ΒΟΛΕΪ

Πρώτη ήττα για την Εθνική στο World League

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Την πρώτη της ήττα στο World League 2016 γνώρισε η Εθνική Ανδρών, που έχασε με 3-0 σετ από το Κατάρ στο Αλεξάνδρειο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει από σήμερα (25/6) την παρουσία του στο Final 4 της διοργάνωσης και πλέον στο αυριανό (26/6) τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά (21:00, ΕΡΤ 2, OTESport7HD) κόντρα στην Σλοβενία χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να είναι 100% στην τετράδα και να μην περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι (όπου και πάλι έλειψε ο άρρωστος Δημήτρης Τζούριτς) η μεγάλη διαφορά ήταν στο μπλοκ όπου το Κατάρ πήρε 17 πόντους και η Ελλάδα μόλις έναν.

Στο πρώτο σετ το 8-9 του Κατάρ έγινε 12-9 με συνεχόμενα λάθη των παικτών του Πιάτσα, ωστόσο στο 15-11 η χαμένη κόντρα του Κουμεντάκη ήταν η αρχή ενός καλού σερί των φιλοξενούμενων που πλησίασαν στον πόντο (15-14) και στο 18-17 έτρεξαν ένα νέο σερί για το 18-20 για να κλειδώσουν το σετ στο 20-22 με συνεχόμενα μπλοκ (συνολικά στο 1ο σετ είχαν 7 πόντους από μπλοκ κι η Ελλάδα κανένα).

Στο β’ σετ η Ελλάδα έφτασε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7), αλλά αμέσως μετά δέχθηκε ένα σερί 0-4 για το 8-11 με τον Δρίκο να ρίχνει στο παιχνίδι τον Πρωτοψάλτη, ενώ στο 9-14 έκανε διπλή αλλαγή (Τερζής, Δαλακούρας αντί των Ασπιώτη, Στιβαχτή).

Η Ελλάδα μείωσε σε 11-14, αλλά αμέσως δέχθηκε ένα νέο σερί 1-6 για το 12-20 καθώς το μπλοκ του Κατάρ έμοιαζε απροσπέλαστο και το 17-25 ήρθε σχετικά εύκολα.

Οι Ασιάτες μπήκαν εξίσου καλά και στο γ’ σετ (όπου ο Δρίκος πέρασε διαγώνιο τον Φράγκο και ακραίους τους Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη) ξεκινώντας με ένα γρήγορο 0-3, ενώ στο 3-6 ήρθε το πρώτο ελληνικό μπλοκ από τον Πετρέα για να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι με 5-9. Το +4 για το Κατάρ διατηρήθηκε μέχρι το 10-14 με το σερβίς του Πετρέα να φέρνει την ισοφάριση (14-14), ενώ η προσπέραση έγινε στο 16-15, φτάνοντας στο 22-19!

Εκεί όμως ένα μπλοκ στον Κουμεντάκη και μια κακή υποδοχή του Θρακιώτη έφεραν το 22-22 και ενώ η Ελλάδα είχε σετ μπολ στο 24-23 ο Φράγκος δέχθηκε το μπλοκ με τη μπάλα να πηγαίνει άουτ και να βρίσκει στο σώμα του για το 24-24!

Στην επόμενη φάση το Κατάρ έφτασε στο ματς μπολ με κόντρα επίθεση και το ματς τελείωσε με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη.

Τα σετ: 21-25, 17-25, 24-26

Ελλάδα (Δρίκος): Τερζής, Πετρέας 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (5/7 επ.), Κουμεντάκης 7 (7/17 επ., 55% υπ. – 27% άριστες), Φράγκος 11 (10/24 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 62% άριστες), Ασπιώτης 6 (5/13 επ., 1 άσο), Γκαράς –λ (40% υπ. – 24% άριστες) / Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Πρωτοψάλτης 7 (6/14 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 22% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/3 επ.).

Κατάρ (Πιάτσα): Στεβάνοβιτς Μ., Ρενάν 9 (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Τσίγκμπο 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Ντζούκιτς 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Νταχί 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ιμπραχίμ 13 (6/7 επ., 6 μπλοκ), Αμπνουλραχμάν –λ (56% υπ. – 31% άριστες) / Γκεοργκίεφ 1 (1 μπλοκ), Ουαντίνντι 14 (7/12 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ίβιτς.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι (όπου στο τρίτο σετ είχαμε δεκάλεπτη διακοπή λόγω πτώσης της τάσης τους ρεύματος) η Σλοβενία κέρδισε με 3-0 σετ το Πουέρτο Ρίκο.

Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-12

Σλοβενία (Τζιάνι): Πάγενικ (3/6 επ, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκασπαρίνι 12 (8/16 επ, 4 άσσοι), Βίντσιτς 4 (2/3 επ, 2 άσοι), Κοντσίλα 1 (μπλοκ), Ούρναουτ 8 (6/15 επ, 2 άσοι, 69% υπ - 50% άριστες), Τσεμπούλ 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Κόβασιτς –λ (86% υπ - 57% άριστες) / Στέρν, Άκετ 1 (1/2 επ), Στάλεκαρ 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Κλόμπουτσαρ 1 (1/1 επ)

Πουέρτο Ρίκο (Γκασπάρ): Μοράλες 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Γκόας 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Νιέβες 2 (1/3 επ, 1 άσο), Ριβέρα Ε. 5 (5/14 επ, 25% υπ - 12% άριστες), Σάντσεζ 4 (4/6 επ, 40% υπ - 20% άριστες), Ριβέρα Χ. 4 (4/8 επ), Ντελ Βάλε –λ (53% υπ - 47% άριστες) / Λόπεζ 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ, 28% υπ - 11% άριστες), Ιγκλέσιας, Ροντρίγκεζ, Αρτσίλα 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Σιέρρα