ΒΟΛΕΪ

Στην Α1 και η Ελπίδα Αμπελοκήπων

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων επικράτησε επί του Ηλυσιακού σε ένα μεγάλο παιχνίδι με 3-2 σετ και μαζί με τους Μακεδόνες Αξιού και τη Θέτιδα θα αγωνίζεται την επόμενη περίοδο στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Μετά από ένα μεγάλο παιχνίδι η Ελπίδα Αμπελοκήπων ήταν εκείνη που κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει την άνοδο επικρατώντας με 3-2 σετ επί του Ηλυσιακού και μαζί με τους Μακεδόνες Αξιού και τη Θέτιδα Βούλας θα βρίσκεται την επόμενη περίοδο στην Α1.

Το παιχνίδι με τον Ηλυσιακό είχε δραματική εξέλιξη και πολλές ανατροπές. Τα κορίτσια του Λιόση ήταν εκείνα που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με τα σερβίς τους κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην υποδοχή της Ελπίδας και να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 25-15.

Στο δεύτερο η Ελπίδα ήταν εκείνη η οποία από νωρίς κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίο στο τέλος κατάφερε να το αυξήσει και να φτάσει στην κατάκτηση του με 25-19. Το τρίτο σετ ήταν καρμπόν με το πρώτο. Το σερβίς του Ηλυσιακού δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Ελπίδα και το 2-1 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες (25-13).

Έτσι, οι δύο ομάδες έπαιξαν όλη τη χρονιά τους σε ένα σετ αφού ο Ηλυσιακός πριν το ματς ήθελε μόνο καθαρό τρίποντο, ενώ η Ελπίδα ήθελε μόλις δύο σετ. Η Ελπίδα ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα, αλλά σιγά σιγά ο Ηλυσιακός κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα στο 19-19. Στη συνέχεια όμως τα κορίτσια της Ελπίδας ήταν πιο ψύχραιμα πήραν το σετ με 25-23 και μαζί την άνοδο στην Α1.

Στο τάι μπρέικ, παρά την απογοήτευση τα κορίτσια του Ηλυσιακού δεν παράτησαν τον αγώνα και προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη την οποία τελικά κατέκτησε η Ελπίδα με 3-2 σετ (16-14). Πλέον το μόνο που απομένει για να ολοκληρωθεί το μπαράζ ανόδου είναι η αναμέτρηση ανάμεσα στη Θέτιδα και τους Μακεδόνες που ήδη έχουν ανέβει.