ΒΟΛΕΪ

Στο Final Four Ολυμπιακός, Πανναξιακός και Ηλυσιακός

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ηλιούπολης και στο κύπελλο και προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες, μαζί με Πανναξιακό και Ηλυσιακό.

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για το final-4 του Κυπέλλου Γυναικών. Οι "ερυθρόλευκες", νίκησαν για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες την Ηλιούπολη με 3-0 σετ και προκρίθηκαν στην τελική φάση στην Σαντορίνη, εκεί όπου θα διεκδικήσουν τον όγδοο συνεχόμενο τίτλο τους.

Η Ηλιούπολη πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, ειδικά στο πρώτο σετ που θα μπορούσε να το είχε κατακτήσει. Στην συνέχεια, το σύνολο του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασε στροφές και με κορυφαίες τις Γερμανίδες Χίπε, Πολ έφθασε με μεγαλύτερη ευκολία στην κατάκτηση του δεύτερου και τρίτου σετ.

Με την λήξη της αναμέτρησης, οι παίκτριες της Ηλιούπολης, μετά από πρωτοβουλία του χορηγού της και του κ. Κριτσιμά, έδωσαν από ένα τριαντάφυλλο σε όλες τις αθλήτριες του Ολυμπιακού και το προπονητικό τιμ, για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου.

Ο Πανναξιακός "λύγισε" τους Μακεδόνες

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας 2,5 ωρών, ο Πανναξιακός νίκησε με 3-2 σετ τους Μακεδόνες στο κλειστό της Νάξου και προκρίθηκε στο final-4 του Κυπέλλου Γυναικών που θα γίνει στην Σαντορίνη.

Οι περσινές φιναλίστ, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού για τέταρτη φορά στην ιστορία τους και δεύτερη συνεχόμενη. Αντίθετα, οι Μακεδόνες έχασαν την ευκαιρία να προκριθούν στην τετράδα για πρώτη φορά.

Κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Πανναξιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-7, μετά από άσσο της Διώτη. Η Χολστ μείωσε σε 10-8 και η Πολυνοπούλου πήγε στο σερβίς. Η νεαρή κεντρική δυσκόλεψε την υποδοχή της Νάξου και οι Μακεδόνες με σερί 0-6 προηγήθηκαν με 10-13.

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν άμεσα με δύο επιθέσεις της Ντάλτον, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν το πρώτο ματς μπολ (13-14). Ο Πανναξιακός έμεινε στον αγώνα με πρωταγωνίστρια την Μπράουν, προηγήθηκε με 16-15 και η Κάλτερ με άσσο, έδωσε τη νίκη-πρόκριση για την ομάδα της.

Έκπληξη από Ηλυσιακό

Ο Ηλυσιακός, έκανε την μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Γυναικών με την πρόκριση του στο final-4 της διοργάνωσης. Η ομάδα των Ιλισσίων, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση νίκησε με 3-0 σετ την Κόρινθο και πανηγύρισε την πρώτη της πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Ηλυσιακός έγινε η τρίτη ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας που παίρνει την πρόκριση στην τετράδα του θεσμού, μετά τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό το 2013 και τον Ηρακλή Κηφισιάς το 2015.

Οι αθλήτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη μπήκαν αποφασισμένες από το ξεκίνημα του αγώνα και με καλό σερβίς, δυσκόλεψαν την υποδοχή της Κορίνθου. Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν καλή ανάπτυξη στην επίθεση και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.