ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό κι ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Φοίνικα Σύρου

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Φοίνικα με 3-0 σετ και στον τελικό του League Cup "Νίκος Σαμαράς" που διεξάγεται στη Σύρο θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν θα έχει ο Ολυμπιακός το Σάββατο, μετά από την επικράτηση με 3-0 σετ (16-25, 21-25, 19-25) απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four για το League Cup "Νίκος Σαμαράς".

Οι Πειραιώτες ξεπέρασαν το εμπόδιο του διοργανωτή της τελικής φάσης και έκλεισαν θέση στο μεγάλο τελικό όπου το Σάββατο στις 17:00 (ΕΡΤ 2), θα αντιμετωπίσουν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (νίκησε με 3-0 τον Παμβοχαϊκό).

Ο πειραϊκός σύλλογος ξεκίνησε με σαφή διάθεση να ανακτήσει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας γρήγορα στο 1-4 με επίθεση του Οϊβάνεν. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 3-4 αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους ο Αλεξίεφ επανέφερε τη διαφορά του +3 (3-6) η οποία αυξήθηκε στους τέσσερις πόντους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8) μετά από επίθεση του Φοίνικα που κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά αυτή (5-9, 6-10) και την αύξησε για πρώτη φορά στους πέντε πόντους (6-11), στο σημείο που ο προπονητής του Φοίνικα κάλεσε εσπευσμένα το δεύτερο τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες δεν έχασαν τον έλεγχο και με μπλοκ Οϊβάνεν στον Πέτερλιν έφτασαν στο 25-16 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται ξανά με 4-1 στο ξεκίνημα αλλά το Φοίνικα να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 7-7. Στο νέο προβάδισμα των "ερυθρόλευκων" (8-11) οι γηπεδούχοι απάντησαν ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 11-11 και στη συνέχεια πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 12-11. Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 19-19, όπου με δυο σερί πόντους από τον Οϊβάνεν και τον Ραουβέρντινκ ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα +2 μετά από ώρα και διεύρυνε το σερί στο 3-0 φτάνοντας στο 19-22. Στη συνέχεια οι "ερυθρόλευκοι" διαχειρίστηκαν αυτό το προβάδισμα και έφτασαν στο 25-21 κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-1 και με 7-4 για να ισοφαρίσουν σε 7-7. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Φοίνικα να ξεφεύγει με +3 στο 13-10 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με επιμέρους 3-0 μετά από άσσο του Ραουβέρντινκ (13-13). Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και ακολούθησε ο άσσος του Πετρέα για το 17-15 και το μπλοκ του Μπέμε για το 18-15. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα (17-20) και παρότι μείωσε στον πόντο ο Φοίνικας (19-20) με πρώτο χρόνο (19-21) και άσσο του Μπέμε έφτασαν στο 22-19. Ακολούθησε λάθος των γηπεδούχων για το 19-23, ενώ ο Πετρέας με νέο πρώτο χρόνο έγραψε το 19-24 και ο Αλεξίεφ το 19-25 για την τελική επικράτηση με 3-0, χάρη στην οποία ο Ολυμπιακός σφράγισε το "εισιτήριο" για τον τελικό του Σαββάτου όπου θα διεκδικήσει το 5ο League Cup.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 21-25, 19-25) σε 81'

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ 24 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 53% υπ -27% άριστες), Χήρας 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης, Γιορντάνοφ 14 (12/32 επ, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (13/21 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες), Γάτσης 5 (5/7 επ) / Ζήσης (λ, 53% υπ -24% άριστες), Ίλιτς (0/2επ), Ηλίας, Σούρδι 1 (άσσος), Πεντίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 8 (7/17 επ, 1 άσσος), Πετρέας 10 (5/5 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέμε 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 πλοκ), Ντρίζγκα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (9/16 επ, 60% υπ -20% άριστες), Ραουβέρντινκ 10 (10/16 επ, 78% υπ -33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής

Τα αποτελέσματα του League Cup "Νίκος Σαμαράς"