ΒΟΛΕΪ

Προελαύνουν τα φαβορί

Με τα φαβορί είτε εύκολα είτε δύσκολα να επικρατούν ολοκληρώθηκε και η δεύτερη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών με τους Πολωνούς να προκρίνονται στην οκτάδα.

Με πλούσιο θέαμα και τα φαβορί να ετοιμάζονται για τη συνέχεια του τουρνουά συνεχίστηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Ήδη οι Πολωνοί έγιναν η μόνη ομάδα που σίγουρα θα βρίσκεται στην οκτάδα, ωστόσο όλες οι υπόλοιπες θέσεις θα κριθούν την Κυριακή σε μεγάλα ντέρμπι.

* Ήρθε από τον πάγκο και πήρε 12 πόντους ο Γκραντινάροφ

Πήραν τα ντέρμπι και την πρόκριση

Ολλανδία και Βουλγαρία ήταν οι δύο ομάδες που πήραν τα ντέρμπι του πρώτου ομίλου και σφράγισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Τόσο οι "οράνιε" όσο και οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν κόντρα σε Γερμανία και Τσεχία αλλά τελικά πήραν τη νίκη έστω και στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι οι Ολανδοί είχαν τις απαντήσεις σε όλες τις προσπάθειες των Γερμανών και ευτύχισαν να έχουν σε μεγάλη ημέρα τον Κόι που σταμάτησε στους 28 πόντους με εξαιρετικά στατιστικά (27/43 επιθέσεις). Από τους Γερμανούς ο Στρόχμπαχ είχε 20 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι οι διοργανωτές Βούλγαροι είδαν την ήττα με τα μάτια τους, αλλά ο Γκραντινάροφ αποδείχτηκε καθοριστικός για την ομάδα του. Ο Κονσταντίνοφ τον έριξε στο παιχνίδι στο τέταρτο σετ και ουσιαστικά εκείνος γύρισε τον αγώνα και έδωσε τη νίκη με 3-2 στους Βούλγαρους.

Ο όμιλος ολοκληρώνεται με δύο αγώνες που θα κρίνουν τις πρώτες τρεις θέσεις. Η Βουλγαρία αντιμετωπίζει την Ολλανδία και ο νικητής θα βγει πρώτος και ο ηττημένος δεύτερος. Αντίθετα, στο άλλο ματς Τσεχία και Γερμανία θα παίξουν την ύπαρξή τους στο τουρνουά με τον ηττημένο να πηγαίνει σπίτι του.

Τα αποτελέσματα 1ος όμιλος (Σόφια – Βουλγαρία)

Ολλανδία – Γερμανία 3-2 (17-25, 25-23, 22-25, 25-21, 15-13)

Τσεχία – Βουλγαρία 2-3 (25-19, 20-25, 25-16, 19-25, 9-15)

Περίπατος για τα φαβορί

Όπως ήταν αναμενόμενο Γαλλία και Ιταλία έκλεισαν από τώρα τα εισιτήρια τους για το δεύτερο γύρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Αμφότεροι επιβλήθηκαν εύκολα επί της Εσθονίας και της Κροατίας και πλέον την Κυριακή θα λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές για την πρώτη θέση που οδηγεί απευθείας στην οκτάδα.

Την ίδια ώρα Κροατία και Εσθονία θα παλέψουν για το όνειρο αφού ο νικητής της μεταξύ τους αναμέτρησης θα συνεχίσει στην διοργάνωση κατακτώντας την τρίτη θέση στον όμιλο που στέλνει στα πλέι οφ.

Τα αποτελέσματα 2ος όμιλος (Τορίνο – Ιταλία)

Γαλλία – Εσθονία 3-1 (25-13, 25-22, 22-25, 25-18)

Κροατία – Ιταλία 0-3 (22-25, 21-25, 19-25)

19:00, Γαλλία – Ιταλία

* Κανένα εμπόδιο για τους Πολωνούς από τη Σλοβενία.

Μόνοι πρώτοι οι Πολωνοί ετοιμάζονται για την οκτάδα

Οι Σλοβένοι πάλεψαν, τα έδωσαν όλα κόντρα στην Πολωνία αλλά τα λάθη τους σε κρίσιμα σημεία τους στέρησαν τουλάχιστον τον βαθμό. Οι Πολωνοί πήραν τελικά τη νίκη με 3-1 σετ που τους έδωσε την πρώτη θέση του ομίλου και την πρόκριση στην οκτάδα.

Στο άλλο παιχνίδι το Βέλγιο επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 σετ κόντρα στην αδύναμη Λευκορωσία και στο παιχνίδι της Κυριακής θα διεκδικήσει από τους Σλοβένους της δεύτερη θέση.

Τα αποτελέσματα 3ος όμιλος (Βάρνα – Βουλγαρία)

Λευκορωσία – Βέλγιο 0-3 (17-25, 18-25, 17-25)

Σλοβενία – Πολωνία 1-3 (21-25, 30-28, 26-28, 13-25)

Και τώρα οι δύο τους

Στον τέταρτο όμιλο όλα θα κριθούν την Κυριακή. Οι πρώτες δύο ομάδες του ομίλου θα είναι σίγουρα η Ρωσία και η Σερβία, όμως ακόμα δεν ξέρουμε τη σειρά. Οι Ρώσοι έχουν το απόλυτο των βαθμών αφού επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί της Σλοβακίας.

Αντίθετα, ο ένας βαθμός που άφησε η Σερβία στο ματς με τη Σλοβακία μπορεί να της στοιχίσει. Οι Σέρβοι επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί της Φινλανδίας και θέλουν νίκη με καθαρό σκορ επί των Ρώσων για να πάρουν εκείνοι την πρωτιά.

Στο άλλο ματς Σλοβακία και Φινλανδία θα παίξουν για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Τα αποτελέσματα του 4ου όμιλου (Μπούστο Αρσίτζιο-Ιταλία)

Σερβία – Φινλανδία 3-0 (25-19, 25-15, 25-21)

Σλοβακία – Ρωσία 0-3 (14-25, 10-25, 15-25)

Ο τρόπος διεξαγωγής

Σε τέσσερις ομίλους θα χωριστούν οι 16 ομάδες που έχουν πάρει την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί σε Ιταλία και Βουλγαρία. Από αυτές θα συνεχίσουν στη διοργάνωση οι δώδεκα μετά τον γύρο των ομίλων.

Οι πρώτες των τεσσάρων ομίλων θα περάσουν απευθείας στους προημιτελικούς, ενώ οι δεύτεροι και οι τρίτοι κάθε ομίλου θα παίξουν μεταξύ τους σε νοκ άουτ αγώνες με έπαθλο την πρόκριση στην οκτάδα. Από εκεί και μετά θα έχουμε αγώνες νοκ άουτ μέχρι να φτάσουμε στον τελικό που θα διεξαχθεί στη Σόφια.