ΒΟΛΕΪ

Σαρωτικός και πάλι ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μόλις 65 λεπτά ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό για να επιβληθεί με 3-0 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στου Ρέντη.

Έχει το πιο γεμάτο ρόστερ των τελευταίων ετών και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία. Σε μόλις 65 λεπτά ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τη νίκη του με 3-0 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο "Μελίνα Μερκούρη" και σημείωσε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην Volley League.

Μπορεί άλλοι να είναι εκείνοι που παίρνουν τους πόντους, όμως ο τρόπος που μοιράζει το παιχνίδι του Ολυμπιακού ο Ντζίζγκα κάνει τα πάντα να φαίνονται πιο εύκολα.

Για αυτό το λόγο και οι ερυθρόλευκοι έκαναν νέο ρεκόρ στην επίθεση αφού σε 59 προσπάθειες δεν καταγράφηκε ούτε ένα λάθος. Συνολικά σε τρία σετ ο Ολυμπιακός έκανε μόλις 9 λάθη εκ των οποίων τα 7 ήταν χαμένα σερβίς, ενώ το ποσοστό του στην επίθεση άγγιξε το εντυπωσιακό 71%! Παράλληλα, ο Εθνικός πήρε μόλις 40 πόντους επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για τον Ολυμπιακό, αφού η προηγούμενη επίδοση ήταν 47 χαμένοι πόντοι τη σεζόν 2002-03.

Τα όσα σας αναφέραμε παραπάνω αποτελούν το καλύτερο παράδειγμα για τη δυναμική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους παίκτες του Μουστακίδη να κάνουν ό,τι μπορούν. Σημείο κλειδί για δεύτερο συνεχόμενο ματς για τον Ολυμπιακό ήταν το σερβίς του, ενώ αλάνθαστοι ήταν στην επίθεση ο Οϊβάνεν, Μπέμε και Πετρέας ενώ ο πρώτος έδωσε τη θέση του και στον Ζουπάνι ο οποίος επίσης ήταν εντυπωσιακός στα ποσοστά του. Στο 3ο σετ έπαιξε ακραίος ο Ρουμελιωτάκης στη θέση του Ράουβερντικ και πήγε και αυτός εξαιρετικά. Ο Ντρίζκα μοίρασε και πάλι άψογα το παχνίδι αλλά και τις τελειωμένες προσπάθειες.

Ο Εθνικός είχε την ατυχία να πέσει πάνω σε έναν φοβερό αντίπαλο, πιέστηκε στο σερβίς και είχε μόλις 31% υποδοχή. Δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι του, είχε συνέχεια παθητικό ρόλο και μόνο ο Βελίτσκοβιτς είχε διπλάσιο αριθμό πόντων (14).

Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Τα σετ: 25-12, 25-12, 25-16 σε 65'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 15 (12/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/5 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (5/5 επ., 3 άσσοι), Ντρίζγκα 1 (άσσος), Αλεξίεφ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Ραούβερντινκ 3 (3/4 επ., 100% υπ. - 50% άριστες) / Δαρίδης (λ, 59% υπ. - 47% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 71% υπ. - 43% άριστες), Ζουπάνι 5 (5/6 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Τσέλιος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 8 (8/14 επ.), Χατζόπουλος 1 (μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (μπλοκ), Ρίστιτς 2 (1/12 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 25% άριστες), Βελίτσκοβιτς 14 (12/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 21% υπ. - 21% άριστες), Χριστόφας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ. - 48% άριστες), Μπίκος, Καβαρατζής 1 (1/7 επ.), Παπάζοηγλου, Κεσεσίδης, Κυριακίδης 2 (2/5 επ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΧΑΤΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ

Εντυπωσιακός ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι με 3-1 σετ και φιγουράρει μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα την προσεχή αγωνιστική υποδέχεται τους «ερυθρόλευκους» στο ντέρμπι κορυφής. Όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας με την Παναχαϊκή, ο Εθνικός έχασε το 1ο σετ αλλά μετά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε το καθαρό τρίποντο. Στους πρώτους πόντους του 4ου σετ τραυματίστηκε στο πρόσωπο από δυνατή μπάλα ο Αμπανόζ και λίγο αργότερα αντικαταστάθηκε με τον Δημητούλη ο οποίος κράτησε την ομάδα του στον ίδιο ρυθμό.

