ΒΟΛΕΪ

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παμβοχαϊκό

VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Με πρωταγωνιστή τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ που είχε 18 πόντους ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague.

Μόλις 77 λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να κάμψει την αντίσταση του Παμβοχαϊκού στον πρώτο ημιτελικό της Volleyleague. Οι ερυθρόλευκοι με όπλο την αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Οι παίκτες του Μπόσκαν παρουσιάστηκαν σοβαροί, έκαναν ελάχιστα λάθη και ουσιαστικά δεν ένιωσαν αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ. Ο διαγώνιος από την Κολομβία ήταν εξαιρετικός έχοντας 18 πόντους με εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση (16/24, 67%) και είχε ως άξιους συμπαραστάτες του τους Τσούπκοβιτς και Κόστα. Από την άλλη μεριά μόνο ο Πέτι το "πάλεψε" έχοντας 15 πόντους.

Επόμενος αγώνας για τις δύο ομάδες την ερχόμενη Πέμπτη με τον Ολυμπιακό να θέλει να κάνει το 2-0 για να βρεθεί μία νίκη μακριά από την πρόκριση στον τελικό.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός από την αρχή του 1ου σετ ξέφυγε 5-1 και στη συνέχεια με τα σερβίς του Αγκάμεζ άνοιξε τη διαφορά στο +6 (17-11). Με τον Αγκάμεζ και τον Τσούπκοβιτς να μην έχουν αντίπαλο ο Ολυμπιακός έφτασε και σε σετ μπολ 24-20. Ο Πέτι με επίθεση αλλά και με δύο λάθη του Αγκάμεζ (πάτησε τρία μέτρα και κάρφωσε άουτ) ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 24-23 και τελικά ο Κολομβιανός διαγώνιος του Ολυμπιακού λύτρωσε την ομάδα του για το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 7-4 και 16-11 αλλά αυτή τη φορά διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-20 και το 2-0 σετ. Με την άνεση του 2-0 και κάνοντας ακόμα λιγότερα λάθη ο Ολυμπιακός ξέφυγε και στο 3ο σετ με 6-2 και 12-6 και μέχρι το τέλος δεν συνάντησε άλλη αντίδραση από τον Παμβοχαϊκό που δεν είχε λύσεις για την ανατροπή.