ΒΟΛΕΪ

Πήρε το ντέρμπι η Πολωνία

2015 FIVB

Η Πολωνία επικράτησε με 3-1 σετ στο ντέρμπι με τη Ρωσία στη δεύτερη αγωνιστική του παγκοσμίου κυπέλλου βόλεϊ στους άνδρες. Συνέχισαν με νίκες ΗΠΑ και Ιταλία.

Με τον Μπάρτος Κούρεκ να είναι εξαιρετικός η Πολωνία επικράτησε με 3-1 σετ επί της Ρωσίας στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής. Ο 27χρονος διαγώνιος σταμάτησε στους 25 πόντους με 19/35 επιθέσεις, τρία μπλοκ και τρεις άσους.

Στην αντίπερα όχθη Μουσέρσκι πάλευε σχεδόν μόνος του. Το "θηρίο" της Ρωσίας είχε 20 πόντους με τον Μιχαΐλοφ να σταματά στους 12.

* Κούρεκ και Μουσέρσκι τα έδωσαν όλα για τις ομάδες τους.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι είδαμε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό παιχνίδι στα πρώτα δύο σετ στα οποία δεν έλειψε και η ένταση. Οι Πολωνοί ήταν μπροστά στο πρώτο σετ με δύο πόντους και έφτασαν να προηγούνται με 24-20. Το σερβίς του Μπούτκο άλλαξε τη ροή του αγώνα, δημιούργησε προβλήματα και έτσι το σκορ έφτασε στο 24-24.

Οι δύο ομάδες πήγαν μέχρι το 26-26 μαζί και εκεί ήρθε η φάση που σήκωσε πολλές αντιδράσεις. Μετά από κακή υποδοχή ο Μιχαΐλοφ κάρφωσε και πήρε τον πόντο με τους Πολωνούς να διαμαρτύρονται έντονα. Τελικά οι διαιτητές δεν είδαν την υπέρβαση του Ρώσου και έδωσαν τον πόντο στους τυπικά φιλοξενούμενους οι οποίοι και τελικά πήραν το σετ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τέλος με τους Πολωνούς να το παίρνουν με 27-25 και να κάνουν το 1-1. Από εκεί και πέρα ο Κούρεκ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά και οδήγησε την ομάδα του στην τελική νίκη με 3-1.

2015 FIVB

* Ο Φακούντο Κόντε ήταν πολύτιμος σε ένα ακόμα παιχνίδι για την Αργεντινή

Στα άλλα παιχνίδια οι Ιταλία και οι ΗΠΑ πήραν εύκολα τη νίκη κόντρα σε Αυστραλία και Ιαπωνία με 3-0 και 3-1 αντίστοιχα. Η Αργεντινή ζευγάρωσε τις νίκες της, αλλά άφησε βαθμό απέναντι στη Βενεζουέλα στο ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής.

Για τη Βενεζουέλα ο Πινερούα ήταν εκείνος που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά παίρνοντας 22 πόντους, την ώρα που η Αργεντινή είχε πλουραλισμό στην επίθεση με Πογκλαχέν, Κόντε και Σολέ να έχουν 18, 17 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι είχαμε και στο παιχνίδι της Αιγύπτου με τον Καναδά, ενώ το Ιράν πήρε την πρώτη του νίκη απέναντι στην Τυνησία.