Ο Παμβοχαϊκός μετά το 1-0 σετ αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες με το μπλοκ – άμυνα των πειραιωτών, τα επιθετικά τα ατού του και κυρίως ο Παλέντζας τελείωναν δύσκολα τις μπάλες. Μάλιστα ο Παλέντζας είχε 19/45 τελειωμένες επιθέσεις και οι αλλαγές που επιχείρησε ο Κώστας Δεληκώστας δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Ετσι η ομάδα του Βραχατίου μετά από δύο αγώνες έχει στο ενεργητικό της μόλις ένα σετ.

Πρώτοι σκόρερ για τον Εθνικό ήταν οι Μαντέκας, Νάιτ αλλά την ουσιαστική και αθόρυβη δουλειά έκανε το μπλοκ με τον Τουρνάκη να κερδίζει 5 καθαρούς πόντους από μπλοκ.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 7-4, ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 7-7 και ακολούθησε μάχη πόντο πόντο αλλά οι πειραιώτες είχαν το προβάδισμα με έναν πόντο μέχρι το 20-19. Με δύο πόντους του Βεισκίρχερ και ένα λάθος του Εθνικού ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 22-20. Με μπλοκ του Τουρνάκη ο Εθνικός ισοφάρισε 22-22, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-23 και ο Εθνικός με 25-24, 26-25, 27-26, 28-27 και ο Παμβοχαϊκός με επίθεση του Παλέντζα και δύο πόντους από τον Βεισκίρχερ έκανε το 30-28 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ από το 2-2 με μπλοκ από Τουρνάκη και επιθέσεις των Δελιπρίμμη, Μαντέκα ο Εθνικός ξέφυγε 5-2. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 16-15 αλλά εκεί ο Εθνικός με δύο κόντρα επιθέσεις από τον Νάιτ και ένα νέο μπλοκ του Τουρνάκη ξέφυγε 21-17 και έτσι έφτασε στο 1-1 σετ.

Το 5-2 για τον Παμβοχαϊκό στο 3ο σετ έγινε 7-5 για τον Εθνικό με τα εντυπωσιακά σερβίς του Νάιτ, ενώ στο 12-9 ένα νέο σερί 4-0 του Εθνικού εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-9. Ο Εθνικός είχε στριμώξει για τα καλά τον Παμβοχαϊκό και έφτασε άνετα στο 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ όλοι περίμεναν την αντίδραση του Παμβοχαϊκού ο οποίος προηγήθηκε 5-3 αλλά ο Εθνικός ήταν αποφασισμένος να πάρει το τρίποντο. Ιοσφάρισε 6-6 και ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Με σερί 3-0 ο Εθνικός ξέφυγε 14-11 και μέχρι το τέλος κράτησε την πολύτιμη διαφορά των 2-3 πόντων. Ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς τους Γκλαντστον και ακολούθησαν έξαλλα πανηγύρια από τον Σάκη Ψάρρα και τους παίκτες του.

Παμβοχαϊκός - Εθνικός 1-3

Τα σετ: 30-28, 22-25, 21-25, 23-25 σε 124’

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γουέισκίρχερ 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ - 30% άριστες), Γκλάντστον 14 (8/12 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 21 (19/45 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (9/24 επ, 55% υπ -36% άριστες), Περίνι 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Καρατζάς, Κωτσάκης, Σαρικεΐσογλου 2 (2/4 επ, 30% υπ -30% άριστες)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 20 (17/42 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 25% άριστες), Τουρνάκης 9 (2/7 επ, 2άσσοι, 5 μπλοκ), Νάιτ 19 (16/33 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 13 (11/18 επ, 2 μπλοκ), Αμπανόζ 1 (1/6 επ), Δεληπρίμης 9 (7/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ - 25% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 58% υπ -33% άριστες), Δημητούλης, Μπάσης, Ράμος.

ΜΕ ΑΡΜΕΝΑΚΗ ΟΔΗΓΟ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρμενάκη και ωραίο παιχνίδι από τον Προύσαλη ο Ηρακλής νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου μετά από συναρπαστική αναμέτρηση που είχε πάθος και εναλλαγές στο σκορ. Είναι η πρώτη νίκη του Ηρακλή και η πρώτη ήττα για το Φοίνικα στο πρωτάθλημα 2017-18.

