ΒΟΛΕΪ

Σημαντικό τρίποντο για τη Νίκη Αιγινίου, 3-1 την Παλλήνη

Η Νίκη Αιγινίου επικράτησε με 3-1 επί της Παλλήνης και πήρε ένα τρίποντο το οποίο μπορεί να αποδειχτεί καθοριστικό για την άνοδο στην Α1 ανδρών. Εύκολη νίκη για τον Εθνικό Πειραιά.

Η Νίκη Αιγινίου επικράτησε με 3-1 της Παλλήνης στο δεύτερο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του Ειδικού τουρνουά ανόδου στην Α1 Ανδρών, που διεξάγεται στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας. Η ομάδα της Πιερίας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, η οποία ενδεχομένως αποδειχθεί καθοριστική, πιάνοντας την Παλλήνη στη 2η θέση της βαθμολογίας, ωστόσο το ποιοι θα πάρουν τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στη μεγάλη κατηγορία θα ξεκαθαρίσει μετά τα αυριανά αποτελέσματα.

Με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 1-1 κατακτώντας εύκολα τα δύο πρώτα σετ (αρχικά η Νίκη και κατόπιν η Παλλήνη) κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε το τρίτο σετ.

Εκεί η ομάδα του Αιγινίου ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 8-3, με την Παλλήνη να μειώνει σε 9-7, 14-12 και να προσπερνά με 15-17, ενώ το 20-20 έγινε 20-22, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Πιερίας με ένα σερί 5-0 πήρε το σετ!

Στο δ’ σετ αρχικά φάνηκε ότι θα έχουμε και πάλι μάχη, αλλά μετά το 8-7 το Αιγίνιο άρχισε να χτίζει μια διαφορά (16-11, 20-15) την οποία κράτησε ως το τέλος πανηγυρίζοντας την σημαντική νίκη.

Νίκη Αιγινίου - Παλλήνη 3-1

Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-22, 25-18

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Παπαλεξίου 12 (5/11 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 23 (19/37 επ., 4 μπλοκ, 93% υπ. – 43% άριστες), Δημητριάδης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Κόκκινος 9 (7/14 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 32% άριστες), Βουλκίδης 17 (12/15 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μήλης 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ), Αντωνιάδης –λ (47% υπ. – 41% άριστες) / Κιοσσές, Γκορίδης, Αντωνίου.

Παλλήνη (Αλεξανδρόπουλος) Μήττας 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ - 41% άριστες), Μπιλλίρης 11 (11/24 επ., 52% υπ - 18% άριστες), Κουλοχέρης 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 6 (5/10 επ., 1 άσο,), Χριστοφίδης 7 (3/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρούσης 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπούρας –λ (34% υπ - 22% άριστες) / Αντωνάκης, Τσικάτος 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ).

Άλμα ανόδου για τον Εθνικό

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α1 ανδρών πανηγύρισε ο Εθνικός που κέρδισε με 3-0 τον ελλιπή Πήγασο Πολίχνης που γνώρισε τη δεύτερη ήττα του.

Από τη μια η δεδομένη ανωτερότητα του Εθνικού (έφτασε πλέον τις 19 νίκες ισάριθμα ματς τη φετινή σεζόν στην Α2) κι από την άλλη οι απουσίες του Πήγασου (εκτός 12άδας οι Χρηστινίδης, Τζιάβρας, Καπετανίδης κι ο Παπαπαναγιώτου που πέρασε τη νύχτα στο νοσοκομείο λόγω ζαλάδων) δεν επέτρεψαν να υπάρχει κόντρα κι ο Εθνικός πλέον είναι μια ανάσα από την άνοδο του στην Α1.

Εθνικός - Πήγασος 3-0

Τα σετ: 25-13, 25-18, 25-16

Εθνικός (Ψάρρας) Μαντέκας 13 (11/17 επ., 2 άσοι, 69% υπ. – 44% άριστες), Τουρνάκης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Καρακίτσος 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μπάσης 7 (4/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δεληπρίμης 11 (10/15 επ., 1 άσο, 100% υπ. – 17% άριστες), Παπαδόπουλος 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Βολουδάκης –λ (73% υπ. – 45% άριστες) / Αδαμόπουλος-λ, Δημητούλης, Σιώπης 1 (1 μπλοκ), Σαμπάνης 3 (3/8 επ.).

Πήγασος (Κουτουνίδης) Ποχάνης 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Κομητούδης, Παράσογλου 5 (4/12 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 16% άριστες), Γκούγκουρας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Αντύπας 7 (7/24 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Κουκουμάκας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γκιούγκης –λ (63% υπ. – 32% άριστες) Χρηστάκος, Φωτιάδης 1 (1/3 επ.), Καϊλής 1 (1/4 επ.), Σταυρίδης.

ΤΙ ΙΣΥΧΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την προκήρυξη σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ή περισσοτέρων ομάδων τα κριτήρια για τον υπολογισμό της κατάταξης τους είναι κατά σειρά τα ακόλουθα:

- Οι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε ομάδα στους μεταξύ τους αγώνες

2) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τα νικηφόρα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ στους μεταξύ τους αγώνες.

3) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους στους μεταξύ τους αγώνες.

4) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί.

5) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί.