ΒΟΛΕΪ

Στο ρελαντί ο ΠΑΟΚ, νίκη και για Φοίνικα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Άρη στην Πυλαία και έκανε το "2 στα 2" στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ ανδρών, ενώ ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού.

Στο ρελαντί έφτασε στην δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Α1 βόλεϊ ανδρών ο ΠΑΟΚ. Οι περσινοί νταμπλούχοι επιβλήθηκαν με 3-0 σετ του Άρη στο κλειστό της Πυλαίας χωρίς να συναντήσουν καμία αντίσταση από τους "κίτρινους".

Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο κομμάτι του αγώνα με 25-14, για να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο, το οποίο όμως έχασαν με 25-20. Στο τρίτο και τελευταίο -όπως αποδείχτηκε- σετ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 25-17 και έφτασε εύκολα στους τρεις βαθμούς της νίκης σε μόλις 1 ώρα και 13 λεπτά. Οι Χιμένες και Σεπέδα είχαν από 12 πόντους και άλλους 10 ο Εφραιμίδης για τον ΠΑΟΚ, ενώ στον αντίποδα οι Ανδρεάδης και Τζελάτης είχαν από 8 πόντους έκαστος.

Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-17

ΠΑΟΚ (Νίκι Ζελιάσκοφ): Χιμένες 12, Παντακίδης 7 (1 άσος), Γκαράς (λ 64% υπ, 36% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Κουρνέτας 1, Σαμπανάϊ, Σεπέντα 12 (1 άσος), Μακράκης, Γκεοργκίεφ 8 (4 μπλοκ), Εφραιμίδης 10, Καρασαββίδης, Πέτρογλου.

Άρης (Γιάννης Μέλκας): Koυτσονίκας, Κυριακίδης 2 (1 άσος), Γκιρτζίκης 5, Παπαϊακώβου, Μέλκας, Μπαμπαλιούτας (λ 60% υπ, 20% άριστες), Μήλης, Χαριτωνίδης 3 (2 άσους), Ανδρεάδης 8, Σωτηρίου 7, Μούχλιας 5, Παπασταμάτος, Τζελάτης 8, Ντινόπουλος.

Ο Φοίνικας νίκησε με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό

Στο άλλο μας της ημέρας , ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι που έγινε στο κατάμεστο "Δ.Βικέλας" για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Με πρώτο "μπόμπερ" τον Τόμισαλ Ντόκιτς που σημείωσε 29 πόντους εκ των οποίων 6 άσσοι, ο Φοίνικας πήρε το τρίποντο και συνεχίζει χωρίς απώλειες μετά τις δύο αγωνιστικές που έχουν παιχτει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 28-26, 18-25, 31-29, 25-21

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ, Πάρις 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 18 (15/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ , 53% υπ - 33 % άριστες), Ντόκιτς 29 (20/49 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 0 (0/3 επ) / Ζήσης (λ, 64% υπ -39% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ -17% άριστες).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (άσσος), Γκρόνβελντ 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 38% άριστες), Βαν Ντόρν 12 (5/8 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 19 (17/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ -8% άριστες), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Κάιο 22 (21/48 επ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ -44% άριστες), Βαρδής (λ), Γεωργίου, Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ), Ωρολογάς.