ΒΟΛΕΪ

Πρόκριση στο Final 4 με ανατροπή για τον Παναθηναϊκό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός έχανε με 2-1 σετ από τον ΑΟ Θήρας, αλλά με μεγάλη ανατροπή πήρε την νίκη με 3-2 σετ και την πρόκριση στο Final 4 του βόλεϊ γυναικών.

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 του ΑΟ Θήρας στο κλειστό της Κυψέλης και έγινε η τρίτη ομάδα (μετά τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ) που εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών.

Στο πρώτο ανατρεπτικό σετ το 11-6 του ΠΑΟ έγινε 12-16 για τον ΑΟΘ, αλλά οι πράσινες έτρεξαν σερί 8-0 για το 20-16 και προηγήθηκαν με 1-0, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν στα δύο επόμενα και να προηγούνται με 1-2.

Ο ΑΟΘ κατάφερε με συνεχόμενους πόντους από μπλοκ να ξεφύγει 7-10 στο δ’ σετ, αλλά ο ΠΑΟ (που έπαιζε πλέον με Παπαδοπούλου, Μερτέκη) ισοφάρισε 12-12 και προηγήθηκε 17-14. Το σετ όμως είχε πολύ δρόμο ακόμη καθώς προέκυψε νέα ισοπαλία στο 20-20 με την Θήρα να προηγείται 21-22 και να φτάνει σε ματς μπολ. Το πρώτο χάθηκε στο 23-24 με παράβαση στο φιλέ, το δεύτερο (24-25) το ‘έσπασε’ η Τσίμα με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 26-25 με άουτ επίθεση της Μπρίνκμαν και να κατακτά το σετ με 28-26 χάρις σε κόντρα επίθεση της Μερτέκη.

Αυτή η ανατροπή άλλαξε τα δεδομένα με τον Παναθηναϊκό χάρις στα σερβίς της Τσίμα να προηγείται στο τάι μπρέικ με 6-0 (!) και παρόλο που ο ΑΟΘ πλησίασε σε 9-6, στην επόμενη φάση η Κιγιάκοβα δέχθηκε το μπλοκ (10-6) και ο άσος της Μόλναρ (11-6) ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα.

Από την πλευρά των νικητών ο Γιώργος Ρούσης τόνισε: «Σήμερα ήταν ένα από τα πιο δύσκολα ματς της πορείας του Παναθηναϊκού. Κι αυτό όχι για αγωνιστικούς λόγους αλλά κυρίως για ψυχολογικούς. Αυτό το διάστημα δεν παίζουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες μας. Η ομάδα αυτή έχει πολύ ταλέντο και δεν έχει δείξει ακόμη αυτά που κάνουμε στις προπονήσεις. Από κει και πέρα πάμε σε ένα φάιναλ φορ και θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Τα καταφέραμε όπως και πέρυσι με την ΑΕΚ στο κύπελλο. Κρατάμε την ανατροπή αλλά προχωράμε παρακάτω και έχουμε πράγματα να διορθώσουμε. Πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στους αγώνες πρωταθλήματος που ακολουθούν . Για το κύπελλο περιμένουμε την κλήρωση και θα φροντίσουμε να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι για το φάιναλ φορ».

Ο προπονητής του ΑΟΘ, Απόστολος Οικονόμου, μοίρασε συγχαρητήρια παρά την ήττα: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την πρόκριση είμαι όμως πολύ περήφανος για τις αθλήτριες μου. Το φτάσαμε πραγματικά στο όριο, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε το παιχνίδι. Πιέσαμε πολύ μέχρι και το δ’ σετ, αλλά όλα κρίθηκαν στην ρουλέτα. Μας δίνει κουράγιο αυτή η εμφάνιση για να συνεχίσουμε την προσπάθεια που έχουμε κάνει φέτος».

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 3-2

Τα σετ: 25-22, 17-25, 22-25, 28-26, 15-8

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Νομικού 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Καββαδία 6 (2/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μόλναρ 16 (13/38 επ., 3 άσοι, 100% υπ. - 75% άριστες), Τσίμα 14 (11/33 επ., 3 άσοι, 51% υπ. – 28% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (56% υπ. – 39% άριστες) / Γκούζου 3 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 14 (12/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 13 (10/24 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (10/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 59% άριστες), Οικονομίδου 12 (10/21 επ., 2 μπλοκ), Μουντάκη 1 (1/5 επ., 83% υπ. – 83% άριστες), Βεργίδου 13 (5/8 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Καραφουλλίδου 1 (1/3 επ.), Αρτακιανού -λ (59% υπ. – 59% άριστες) / Σκορδίλη, Κιγιάκοβα 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 55% άριστες), Βίντοβιτς 11 (10/31 επ., 1 άσο).