Ο Αρμενάκης σημείωσε 39 πόντους με ποσοστό αποτελεσματικότητας 58% στην επίθεση και 4 άσσους. Ο Προύσαλης παρότι είχε να διαχειριστεί μέτρια υποδοχή (η τέλεια μόλις 22%) η ομάδα του είχε αποτελεσματικότητα επίθεσης 49%. Αντίθετα ο Φοίνικας παρότι είχε τον Γιορντάνοφ με 25 πόντους και καλύτερη υποδοχή από τους γηπεδούχους δε μπόρεσε να κρατήσει τουλάχιστον το αήττητο και έκανε 36 συνολικά λάθη εκ των οποίων 20 χαμένα σερβίς...

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-7, πέρασε μπροστά με 1-2 πόντους. Στο 20-18 οι συριανοί διαμαρτυρήθηκαν ότι η επίθεση του Εφραιμίδη ήταν άουτ αλλά δόθηκε μέσα και έγινε το 21-18. Ο Ηρακλής συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό των φιλοξενούμενων και έκανε το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Σάσα Στεφάνοβιτς γύρισε την περιστροφή και ο Φοίνικας μπήκε καλά με προβάδισμα 8-7 και με εντυπωσιακό σερί 4-0 από τον Γιορντάνοφ προηγήθηκε 12-7. Ο Φοίνικας πήρε νέα ώθηση όταν στο 13-10 ήρθε νέο σερί 5-0 από τους Χήρα, Λιντς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 18-10. Ετσι το πειρατικό έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να προηγείται 4-1 και 10-6, όμως ο Ηρακλής ισοφάρισε 10-10 με μπλοκ και επίθεση από τον Αρμενάκη. Οι Πέτερλιν, Μαρούλης έδωσαν καθοριστικούς πόντους και με σερί 4-0 ο Φοίνικας ξέφυγε 14-10. Η ομάδα του Στεφάνοβιτς κράτησε τη διαφορά και στο 20-17 τη μεγάλωσε σε +6 μετά από δύο κόντρα επιθέσεις από Πέτερλιν, Λιντς που έκαναν το 23-17 και έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας για το 2-1 σετ.

Από το 4ο σετ ο Φοίνικας έδειξε σημάδια κόωπσης στην υποδοχή και ο Προύσαλης με τον Αρμενάκη σήκωσαν τον Ηρακλή στις πλάτες τους. Ο «γηραιός» είχε από την αρχή του σετ προβάδισμα με τον Αρμενάκη να κάνει πάρτι απέναντι στο αντίπαλο μπλοκ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με τον αέρα του 2-2 σετ και με καλή ψυχολογία ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο τάι μπρέικ. Στο 4-4 με δύο πόντους τους Αρμενάκη, Εφραιμίδη ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-4. Στο 9-7 δύο πόντοι του Αρμενάκη και ένα λάθος του Φοίνικα εκτόξευσαν τη διαφορά στο 12-7 και εκεί κρίθηκε η πρώτη νίκη του Ηρακλή στο πρωτάθλημα.

Ηρακλής - Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: 25-21, 17-25, 20-25, 25-17, 15-11 σε 115'

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (9/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Κιόσης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (3/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αρμενάκηγς 39 (33/57 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ. - 39% άριστες), Μούχλιας, Ελευθερίου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 7% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Χήρας 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Μαρούλης 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Λινζ 17 (15/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 38% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (20/43 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 39% άριστες), Πεντίδης 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Σταυρακάκης.

