ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό με μεγάλη ανατροπή ο Ηρακλής, 3-2 τον Παναθηναϊκό

ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με συγκλονιστική εμφάνιση των Αρμενάκη και Προύσαλη, ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού και θα αγωνιστεί στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών (21/4, 17.00).

Ένα ακόμα δραματικό ματς μας επιφύλαξε και ο δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να επιβληθεί με 3-2 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου όπου το απόγευμα του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ (21/4, 17.00).

Έτσι, ο Ηρακλής θα αγωνιστεί και πάλι σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 2012 όταν και είχε κατακτήσει τον τίτλο κόντρα στη Λαμία του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Οι παίκτες που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο σε αυτή την ανατροπή ήταν οι τρεις παλιοσειρές του γηραιού. Ο Μπαμπαλιούτας κράτησε την υποδοχή και έβγαλε αρκετές μεγάλες άμυνες, ο Προύσαλης βοήθησε σημαντικά στο μοίρασμα του παιχνιδιού, ενώ ο Αρμενάκης σταμάτησε στους 39 πόντους! Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Εφραιμίδη που πρόσφερε 25 πόντους και του Μούχλια.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχει παράπονα για τη διαιτησία τόσο στα τελειώματα του τρίτου όσο και του τέταρτου σετ τα έδωσε όλα. Με μία εμφάνιση γεμάτη και ανάλογη με αυτές του τελευταίου διαστήματος οι παίκτες του Ανδρεόπουλου θα μπορούσαν να έχουν πάρει την πρόκριση στον τελικό μετά από οκτώ χρόνια, όμως δεν τα κατάφεραν και πλέον έχουν μπροστά τους την ερχόμενη Πέμπτη ένα ματς που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή τους στη Volleyleague.

Το ματς: Το πρώτο σετ μέχρι το 16-14 το είχε υπό τον έλεγχό του ο Ηρακλής. Η ομάδα του Ορφανού προηγήθηκε με 16-10 και 16-14 αλλά οι «πράσινοι» με άσσο του Πανταλέοντα και δύο άουτ επιθέσεις του Εφραιμίδη μπήκαν μπροστά στο σκορ με 18-16. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε στην διάθεσή της 3 σετ μπολ (24-21), αλλά ο Ηρακλής τα «έσβησε» και έφθασε στην ισοφάριση με λάθος του Παναθηναϊκού στο φιλέ. Στο 26-25 του Παναθηναϊκού οι διαιτητές έδειξαν παράβαση τριών μέτρων στον Αρμενάκη, ο Ηρακλής ζήτησε video ρέφερι το οποίο τον δικαίωσε. Από εκεί και ύστερα άρχισε το γαιτάνακι των σετ μπολ. Η μπίλια έκατσε τελικά στο «πράσινο» με τον Εφραιμίδη να καρφώνει άουτ για το 34-32 του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο σετ με το …γκάζι πατημένο από το πρώτο. Προηγήθηκε με 5-0 και 8-3 στο τεχνικό time out απέναντι σε έναν Ηρακλή που είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και έψαχνε να βρει ποιοτική υποδοχή. Ήταν το πιο εύκολο κερδισμένο σετ για τον Παναθηναϊκό που είχε σε υψηλά ποσοστά και τους δύο «πύργους» του, Πανταλέων και Σίλμπερνεϊτζελ.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει τα λάθη του (κυρίως στην υποδοχή). Προηγήθηκε 15-11 και 17-14 αλλά ο Παναθηναϊκός τον έφθασε στον πόντο με επίθεση του Καρντόσο (19-18) και τον ισοφάρισε με τον Μπατατζίμ (19-19). Το μπλοκ του Τζιουμάκα στον Μπέλο έδωσε αέρα 2 πόντων (21-19) στον «γηραιό» αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (22-22) με λάθος επίθεση. Το 23-22, στην καλύτερη φάση του ματς με διαδοχικές άμυνες (Μπαμπαλιούτας, Δρογκάρης), έγραψε ο Τζιουμάκας με τον Μούχλια να χάνει την κόντρα μπάλα (23-23). Η συνέχεια ήταν βγαλμένη από σενάριο του Χίτσκοκ με τις δύο ομάδες να αγγίζουν το σετ και τον Παναθηναϊκό να χάνει 5 ματς μπολ. Τελικά στην ρουλέτα των δύο κερδισμένων πόντων βγήκε ο Ηρακλής με 36-34.

Με την ψυχολογία στα ύψη από το κερδισμένο τρίτο σετ ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος να στείλει το ματς σε πέμπτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-7 αλλά με σέρβερ τον Μούχλια που ταλαιπώρησε την «πράσινη» υποδοχή, ο «γηραιός» έγραψε σερί 8-0 και έβαλε τις βάσεις για την ισοφάριση. Το 15-8 έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας για την ομάδα του Ορφανού αλλά ο Παναθηναϊκός, με τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο να δίνει με την είσοδό του ψυχολογία, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Από το 23-18 του Ηρακλή, ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός έφθασε με σερί 6-0 στο ματς μπολ (23-24). Νέο γαϊτανάκι πόντων στον απίστευτο δεύτερο ημιτελικό με τον Σμαραγδή να δίνει με άσσο το φιλί της ζωής στον Ηρακλή (32-30) και ο Παναθηναϊκός να χάνει 6 ματς μπολ και συνολικά 11 για να προκριθεί στον τελικό.

Στο ψυχοφθόρο τάι μπρέικ με μπλοκ του Σμαραγδή ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-4 και με νέο μπλοκ (Αρμενακης-Σμαραγδής) πήγε την διαφορά στους 3 (8-5). Ο Αρμενάκης στο 10-9 πήρε πόντο με επίθεση, πήρε νέο πόντο με άσσο και πήγε και πάλι τον Ηρακλή στο +3, 12-9 και 13-10. Ο Μούχλιας έγραψε το 14-10 και το σετ με μπλοκ του Τζιουμάκα πήγε στους «μπλε» με 15-10 που προκρίθηκαν με ανατροπή στον τελικό.