ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΚ όπως ήταν το αναμενόμενο θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών αφού επιβλήθηκε με 3-1 επί της Ηλιούπολης.

Το λογικό και αναμενόμενο έγινε στο δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών εκεί όπου η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ και θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Οι κιτρινόμαυρες τα βρήκαν σκούρα για δύο σετ απέναντι στην πάντα μαχητική Ηλιούπολη, αλλά στο τέλος κατάφερε να βρει ρυθμό και να φτάσει στη νίκη.

Μεγάλη δουλειά για την ΑΕκ έκανε το κέντρο της. Κωνσταντινίδου και Λαμπρινίδου δίχως να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα έδωσαν πολλές λύσεις σε επίθεση και μπλοκ δίνοντας μία σταθερή λύση στην Κακουράτου.

Από την άλλη οι παίκτριες της Δήμητρας Λυκογιάννη για δύο σετ ήταν εξαιρετικές. Η παρουσία τους και μόνο στο Final 4 είναι μία επιβράβευση για αυτές και την δουλειά που κάνουν.

Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν συναρπαστικός στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ωστόσο μετά το 1-1 η ΑΕΚ επικράτησε σχετικά εύκολα.

Το ματς: Η Ηλιούπολη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο σετ, όπου μετά από συνεχόμενες ανατροπές στο σκορ βρέθηκε να προηγείται με 24-22, αλλά η Σπανού έσπασε το πρώτο σετ μπολ (24-23) με την Κατσαντώνη να δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις (24-25) και στο 25-26 η διαγώνια της Ένωσης τελείωσε την επίθεση για το 25-27.

Στο β’ σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-13 και 13-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ ενώ διατήρησε το +3 μέχρι το 16-19 που έγινε 19-19 με άσο της Μπανίκα για να φτάσουμε στο 23-23. Η Ηλιούπολη έφτασε ξανά σε σετ μπολ (24-23) και τελικά πήρε το σετ καθώς στην επόμενη φάση η Γκλιγκόροβιτς με απίθανη άμυνα έστειλε τη μπάλα να σκάσει στο γήπεδο της ΑΕΚ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η Ένωση κυριάρχησε πλήρως, καθώς στο τρίτο σετ με το καλημέρα προηγήθηκε 1-8 χωρίς η Ηλιούπολη να μπορέσει να αντιδράσει, ενώ στο ξεκίνημα του δ’ σετ με την Ιβάνοβα στο σερβίς το σκορ πήγε στο 0-7 και η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε πολύ νωρίς.

Από την πλευρά του ο Μανώλης Ρουμελιώτης αμέσως μετά το ματς τόνισε: «Είμαστε χαρούμενοι που σε μια δύσκολη χρονιά καταφέραμε να φτάσουμε στον τελικό και πάμε για να παίξουμε ελεύθερα διεκδικώντας τις πιθανότητές μας. Υπήρχε άγχος από την αρχή του ματς και πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από την Ηλιούπολη. Ξέρουμε ότι στον τελικό θα αντιμετωπίσουμε μια μεγάλη ομάδα που πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια αλλά εμείς θα δώσουμε και την ψυχή μας για να πετύχουμε την έκπληξη. Την ΑΕΚ την ταλαιπωρούν σημαντικά προβλήματα και αυτή η πρόκριση στον τελικό είναι κάτι που μπορεί να χαρίσει χαμόγελα».

Η προπονήτρια της Ηλιούπολης, Δήμητρα Λυκογιάννη, είπε: «Δυο σετ ήμασταν μέσα στο παιχνίδι αλλά μας κόστισε ο τρόπος που χάσαμε το πρώτο σετ ενώ στη συνέχεια δεν παίξαμε καθόλου καλά. Μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση γιατί φτάσαμε ως εδώ και θα θέλαμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω αφού θεωρήσαμε ότι είχαμε ευνοϊκή κλήρωση αλλά μετά το δεύτερο σετ κατέβηκαν οι διακόπτες. Η εμπειρία αυτή είναι μεγάλη για εμάς και είναι ένα κίνητρο για τη συνέχεια».