ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό ο Πανναξιακός, 3-2 το Μαρκόπουλο

FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ EUROKINISSI SPORTS

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Πανναξιακός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών, αφού επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Μαρκόπουλου.

Η πρώτη από τις δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το Κύπελλο στο βόλεϊ γυναικών έγινε γνωστή. Ο Πανναξιακός μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε 2,5 ώρες επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Μαρκόπουλου στο κλειστό της Γλυφάδας και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του στον τελικό (σ.σ. η πρώτη το 2014 στην Πύλο).

Η ομάδα της Νάξου με τα γνωστά της όπλα, το σερβίς και το μπλοκ της κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί. Τα κορίτσια του Μαρκόπουλου κάλυψαν αξιοπρεπέστατα το κενό της Κλέιν, πάλεψαν μέχρι τέλους το ματς, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Το ματς: Ο πρώτος ημιτελικός του Final 4 ήταν πραγματικά συγκλονιστικός με την ομάδα της Νάξου να ξεκινά εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 8-0 στο Α’ σετ και έκανε εύκολα το 1-0, ενώ στο β’ σετ το Μαρκόπουλο βρέθηκε να χάνει με 24-16 για να μειώσει με τρεις άσους και κόντρα επιθέσεις της Μερκάντο σε 24-21 για να γίνει το 0-2 (τυπικά γηπεδούχος ο ΑΟΜ)

Στο τρίτο σετ τα δεδομένα άλλαξαν με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 8-3, 13-10, 19-14 και την Νάξο να πλησιάζει σε 21-20, αλλά το Μαρκόπουλο ξέφυγε παλι με 24-20 και πήρε το σετ. Ίδιο το σκηνικό και στο δ’ με το Μαρκόπουλο σταθερά μπροστά στο σκορ (9-5, 12-7, 14-18) και τον Πανναξιακό να πλησιάζει σε 21-19, αλλά εκεί δέχθηκε ένα σερί 4-0 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Πανναξιακός αντέδρασε και προσπέρασε με 3-6 πιέζοντας στο σερβίς για να προκύψει ισοπαλία 6-6 με άσο της Καρακάση. Η Νάξος έφτασε ξανά στο +2 (7-9) με επίθεση της Ζακχαίου και όλα κρίθηκαν στο 10-11. Η Φακοπουλίδου έχασε το σερβίς, η Τοτσίδου έπιασε συνεχόμενα μπλοκ στην Μερκάντο κι ο Πανναξιακός έφτασε στη νίκη.

Μαρκόπουλο - Πανναξιακός 2-3

Τα σετ: 12-25, 21-25, 25-21, 25-19, 10-15

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Σόουζα 9 (4/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μερκάντο 26 (21/59 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φακοπουλίδου 10 (8/23 επ., 2 ασοι. 21% υπ. – 12% άριστες), Διάλλα 4 (3/8 επ., 1 άσο), Νικολογιάννη 13 (13/40 επ., 14% υπ. – 07% άριστες), Ιακωβίδου –λ (53% υπ. – 34% άριστες) / Καρακάση 1 (1 άσο), Λιάγκη 1 (1/1 επ.), Πατεράκη 8 (3/3 επ., 5 μπλοκ), Τουλγαριδου.

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρεσκο 14 (10/30 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 18 (13/41 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Δρακουλίδου 5 (1/3 επ., 4 άσοι), Οικονομίδου 7 (4/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 17 (10/25 επ., 7 μπλοκ, 30% υπ. – 30% άριστες), Ζακχαίου 14 (5/16 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Κακουράτου –λ (40% υπ. – 23% άριστες) / Σεφεριάδου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη.

Photo credits: Eurokinissi