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΝΙΚΗΣΕ

Με ηγέτη τον Δημήτρη Νικολάκη που επέστρεψε δυναμικά ο ΑΟΠ Κηφισιάς μεταμορφώθηκε και νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση που έγινε στο Ζηρίνειο. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο 1ο σετ κατάφερε να το πάρει 27-25 και να βάλει τις βάσεις για το τρίποντο απέναντι στην ομάδα της Χαλκίδας που «προδόθηκε» από την υποδοχή της και έκανε καθοριστικά λάθη στο 1ο και στο 3ο σετ όπου είχε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα. Είναι το πρώτο τρίποντο της Κηφισιά και η πρώτη ήττα του Ηρακλή στο πρωτάθλημα.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα στο 1ο σετ. Με «όπλο» την καλή άμυνα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 4-6. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα έφερε το παιχνίδι στα ίσα 6-6. Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξαναπήρε το προβάδισμα και με επίθεση του Τάπια διαμόρφωσε το 9-11. Οι γηπεδούχοι και πάλι αντέδρασαν και με μπλοκ του Ντε Σόουζα ισοφάρισαν σε 11-11.

Οι φιλοξενούμενοι παρά τα πολλά λάθη στο σερβίς διατήρησαν το προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Με άσο του Μακ Ουίλιαμ η ομάδα της Χαλκίδας βρέθηκε στο +3 (15-18) αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Τάιλορ Χαντ πλησίασε στον πόντο 17-18. Με άσο από τον Καναδό ακραίο η Κηφισιά ισοφάρισε σε 19-19.

Οι δύο ομάδες πήγαν "χέρι-χέρι" μέχρι το 21-21. Οι φιλοξενούμε με ένα σερί δύο πόντων έφτασαν στο 21-23. Ξανά οι γηπεδούχοι με τους Χαντ και Ντε Σόουζα ισοφάρισαν σε 23-23. Με λάθος σερβίς του Βραζιλιάνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε σετ μπολ 23-24, το οποίο «έσβησε» ο Χαντ με όμορφη επίθεση. Ο Τάπια με επίθεση έφτασε και πάλι την ομάδα του μία ανάσα από το σετ 24-25, όμως λάθος του Τσαδήμα έκανε το 25-25. Στη συνέχεια με επίθεση του Νικήτα Εφραιμίδη η Κηφισιά πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 26-25. Στην επόμενη φάση ο Τσολάκος κάρφωσε στο φιλέ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 27-25.

Η ομάδα της Εύβοιας ήταν αυτή που βρέθηκε σε θέση «οδηγού» και στην αρχή του δεύτερου σετ 1-5 στηριζόμενη στο καλό σερβίς. Με το +4 οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 4-8. Με δύο άσους του Τσολάκου και κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Μακ Ουίλιαμ η Χαλκίδα πήρε «αέρα» 7 πόντων (6-13).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Τάιλορ Χαντ στο σερβίς έδειξαν σημάδια ανάκαμψης μειώνοντας σε 9-13. Η Κηφισιά με τον Εφραιμίδη μείωσε σε 13-15 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Πόντος του Χαντ και μπλοκ του Σουλτανόπουλου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 15-15. Η Χαλκίδα με επίθεση του Τάπια και λάθος του Χαντ βρέθηκε μπροστά με τρεις πόντους 15-18. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ 18-24 και τελικά ισοφάρισαν σε 1-1 με 19-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 3-6. Με τον Τάιλορ Χαντ στο σερβίς η Κηφισιά ισοφάρισε σε 6-6. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-12. Εκεί ο Χαντ με άσο διαμόρφωσε το 14-12. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί πέντε πόντων πήγε στο +3 (14-17). Η Κηφισιά με συνεχόμενους πόντους του Χαντ ισοφάρισε σε 17-17. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Καναδό η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 19-18. Με μπλοκ του Χεπμπορν πάνω στο Τάπια η Κηφισιά προηγήθηκε με 22-20 με τον Σπύρο Γκολίτση να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 και τελικά το κατέκτησε με 25-21.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων 7-5 με εκπληκτικό πλασέ του αρχηγού Δημήτρη Νικολάκη. Με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 9-6. Με πόντο του Ντε Σόουζα και άσο του Νικολάκη το μομέντουμ στο σημείο αυτό ήταν ξεκάθαρα υπέρ της Αθηναϊκής ομάδας (12-8). Με κόντρα επίθεση του Χαντ η Κηφισιά πήγε στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 16-11.

