ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό ο ΑΟ Θήρας, 3-1 τον Παναθηναϊκό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΑΟ Θήρας με την Μπρίνκμαν να κάνει ακόμα ένα τεράστιο παιχνίδι επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους τελικούς της Α1.

Το ονειρεμένο ταξίδι του ΑΟ Θήρας συνεχίζεται. Η ομάδα της Σαντορίνης επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη και ήταν εκείνη η οποία για πρώτη φορά θα παίξει στους τελικούς της Α1 απέναντι στον Ολυμπιακό.

Τα κορίτσια του Οικονόμου παρουσίασαν ένα εξαιρετικό πρόσωπο και όπλα τους τα σερβίς και τα πλασέ τα οποία τους έδωσαν πολλούς εύκολους πόντους έφτασαν στη μεγάλη πρόκριση.

Κλειδί ήταν για μία ακόμα φορά η Μπρίνκμαν. Η Γερμανίδα μπορεί να μην ήταν το ίδιο αποτελεσματική από το σερβίς, αλλά ήταν η καλύτερη παίκτρια της ομάδας της τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα παίρνοντας πάνω της μεγάλο βάρος της επίθεσης.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά μένει εκτός τελικών μετά από δύο χρόνια πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό τα λάθη που έγιναν στην αρχή της χρονιάς. Οι πράσινες μπήκα νωθρά στο ματς και παρά την είσοδο της Νομικού που έδωσε πνοή στην επίθεση δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Το ματς: Ο Α.Ο Θήρας ξεκίνησε καλύτερα στους πρώτους πόντους του σετ με επιθετική πολυφωνία και πίεση από το σερβίς έφτασε στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ με 4-8 έπειτα από άουτ επίθεση της Μερτέκη. Ο Παναθηναϊκός ανέβαζε σταδιακά το ρυθμό ενώ με μια επίθεση της Νομικού και δυο μπλοκ της Καββαδία μείωσε σε 12-15 με τη Σαντορίνη να πηγαίνει πρώτη και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16. Ένα προβάδισμα που οι φιλοξενούμενες διατήρησαν και με επιθετική αιχμή του δόρατος την Μπρίνκμαν αύξησαν προς το τέλος του σετ για το 0-1 σετ με 17-25 μέσα στην Κυψέλη.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από το 0-1 μπήκε η ομάδα της Σαντορίνης στο δεύτερο σετ και–όπως και στο πρώτο σετ- «έχτισε» διαφορά (4-9, 5-10). Ο Παναθηναϊκός με τις Νομικού, Μερτέκη, Μόλναρ στο σχήμα του είχε «απάντηση» με πίεση από το σερβίς της Κουτουξίδου ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 15-15. Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με τις «πράσινες» να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με 19-18 (επίθεση Μερτέκη). Ο ΑΟΘ με την Μπρίνκμαν έφτασε στο πρώτο σετ μπολ (23-24) αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τη Μόλναρ να παίρνει το μπλοκ άουτ (σ.σ ζητήθηκε βίντεο ρέφερι από τη Θήρα, αλλά αποδείχθηκε ότι οι διαιτητές είχαν δίκιο). Στην επόμενη φάση, η Γεωργιάδου με πλασέ έκανε το 24-25 με τη Νομικού να αστοχεί στην επίθεση και τον ΑΟΘ να κάνει το 0-2 σετ (24-26).

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το τρίτο σετ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο (5-5, 9-9, 11-11) με τον ΠΑΟ να εκμεταλλεύεται δυο λάθη του ΑΟΘ και τη Μόλναρ να παίρνει μπροστά στην επίθεση για το 14-11, το 16-12 και το 18-13. ΟΙ «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά και την αύξησαν (21-14) για να μειώσουν σε 1-2 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Ο ΑΟΘ είχε το προβάδισμα και στο τέταρτο σετ, εκμεταλλευόμενες μικρή αδράνεια των γηπεδούχων στην υποδοχή κατάφερε να πάρει μια διαφορά +7 (8-15) όταν η Βεργίδου πήγε στο σερβίς στο 8-9 ενώ το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 9-16 (επίθεση Μπρίνκμαν).

Η πίεση ήταν στις γηπεδούχες με τον ΑΟΘ να παραμένει συγκεντρωμένος και να ανοίγει τη διαφορά με άσο της Βίντοβιτς 11-20. Παρά τις προσπάθειες της Μόλναρ που μείωσε σε 14-21, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και τα κορίτσια της Σαντορίνης πήραν το σετ με 17-25 και το ματς με 1-3, αλλά κυρίως πήραν μια ιστορική πρόκριση στα τελικά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 1-3

Τα σετ: 17-25, 24-26, 25-18, 17-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. - 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. - 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.