ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό με άρωμα Κούβας ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Ολυμπιακό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τον Σεπέδα να σταματά στους 29 πόντους ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στο κατάμεστο PAOK Sports Arena και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή και κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη με όπλο τους το μπλοκ - άμυνα και ένα εκπληκτικό για τρία σετ Σεπέδα επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί των ερυθρόλευκων και σφράγισαν την παρουσία τους στα τελικά της Volleyleague.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αγχωμένος στο παιχνίδι και στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του φτάνοντας στη νίκη. Ο Σεπέδα ήταν και πάλι συγκλονιστικός τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους από επίθεση, 2 άσου και 4 μπλοκ, ενώ Λι και Σμαραγδής βοήθησαν σημαντικά με τα μπλοκ τους και τους πρώτους χρόνους τους. Το εντυπωσιακό για τους παίκτες του Καλμαζίδη είναι ότι στο σετ που είχαν τη χειρότερη απόδοση στην υποδοχή (29% υποδοχή, 6% άριστες) ήταν εκείνο που πήραν και πιο εύκολα έχοντας όμως εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του πάλεψε το ματς όσο περισσότερο μπορούσε, πήρε το πρώτο σετ, αλλά σημαντικοί του παίκτες, όπως ο Έγκλεσκαλνς βρέθηκαν σε εξαιρετικά μέτρια ημέρα. Αυτή τη φορά ο Πιάτσα επέλεξε να αφήσει τον Κοκκινάκη στον πάγκο με τον Όγκουρτσακ και τον Τσουκ να παίρνουν το βάρος σε υποδοχή και επίθεση. Όσο η υποδοχή δούλευα και ο Φιλίποφ μπορούσε να παίξει πρώτο χρόνο με τους Σπίνου και Σουλτανόπουλο όλα ήταν καλά για τον Ολυμπιακό, όταν όμως δεν συνέβαινε αυτό το μπλοκ του ΠΑΟΚ ήταν εκείνο που έκανε τη διαφορά.

Ο δικέφαλος του Βορρά περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό ο οποίος θα προκύψει στο ανάμεσα στο ζευγάρι του Φοίνικα Σύρου με την Κηφισιά. Όποια από τις δύο ομάδες και να προκριθεί θα ο ΠΑΟΚ θα πρέπει και πάλι να σπάσει την έδρα του αντιπάλου του αφού θα έχει μειονέκτημα έδρας.

Το ματς: O ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 13 πόντους και με πολύ πάθος πήρε τη νίκη. Στο 1ο σετ το 5-3 του Ολυμπιακού με τον Σπίνου, πήρε... απάντηση από τον Λι που με πρώτο χρόνο και καλό σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 9-5. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο σετ μέχρι το 19-16 όταν ο Κουρνέτας πήρε πόντο μετά από φάση διαρκείας.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και με σερί 3-0 προσπέρασε 21-20. Ο πρώτος χρόνος του Σπίνου και τα σερβίς του Έγκλεσκαλνς έδωσαν «πέναλτυ» στον Φιλίποφ για το 23-21. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε φιλέ αλλά στην επόμενη φάση έκανε το 24-22 και το σετ έκλεισε ο Σπίνου μετά από φάση διαρκείας για το 25-22 και το 1-0.

Το 2ο ήταν το σετ των ανατροπών με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά αποκτώντας προβάδισμα 8-3 το οποίο διατήρησε μέχρι και το 13-9 μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Σεπέδα. Ο Ολυμπιακός έχασε το σερβίς και ο Σμαραγδής πήγε στα 9μ. όπου πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού, ο Φιλίποφ ταλαιπωρήθηκε και οι επιθετικοί του κάρφωναν άουτ. Ο ΠΑΟΚ με συνολικό σερί 7-0 προσπέρασε 15-13 μέσα σε πανδαιμόνιο από 7.500 φίλους του. Ο Σακόγλου πήρε τη θέση του Έγκλεσκαλνς αλλά ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε ξανά να ελέγξει το σκορ. Ο ΠΑΟΚ πάτησε καλύτερα στο σετ, δεν έκανε το μεγάλο λάθος, είχε προβάδισμα μέχρι το 24-23 και με τον Σεπέδα έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και τη νίκη του ΠΑΟΚ ήταν το 3ο σετ. Αν και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 6-4 και 16-13 με τα σερβίς του Σπίνου από εκεί και πέρα ο δικέφαλος ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε την ποιότητα της υποδοχής του. Μετά από επίθεση του Σεπέδα που στην επόμενη φάση έβγαλε και την άμυνα του αγωνα, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Με το φιλέ του Σεπέδα ο Ολυμπιακός έκανε για τελευταία φορά +2 στον αγώνα, όμως, ο Κουβανός έμελε να είναι και ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς με δύο επιθέσεις και δύο άσσους έκανε το 23-21 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ το οποίο τελείωσε με 25-22 ύστερα από ατομικό μπλοκ του Χιμένες στον Έγκλεσκαλνς.

Στο 4ο σετ είχαμε μία ακόμα ανατροπή στο σκορ. Το 9-8 για τον Ολυμπιακό, έγινε 11-9 με σερί 3-0 ύστερα από τον άσσο του Χιμένες και το μπλοκ του Λι. Με όπλο το μπλοκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15-12, ο Ολυμπιακός μείωσε στο -1 (17-16) με τον Έγκλεσκαλνς αλλά με σερί 5-0 χάρις το μπλοκ και τον εκπληκτικό Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 22-16 και «κλείδωσε» τη νίκη - πρόκριση.