ΒΟΛΕΪ

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Κασαλματζιόρε

Με την Φραντσέσκα Πιτσινίνι οδηγό η Κασαλματζιόρε επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Βάκιφμπανκ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ των γυναικών και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το δικό τους όνειρο ζουν στην Κασαλματζιόρε και είναι σίγουρο ότι δεν θέλουν να ξυπνήσουν από αυτό. Οι τελευταίοι δώδεκα μήνες που ζουν οι άνθρωποι της ιταλικής ομάδας είναι βγαλμένοι από παραμύθι αφού για πρώτη φορά κατέκτησαν το Καμπιονάτο και στην πρώτη τους συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ ανέβηκαν στην κορυφή της Ευρώπης.

Η Κασαλματζιόρε επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Βάκιφμπανκ στον τελικό και πανηγύρισε την κατάκτηση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στο βόλεϊ γυναικών.

Το τελικό σκορ μπορεί να δείχνει ότι το ματς ήταν εύκολο αλλά μόνο τέτοιο δεν ήταν. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Τότε η Κασαλματζιόρε προηγήθηκε με 23-20 για να απαντήσει η Βάκιφμπανκ με δικό της 3-0 με πρωταγωνίστρια την Χίλ. Οι Ιταλίδες βρήκαν τον τρόπο να πάρουν όμως το σετ με την Φραντσέσκα Πιτσινίνι να κάνει το 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Κασαλματζιόρε ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ φτάνοντας η διαφορά ακόμα και στους πέντε πόντου (15-10). Η Βάκιφμπακ άρχισε σιγά σιγά να μειώνει τη διαφορά και έφερε το σετ στα ίσα στο 20-20. Μάλιστα, οι παίκτριες του Γκουιντέτι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά τελικά η Στεβάνοβιτς έδωσε το σετ στην ομάδα της με 25-23.

Η ιταλική ομάδα βρισκόταν 25 πόντους μακριά από το να γράψει ιστορία και τελικά το έκανε. Με τις Πιτσινίνι, Στεβάνοβιτς και Τιρότζι να παίρνουν τις συμπαίκτριες τους από το χέρι έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-22 και ακολούθησαν έντονοι πανηγυρισμοί.

Κασαλματζιόρε - Βάκιφμπανκ 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-22

Κασαλματζιόρε (Μπαρμπολίνι): Λουιντ 2 (2/5 επιθ.), Γκιμπεμέγιερ 6 (5/14 επιθ., 1 μπλοκ), Πιτσίνινι 14 (13/28 επιθ., 82% υποδ., 1 μπλοκ), Κόχουκ 8 (8/19 επιθ.), Στεβάνοβιτς 13 (7/14 επιθ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τιρότζι 11 (11/22 επιθ., 64% υποδ), λ. Σιρέσι (52% υποδ, 35% αριστ) / Κάμπι

Βάκιφμπανκ (Γκουιντέτι): Κιρντάρ 2 (1/12 επιθ., 72%, 1 μπλοκ), Ντε Κράιφ 13 (9/14 επιθ., 4 μπλοκ), Σλότεγες 11 (10/29 επιθ., 1 μπλοκ), Αϊντεμίρ 2 (1/6 επιθ., 1 μπλοκ), Χιλ 10 (8/17 επιθ., 50% υποδ., 3 μπλοκ), Ράσιτς 7 (6/18 επιθ., 1 μπλοκ), λ. Εργκέ (50% υποδ., 36% αριστ) / Γκουργκϊνάκ, Μπάις 4 (4/10 επιθ., 67% υποδ), Κάστρο 7 (4/11 επιθ., 3 μπλοκ)