ΒΟΛΕΪ

"Σίφουνας" ο Ολυμπιακός στη Σύρο

VOLLEY LEAGUE / ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο απόγευμα στη Σύρο, επικρατώντας με 3-0 επί του Φοίνικα και κάνοντας την καλύτερη προετοιμασία για τον αγώνα με την Τουρ στην Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός πέρασε με άψογη διαδρομή και στα τρία σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 και στη Σύρο από τον Φοίνικα και πλέον μπαίνει στην τελική ευθεία για τον ευρωπαϊκό αγώνα της χρονιάς με την Τουρ στη Γαλλία την προσεχή Τρίτη 19 Δεκεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Οϊβάνεν, Αλεξίεφ και μαέστρο τον Ντρίζκα επικράτησε δίκαια και διατήρησε το αήττητο του μετά την 9η αγωνιστική στο πρωτάθλημα. Ο Φοίνικας είχε πρώτο σκόερ τον πρώην ερυθρόλευκο διαγώνιο Μπόγιαν Γιορντάνοφ αλλά υστέρησε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση ενός πολύ ανώτερου αντιπάλου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν αρχικά πόντο – πόντο. Ο Χήρας με άσο έκανε το 6-5 για τον Φοίνικα, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 με τον άσσο του Πετρέα έκανε το 6-8 και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους πάγκους με το +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός, αν και προηγήθηκε με τρεις πόντους (7-10), ο Φοίνικας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με επίθεση διαρκείας έφερε… τούμπα το ματς και προηγήθηκε με τον άσο του Λινζ με 15-13. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια με δύο μπλοκ το δεύτερο του Πετρέα πάνω στον Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 15-15. Ο Μαρούλης με μονό μπλοκ πάνω στον Ράουβερντινκ το 16-15 και ο Φοίνικας στους πάγκους για τι δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +1.

Ο Χήρας με δύναμη σε επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 22-21 και ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς η ομάδα του σε ένα πολύ οριακό σημείο του σετ ήταν πίσω στο σκορ. "Αέρα" δύο πόντων 23-21, έδωσε ο Λινζ στην ομάδα του έπειτα τον άσσο που πήρε. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 2-0 ισοφάρισαν σε 23-23, με τον Πετρέα. Ο Ράουβερντικ στην κόντρα έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 24-25. Άσος από τον Πετρέα και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 24-26. Οι Συριανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το σετ, όταν και προηγήθηκαν με 23-21, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα χάρη και στον άσσο του Πετρέα.

Η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια με του πρώτου, αφού το ματς πήγαινε πόντο – πόντο. Ο Γιορντάνοφ με άσσο, αλλά και ο Χήρας με μπλοκ διαμόρφωσαν αρχικά το 5-3. Ο Πετρέας με μπλοκ πάνω στον Λινζ έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 διαμόρφωσαν το 5-7. Ο Πετρέας με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 6-8 και ο Ολυμπιακός όπως και στο πρώτο σετ, πήγε στους πάγκους για το τεχνικό τάιμ άουτ με το +2. Ο Γιορντάνοφ με δύο δικούς του πόντους μείωσε σε 10-11.

Νέος πόντος από τον Βούλγαρο του Φοίνικα στην κόντρα για το 11-11 και το "Πειρατικό" έτρεξε ένα σερί 3-0. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους πάγκους μετά από έκανε το 11-16. Οι συριανοί μπήκαν μετά το τεχνικό τάιμ άουτ δυνατά και μείωσαν σε 13-16. Ο Ολυμπιακός με κρατά παρά την πίεση που του άσκησε ο Φοίνικας μία διαφορά 2-3 πόντων, μέχρι το 19-22. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 21-23, όμως ο Πετρέας με επίθεση πρώτου χρόνου έφερε τον Ολυμπιακό κοντά στο 0-2. Ο Οϊβάνεν με άσο έκανε το 21-25 και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν με επιτυχία το δεύτερο σετ.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε από την αρχή στο σκορ με 9-6 καθώς με το σερβίς των Αλεξίεφ, Οϊβάνεν πίεσε την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας 4-5 πόντων σε όλο το σετ και πήρε δίκαια τη νίκη.