριθεί για τέταρτη συνεχή σεζόν στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Πρόκειται για την τρίτη φορά που Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στους τελικούς της διοργάνωσης μετά από το 2015 και το 2017, με τους "ερυθρολεύκους" να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες και η πρώτη αναμέτρηση αναμένεται να γίνει την Πέμπτη 3 Μαΐου στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 3 πόντων (8-5) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, και αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά έφτασαν προηγούμενοι με 16-9 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ. Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι, βρέθηκαν ακόμα πιο πίσω στο σκορ, καθώς ο Φοίνικας έφτασε άνετε στο 20-11. Παρόλα αυτά, με τρεις συνεχόμενους πόντους του Κουμεντάκη, καρφί του Ουτσίκοφ, παράβαση από τον Μαρούλη και πόντο από τον Μαρτίνεθ, ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά (21-17) και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, αναγκάζοντας παράλληλα τον προπονητή των γηπεδούχων πάρει τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας ήταν αυτό που κέρδισε το σετ με 25-18 κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι, μπήκαν πιο αποφασισμένοι και παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο πρώτο (8-7) και δεύτερο (16-14) τεχνικό τάιμ άουτ του σετ, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με μπλοκ από τον Τακουρίδη, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κέρδισε με 22-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ του παιχνιδιού, ξεκίνησε ιδανικά για τον Φοίνικα Σύρου που προηγήθηκε με 5-2 έπειτα από πόντους του Πεντίδη και του Πέτερλιν, και προηγήθηκε με 8-6. Ο Δικέφαλος με μπλοκ του Πελεκούδα και του Τακουρίδη και πόντους από τον Ουτσίκοφ κατάφερε να προηγηθεί με 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και να αυξήσει τη διαφορά στους 4 πόντους (15-19) και να κάνει το 1-2, κατακτώντας το σετ με 18-25.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον διατητή του αγώνα κ. Βουδούρη να δείχνει κόκκινη κάρτα σε Τακουρίδη και Σούρδι. Το 8-3 διαμορφώθηκε έπειτα από κόκκινη κάρτα στον Θάνο Τερζή για διαμαρτυρία, ενώ για τον ίδιο λόγο κίτρινη κάρτα πήρε και ο τεχνικός του Δικεφάλου, κ. Ντανιέλε Ρίτσι. Ο εκνευρισμός στους ασπρόμαυρους ήταν εμφανής, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9. Το 18-11 έγινε γρήγορα 18-17 με δυο άσους του Ραφαήλ Κουμεντάκη και μπλοκ από Τακουρίδη-Σωτηρίου, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τον Δικέφαλο. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με πόντους από τον Γιορντάνοφ έκανε το 22-18 και στη συνέχεια το 25-21, οδηγώντας τις δυο ομάδες στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο Δικέφαλος ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε με 1-4, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Φοίνικα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Πρωταθλητής συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και εκμεταλλευόμενος την εμπειρία των παικτών του και τα λάθη των αντιπάλων έφτασε στο 11-15, κάνοντας το 2-3 και πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 22-25, 18-25, 25-21, 11-15) σε 128΄

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 9 (9/22επ., 59%υπ., 21%αρ.), Μαρούλης 2 (0/2, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 19 (16/40, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 12 (9/23, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 61%υπ., 29%αρ.), Πεντίδης 8 (5/9, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γάτσης 9 (4/12, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 69%υπ., 31%αρ.), Ιλιτς, Λιντζ, Ηλίας, Σούρδι 1 (1/2, 25%υπ.)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 19 (13/24επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 48%υπ., 22αρ.), Ουτσίκοφ 29 (25/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (6/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 3 (2/10, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/19, 41%υπ., 9%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. - 48%υπ., 19%αρ.), Κωνσταντινίδης, Τερζής 2 (2/3επ.), Σακόγλου, Σωτηρίου 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ Play Off 1-4 (Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)