ΒΟΛΕΪ

Προκρίθηκε στους "8" ο Ολυμπιακός, 3-2 την Τσανακάλε

CHALLENGE CUP VOLLEY / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ
CHALLENGE CUP VOLLEY / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ EUROKINISSI

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο δύο φορές, ωστόσο με αποθέματα ψυχής κατάφερε να επιβληθεί με 3-2 σετ επί της Τσανακάλε και να προκριθεί στους "8" του Challenge Cup.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του θα αγωνιστεί στους "8" του Challenge Cup η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 3-2 σετ και στο δεύτερο ματς επί της Τσανακάλε και πήραν μία μεγάλη πρόκριση.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ από τις Τουρκάλες, αλλά στο τέταρτο ήταν καταιγιστικές και με τις Μαλασάι και Λαζάρεβιτς να ανεβαίνουν αισθητά έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, αλλά το σερβίς της Τσανακάλε της έδωσε προβάδισμα με 14-12. Οι ερυθρόλευκες δεν τα παράτησαν και με έναν πρώτο χρόνο της Λαμπρούση και ένα μπλοκ της Χριστοδούλου στην Κουλάν έκαναν την ανατροπή και με 16-14 έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ.

Εξαιρετική η Χίπε για τρία σετ κρατούσε μόνη της επιθετικά τον Ολυμπιακό και τελείωσε το ματς με 21 πόντους. Από εκεί και πέρα όμως ανέλαβαν δράση οι παλιές. Μαλασάι και Λαζάρεβιτς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, η Κονόμι δεν άφηνε μπάλες να πέφτουν κάτω, με βελτιωμένη την υποδοχή ήταν πιο εύκολο το έργο της Χριστοδούλου, ενώ η Γιώτα με την Λαμπρούση έστησαν το δικό τους τείχος πάνω στο φιλέ έχοντας 9 (6 και 3 αντίστοιχα) από τα συνολικά δέκα μπλοκ του Ολυμπιακού.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός προκρίνεται στην οκτάδα της συγκεκριμένης διοργάνωσης. Η προηγούμενη ήταν τη σεζόν 2007-08 όταν είχε αντιμετωπίσει την ιταλική Ίμολα η οποία είχε πάρει την πρόκριση για το Final 4 με δύο νίκες με 3-0.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό θα είναι η Αστερίξ από το Βέλγιο η οποία επιβλήθηκε με 3-1 και 3-2 στα δύο ματς απέναντι στη Βάσας. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Βέλγιο το διάστημα 21-23/2 και η ρεβάνς στου Ρέντη από τις 7-9/3.

CHALLENGE CUP VOLLEY / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ EUROKINISSI SPORTS

Το ματς: Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό να φτάνει με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 9-9 που ακολούθησε η Τσανάκαλε έτρεξε ένα σερί 4-0 και προηγήθηκε με 9-13. Με τη Χίπε να δίνει λύσεις στην επίθεση οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 13-15 αλλά η Τσανάκαλε ξέφυγε με 15-21. Η προσπάθεια του Ολυμπιακού να διεκδικήσει το σετ (17-21) δεν ολοκληρώθηκε με την Τούρκικη ομάδα να φτάνει στο 19-25 και να προηγείται με 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Τσανάκαλε προηγήθηκε με 2-6, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 5-7 αλλά οι φιλοξενούμενες πήγαν με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Με ένα σερί 3-0 και καρφί της Χίπε οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν σε 8-8 . Στο προβάδισμα της Τσανάκαλε απάντησε η Μαλασάι η οποία με δυο σερί πόντους (1 άσο) διαμόρφωσε το 10-9 υπέρ του Ολυμπιακού. Από το 10-10 οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς δημιούργησαν ένα σερί 4-0 και ξέφυγαν με 14-10 ωστόσο η Τσανάκαλε μείωσε στη συνέχεια σε 15-14. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε όμως και διεύρυνε και πάλι το προβάδισμα του φτάνοντας στο 20-15. Με πόντο της Γιώτα (22-17) και άσο της Μαλασάι διαμορφώθηκε το 23-17, η Χίπε κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 24-17 και με νέο δικό της πόντο έγινε το 25-17 για το 1-1!

Ίδια εικόνα αλλά με άλλους πρωταγωνιστές ήταν το τρίτο σετ με την Τσανάκαλε να οδηγεί στο σκορ και να πηγαίνει με 3-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα 4-0 σερί του Θρύλου με την Χριστοδούλου στο σερβίς με το οποίο πλησίασαν οι «ερυθρόλευκες» σε 8-9. Από πλασέ και άσσο της Μαλασάι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-11 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αύξησαν το προβάδισμά τους στο +4 μέχρι το δεύτερο τάιμ άουτ (12-16). Στο 14-18 με το οποίο προηγήθηκε η Τούρκικη ομάδα, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του σερί 3-0 και μείωσε με την Γιώτα σε 17-18, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η Τσανάκαλε έφτασε στο 18-21 και παρότι η ομάδα μας μείωσε σε 21-23 πήρε το σετ με 21-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στο 4ο σετ και με την Μαλασάι να οδηγεί στην επίθεση και να σημειώνει διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε με 8-5 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κατερίνα Γιώτα διεύρυνε το ερυθρόλευκο σερί πετυχαίνοντας το 9-5 και η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 13-7 και στο 19-9 πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο σημείο αυτό και το σετ να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 25-14.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τάι μπρέικ και προηγήθηκε με 5-2 και με 8-5 αλλά η Τσανάκαλε αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 8-8 πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-9 και στη συνέχεια με 9-11. Η Κατερίνα Γιώτα μείωσε σε 10-11 και από άστοχη επίθεση της Κούλαν προήλθε το 11-11 για να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό η Σάσκια Χίπε που διαμόρφωσε το 12-11! Ακολούθησε νέα ισοπαλία (12-12) και προβάδισμα της Τσανάκαλε (12-13) ενώ μετά από άστοχη επίθεση της Χίπε, προέκυψε το 12-14. Οι παίκτριες των ερυθρόλευκων δεν τα παράτησαν, μετά από σερβίς άουτ της Γετίμογλου και άουτ της Κουλάν ισοφάρισαν σε 14-14. Η Τζίνα Λαμπρούση με πρώτο χρόνο έγραψε το 15-14 ξεσηκώνοντας θύελλα πανηγυρισμών στις εξέδρες και η Στέλλα Χριστοδούλου με μπλοκ σφράγισε μέσα σε αποθέωση την πρόκριση στους "8" του Challenge Cup!