ΒΟΛΕΪ

Σλοβενία-Ελλάδα 3-1

Η εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών ηττήθηκε από τους Σλοβένους στο Μάριμπορ και κινδυνεύει με αποκλεισμό από το Final-4 του European League.

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Εθνική Ανδρών από την Σλοβενία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο Μάριμπορ για την 5η αγωνιστική του European League και πλέον (μετά και τη νίκη των Σκοπίων) χρειαζόμαστε μόνο νίκη στο αυριανό ματς (20:00, απευθείας μετάδοση ΕΡΤ2).

Στο πρώτο σετ το νωθρό ελληνικό ξεκίνημα (5-2) είχε και συνέχεια καθώς στο 11-7 χάσαμε την κόντρα επίθεση για να μειώσουμε το σκορ κι ο Γκασπαρίνι με τρεις συνεχόμενους άσους εκτόξευσε την διαφορά στο 17-7 χωρίς ποτέ η Εθνική να μπορέσει να επανέλθει. Στο β’ σετ ο Δρίκος ξεκίνησε με Κοκκινάκη αντί Κουμεντάκη και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε στο παιχνίδι.

Με την υποδοχή να επιτρέπει να γίνεται παιχνίδι η Ελλάδα προηγήθηκε 15-14, όμως σε εκείνο το σημείο συνεχόμενα αβίαστα λάθη έφεραν τη διαφορά στο 20-15 και λίγο αργότερα η Σλοβενία προηγήθηκε με 24-17 για να ακολουθήσει το σώου Αρμενάκη. Ο έμπειρος διαγώνιος με απίθανα σερβίς και 5 άσους επέτρεψε στην Εθνική να ισοφαρίσει σε 24-24. Στην πρώτη φορά που έβγαλαν υποδοχή οι Σλοβένοι ο Πάγενικ έκανε το 25-24 για να ακολουθήσει στην επόμενη φάση λάθος πάσα από τον Φιλίποφ για το 26-24.

Στο τρίτο σετ το δίδυμο των ακραίων ήταν Κοκκινάκης, Κουμεντάκης και με Αρμενάκη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το β’ σετ προηγηθήκαμε γρήγορα με 2-5 και φτάσαμε στο 7-13 όπου η χαμένη κόντρα επίθεση του Κοκκινάκη έφερε αλλαγή σκηνικού. Οι διεθνείς μας ‘κόλλησαν’ και το σκορ έφτασε στο 12-13 για να δώσει τη λύση το χαμένο σερβίς του Ούρναουτ και μαζί με άλλα δύο λάθη των Σλοβένων που έστειλαν την διαφορά στο +4 (12-16) και η Εθνική πήρε το σετ χωρίς άλλες ανατροπές.

Το δ’ σετ κύλησε στον ίδιο ρυθμό με την εθνική να παίρνει το προβάδισμα (9-11), να φτάνει στο 14-18 με άσο του Παλέντζα και να προηγείται μέχρι το 28-21 που έγινε 20-21, αλλά με τον Τακουρίδη φτάσαμε στο 21-23. Εκεί όμως δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε καμία από τις επιθέσεις μας κι ο Ούρναουτ με τρεις κόντρες κι ένα μπλοκ του Κοζαμέρνι διαμόρφωσαν το τελικό 25-23.

Τα σετ: 25-13, 26-24, 18-25, 25-23

Σλοβενία (Τζιάνι): Πάγενικ 7 (5/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκασπαρίνι 13 (10/16 επ., 3 άσοι), Βίνιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ούρναουτ 23 (17/23 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Τσέμπουλ 17 (11/24 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Κόβατσιτς -λ (64% υπ. - 32% άριστες) / Σκετ, Κοζαμέρνικ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)

Ελλάδα (Δρίκος): Πετρέας 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσο), Αρμενάκης 19 (12/25 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (11/17 επ., 64% υπ. - 30% άριστες), Φράγκος 1 (1/7 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Γκαράς -λ (57% υπ. - 22% άριστες) / Μαρούλης, Κοκκινάκης 6 (6/17 επ., 64% υπ. - 29% άριστες), Τζιουμάκας, Παλέντζας 1 (1 άσο)