ΒΟΛΕΪ

Προβάδισμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός, 3-0 σετ την Τουρ

CEV CHALLENGE CUP / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÔÏÕÑ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
CEV CHALLENGE CUP / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÔÏÕÑ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με πολύ καλή απόδοση και ψυχωμένος στο τρίτο σετ (το γύρισε από 16-20), ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 την Τουρ στο "Μελίνα Μερκούρη" και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης πριν τη ρεβάνς (19/12) στη Γαλλία.

Το πρώτο -σημαντικό- βήμα για την πρόκριση του στους 16 του CEV Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας την Τουρ με 3-0 σετ στο "Μελίνα Μερκούρη".

Οι Πειραιώτες πάνε στη ρεβάνς της Γαλλίας στις 19/12, για να πάρουν δύο σετ και το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αν ο Ολυμπιακός ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε θα διεκδικήσει την πρόκριση του στο χρυσό σετ.

Έτσι ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός:

Και έτσι παρατάχθηκε η Τουρ:

Θυμηθείτε ΕΔΩ το LIVE της αναμέτρησης

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο - πόντο μέχρι το τέλος, όταν οι Πετρέας και Μπέμε ανέλαβαν δράση και με 26-24 ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο ματς.

Η Τουρ έχασε σε αυτό το σημείο τον Ουνεμπάινα, που έφυγε από το τάραφλεξ χωρίς την άδεια του ρέφερι, Μίλαν Τοντόροφ και όταν επέστρεψε αποβλήθηκε και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Καμερουνέζος ήταν φανερά εκνευρισμένος, υποστηρίζοντας ότι υπήρξε οπαδός του Ολυμπιακού στην κερκίδα που του επιτέθηκε με ρατσιστικές εκφράσεις. Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψη των διαιτητών, ούτε γράφτηκε τίποτα στο φύλλο αγώνος.

Στο δεύτερο σετ οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά, αλλά το 1-4 γρήγορα γύρισε υπέρ των Πειραιωτών, με τις δύο ομάδες να μένουν συνέχεια κοντά στο σκορ. Όμως στο 18-20 ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 5-0 και εντέλει έφτασε στο 25-21 για το 2-0 σετ.

Με κορυφαίο τον Έγκλεσκαλνς (ο Λετονός έχει φορέσει τα ερυθρόλευκα) και τους Στερν, Γκότσεφ να σιγοντάρουν, η Τουρ δεν είχε διάθεση να παρατήσει την προσπάθεια. Η γαλλική ομάδα βρέθηκε να χάνει 13-11 στο τρίτο σετ, όμως αντέδρασε, πέρασε μπροστά με 16-20 και έδειχνε έτοιμη να μειώσει σε 2-1.

Κάπου εκεί ο Ράουβερτινκ ανέλαβε δράση και με τη συνδρομή του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός επέστρεψε, προσπέρασε και με τον Όιβανεν να παίρνει τον τελευταίο πόντο, κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-23 για το τελικό 3-0 στο "Μελίνα Μερκούρη".

Το μεγάλο όπλο του Ολυμπιακού ήταν το μπλοκ, όπου είχε δέκα επιτυχημένα έναντι μόλις δύο της Τουρ.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23 - σε 95'

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21

3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 25-23

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. - 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. - 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. - 20% άριστες), Ραμπιλιέ.

Διαιτητές: Τοντόροφ (Βουλγαρία) – Στάινμετζ (Γερμανία)

Τα στατιστικά του αγώνα:

"Δεν ήταν εύκολη νίκη. Μπορεί να δείχνει έτσι με το 3-0, αλλά ήταν πολύ δύσκολο απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο. Τέτοιες νίκες μας κάνουν πιο δυνατούς. Δεν τελείωσε τίποτα, οφείλουμε να είμαστε το ίδιο καλοί στη ρεβάνς της Γαλλίας. Είχαμε μια κοιλιά αγωνιστικά εσχάτως, όμως βρήκαμε αντίδραση σε ένα σπουδαίο παιχνίδι και είμαι πολύ αισιόδοξος για το μέλλον", δήλωσε ο Γιώργος Στεφάνου μετά το ματς.

"Αρχικά είμαι ικανοποιημένος γιατί παίξαμε ένα καλό παιχνίδι, σήμερα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι, ήταν κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, σε μια ομάδα η οποία είναι αρκετά έμπειρη από τη διοργάνωση.

Δεν είναι εύκολο να παίζεις εναντίον τους, γιατί κρατούν συνεχώς το ίδιο μοτίβο στο κάθε σετ, χωρίς να κάνουν πολλά λάθη, αλλά είμαι αρκετά χαρούμενος γιατί στο τέλος, δεν είναι εύκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένος και να τελειώσεις όλα τα σετ, με τον τρόπο που εμείς τα τελειώσαμε.

Γιατί στους τελευταίους πόντους και των τριών σετ κρατήσαμε την ψυχραιμία μας και τη συγκέντρωσή μας τακτικά, και πιστεύω ότι αυτό ήταν το κλειδί για το ματς.

Πιστεύω ότι σήμερα δείξαμε κάτι καλύτερο από ότι σε άλλα παιχνίδια, αρχικά δείξαμε χαρακτήρα σε κάποιες στιγμές, αλλά σίγουρα πρέπει να συνεχίσουμε σε τέτοιου είδους παιχνίδια, για να δούμε ποιο τελικά είμαστε", τόνισε ο Φερνάντο Μουνιόθ, τεχνικός του Ολυμπιακού, στην επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη.