ΒΟΛΕΪ

Πρωταθλητής στην Α2 ο Ηρακλής

COPYRIGHT:MARY SAMIOTOU

Στο παιχνίδι που έκρινε τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α2 ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί τη Παναχαϊκής και επιστρέφει στην Α1 μετρώντας 25 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. (VIDEO)

O Ηρακλής Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-2 της Παναχαϊκής για την 3η αγωνιστική του ειδικού τουρνουά ανόδου και αναδείχθηκε πρωταθλητής της Α2 Ανδρών, ωστόσο οι δύο ομάδες από το βράδυ του Σαββάτου είχαν εξασφαλίσει την άνοδο τους στην Volleyleague.

Το παιχνίδι είχε χαρακτηριστικό την κούραση καθώς και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν καταπονημένες από τα συνεχόμενα παιχνίδια κι αυτό φάνηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καθώς υπήρχαν μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής δε μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Έκανε αλλεπάλληλα λάθη με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να επικρατήσει με το εντυπωσιακό 25-7.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής άλλαξε εντελώς πρόσωπο κι ακολούθησε μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες με αρκετές εναλλαγές στο σκορ όλα αυτά ως το 21-20 που έγινε 21-24 για την Παναχαϊκή. Οι Αχαιοί όμως έκαναν συνεχόμενα λάθη κι ο Ηρακλής με κόντρα επίθεση του Κολτσιάκη ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ είχαμε το ίδιο σκηνικά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, την Παναχαϊκή να ξεφεύγει με 20-17 με άσο του Ντονά και να προηγείται με 2-1.

Το δ’ σετ θύμισε το α’ αλλά με τον Ηρακλή καταιγιστικό καθώς προηγήθηκε με 7-0 και 10-1, ισοφαρίζοντας εύκολα σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 8-6, αλλά από κει και πέρα κατέρρευσε με τον Ηρακλή να τρέχει ένα σερί 9-0 κατακτώντας την νίκη και τον τίτλο.

Παναχαϊκή - Ηρακλής 2-3

Τα σετ: 25-7, 25-27, 25-22, 15-25, 8-15

Παναχαϊκή (Λυκούδης): Λιβαθηνός, Μαυραγάνης, Ντονάς, Ρουμελιώτης Ν., Βασιλάκος, Βλαχοστάθης, Ρουμελιώτης Ν -λ / Χρηστιάς, Καραμπέρης, Γεωργακόπουλος, Στούπης, Mούρτζης

Ηρακλής (Πάτρας): Κολτσιάκης, Στεφανίδης, Τσολάκος, Μποζίδης, Γάτσης, Παλέντζας, Ρωμαλιάδης –λ / Τσιράκης -λ, Τσιάρας, Μούχλιας, Ηλίας, Κατσιαφλάκας

Τρίτος ο Πανερυθραϊκός

Στο άλλο παιχνίδι το οποίο δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Πανερυθραϊκός επικράτησε με 3-1 σετ επί των Χανίων. Η ομάδα της Κρήτης ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παρά την αντεπίθεση των παικτών του Λάιου κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-23.

Στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές. Με πρωταγωνιστή τον Λυκουρέση κατάφερε να πάρει τα επόμενα δύο σετ και να ανατρέψει την κατάσταση.

Πραγματικό ντέρμπι είχαμε στο τέταρτο σετ στο οποίο τα Χανιά έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί για να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Τελικά, ο Πανερυθραϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν να πάρουν το σετ και τη νίκη.

Χανιά - Πανερυθραϊκός 1-3

Τα σετ: 25-23, 15-25, 17-25, 24-26

Χανιά (Μπουτσουρής): Καπίρης, Παπαδημητρίου, Δεληπρίμης, Ψάρρας, Κουτρουμπάκης, Πουλής, Χαραλαμπίδης (λ) / Φίνος, Καλογεράκης, Κατσαούνης, Μιχελάκης

Πανερυθραϊκός (Λάιος): Μανιόπουλος, Κωστόπουλος Β., Κούνας, Παπακυριάκου, Κρέτσης, Αχιλλεόπουλος (λ), Λυκούρεσης / Toπαλίδης