ΒΟΛΕΪ

Πρώτο βήμα για τους "16" του CEV Cup ο Ολυμπιακός!

Mε πρωταγωνιστές τους Όγκουρτσακ, Σακόγλου και Τσουκ ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 της Παρνού στην Εσθονία και έκανε το πρώτο βήμα για τους "16" του CEV Cup.

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «16» του CEV Cup πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-1 σετ (20-25, 25-20, 32-30, 25-16) της Παρνού στην Εσθονία και του αρκεί μια ακόμα νίκη με οποιοδήποτε αποτέλεσμα για να "σφραγίσει" το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Σε περίπτωση πρόκρισης, ο Ολυμπιακός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του ζευγαριού Ζλιν (Τσεχία)-Κραιόβα (Ρουμανία).

Εκ των πρωταγωνιστών της νίκης του Ολυμπιακού, ήταν ο Σλοβάκος ακραίος Φράντισεκ Όγκουρτσακ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και δημιούργησε προβλήματα στους Εσθονούς από το σερβίς, οδηγώντας την ομάδα του Πειραιά στη νικηφόρα πρεμιέρα στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Χάρης Σακόγλου και Κώστας Στιβαχτής, που αγωνίστηκαν μετά τα δυο πρώτα σετ ως βασικοί στις θέσεις των Έγκλεσκαλνς και Φιλίποφ, καθώς και ο Μπόζινταρ Τσουκ.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο σετ, όμως σταδιακά βελτίωσαν την απόδοσή τους και αφού ισοφάρισαν, έκαναν την ανατροπή στο συναρπαστικό 3ο σετ, αφού παρότι έχαναν με 24-23 και 27-26, το κέρδισαν με 30-32 με τους πόντους που σημείωσαν σε εκείνο το σημείο οι Τσουκ και Σπίνου.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ, είχε την υπογραφή του Φράντισεκ Όγκουρτσακ, ο οποίος με συνεχείς άσους μετέτρεψε το 16-19 σε 16-25.

ΠΑΡΝΟΥ (Κεελ): Ράντικ 3(3 ασ), Λέπικ 10(10/21), Ταμέμα 9(7/12, 2μπ), Κόρεσαρ 10(8/15, 35% υπ, 2 μπ), Παλμάρ 8 (6/10, 1 ασ. 1 μπ), Πουλκ 21(16/43, 3 μπ, 2 ασ), Γιαάρβεκουλκ (, 56%), Νάσαρ 3, Νόμασλουκ 4(4/9), Κελ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Φιλίποφ, Τσουκ 18( 1 ασ, 15/32, 54% υπ, 2 μπ), Όγκουρτσακ 16( 3 ασ, 11/20, 48% υπ), Σφενδυλάκης 4(2/4, 2 μπ), Έγκλεσκαλνς 7(6/17, 1 μπ), Σπίνου 10(6/8, 4 μπ), Ταμπουρατζής (λ, 45%), Στιβαχτής 1 ( 1 ασ), Κοκκινάκης, Παπαδόπουλος

Τα σετ: 25-20 (28'), 20-25 (23'), 30-32 (38'), 16-25 (23')

Πιάτσα: "Έχει ταλέντο και ποιότητα η ομάδα μας"

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα, δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το ήξερα από την αρχή αλλά στην πορεία αποδείχθηκε ακόμα πιο δύσκολο. Ο αντίπαλός μας διαθέτει τέσσερις διεθνείς με ταλέντο, όμως και η ομάδα μας έδειξε ότι έχει ποιότητα και ταλέντο. Είμαι χαρούμενος γιατί παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με ορισμένα προβλήματα. Ο Έγκλεσκαλνς ήταν λίγο άρρωστος και ο Φιλίποφ δεν ήταν σε απόλυτο βαθμό ετοιμότητας. Όμως έπαιξαν πολύ καλά και ο Στιβαχτής και ο Σακόγλου πράγμα που δείχνει ότι η ομάδα μας είναι πλήρης".

Όγκουρτσακ: "Παίξαμε σε υψηλότερο επίπεδο"

Ο ακραίος του Ολυμπιακού, Φράντισεκ Όγκουρτσακ, που ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους τόνισε με τη σειρά του: "Σίγουρα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι. Μας πίεσε ο αντίπαλος στο σερβίς και στο ξεκίνημα είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και μετά το δεύτερο σετ παίξαμε σε υψηλότερο επίπεδο. Βελτιώσαμε την απόδοσή μας στην άμυνα και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης".

Σακόγλου: "Δείξαμε τα...δόντια μας"

O διαγώνιος του Ολυμπιακού, Χάρης Σακόγλου επεσήμανε στο osfp.gr τα εξής: "Χαίρομαι που συνδύασα την πρώτη μου εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό ματς με νίκη του Ολυμπιακού. Ήρθα από τον πάγκο και βοήθησα την ομάδα, όλοι μαζί γυρίσαμε το ματς. Αυτό έχει σημασία ότι είμαστε ομάδα και δείχνουμε ότι αγωνιζόμαστε ως σύνολο. Πραγματοποιήσαμε ένα θετικό ξεκίνημα και θέλουμε να έχουμε καλή πορεία στο CEV Cup. Συνεχίζουμε δυνατά και από κει και πέρα ότι μπορούμε θα το κάνουμε. Δείξαμε τα «δόντια» ματς και συνεχίζουμε".