Κηφισιά - Ηρακλής Χαλκίδας 3-1

Τα σετ: 27-25, 19-25, 25-21, 25-20 σε 114'

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 59 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σαρνέτσκι 2 (2/3 επ.), Χαντ 37 (32/51 επ., 5 άσσοι), Ντε Σόουζα 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 23% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 68% υπ. - 41% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 11 (7/14 επ., 4 άσσοι, 32% υπ. - 11% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (19/32 επ., 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 18% άριστες), Τσολάκος 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μότα 17 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 17% άριστες), Γκελίνσκι 2 (2 άσσοι) / Τσαδήμας (λ, 41% υπ. - 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Κολτσιάκης (50% υπ. - 50% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ.

ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΟ ΑΙΓΙΝΙΟ

Η παράδοση που θέλει τον Παναθηναϊκό να χάνει στο Αιγίνιο και τη Νίκη να κερδίζει τους «πράσινους» στο τάι μπρέικ συνεχίστηκε και απόψε. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζένια Γκόρτσανιουκ και Αργύρη Μαυροβουνιώτη επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε την πρώτη της εφετινή νίκη και την πρώτη νίκη στη Volley League μετά τις 29 Μαρτίου 2014 (είχε νικήσει 3-2 σετ εκτός έδρας τη Λαμία).

Η αποκάλυψη της Νίκης Αιγινίου ήταν ο Ευγκένι Γκόρτσανιουκ ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα και μαζί με τον Μπόγιαν Στρούγκαρ σήκωσαν επιθετικά την ομάδα του Αιγινίου σημειώνοντας 25 και 23 πόντους αντίστοιχα. Η διαφορά ήταν ότι ο Γκόρτσανιουκ είχε 24/34 τελειωμένες επιθέσεις με ποσοστό 71%. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μαυροβουνιώτης ο οποίος αναδείχτηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή του τάι μπρέικ με καθοριστικούς πόντους μετά το τεχνικό τάιμ άουτ. Επίσης κράτησε την υποδοχή και βοήθησε τα μέγιστα σε επίθεση αλλά και μπλοκ μαζί με τον Στρούγκαρ.

Ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα του στις λεπτομέρειε ήταν και πάλι καλύτερος από τον προηγούμενο αγώνα δείχνοντας πως ο χρόνος δουλεύει υπέρ του. Ο Μπέλος με τον Μπολτζάνι σήκωσαν το βάρος της επίθεσης, στο 3ο σετ ο Ρουσόπουλος ξεκίνησε βασικός πασαδόρος, ενώ ο Ανδρεόπουλος έκανε μεγάλη προσπάθεια σε υποδοχή και επίθεση.

Πάντως οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη ενώ προηγήθηκαν 15-14 στο 5ο σετ αλλά ο Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε 15-15 και έκανε και με κόντρα επίθεση το 16-15. Ο Στρούγκαρ μετά από φάση διαρκείας. Νωρίτερα στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 (από Μπέλο, Πανταλέων, Ανδρεόπουλο) προηγήθηκε 8-6 αλλά η Νίκη ισοφάρισε με δύο επιθέσεις του Μαυροβουνιώτη (8-8). Η Νίκη προηγήθηκε 13-11 χάρις τον Μαυροβουνιώτη, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 13-13, ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 14-13 αλλά ο Παναθηναϊκός με Μπέλο και Ανδρεόπουλο πέρασε μπροστά χωρίς να μπορέσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ. Από το 18-18 ο Παναθηναϊκός είχε συνέχεια προβάδισμα ενός πόντου και με δύο επιθέσεις του Μπολτζάνι έγινε το 26-24. Στα υπόλοιπα σετ όποια ομάδα είχε το προβάδισμα από την αρχή κατακτούσε και τα σετ.

Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός 3-2

Τα σετ: 22-25, 25-22, 24-26, 25-15, 17-15 σε 135’.

Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 6 άσσους, 68 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 19 (15/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 93% υπ - 53% άριστες), Ντίνας 10 (5/9 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 23 (18/35 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόρτσανιουκ 25 (24/34 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ - 38% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 89% υπ -44% άριστες), Κιοσές, Ραμπούτζιας, Μηλής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 10 (8/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Μπέλος 23 (18/39 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -23% άριστες), Πανταλέων 6 (4/7 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ -7% άριστες) / Γκούζντα (λ, 73% υπ -33%άριστες), Ρουσσόπουλος 1 (άσσος), Ενσινγκ 1 (1/3 επ).