ΒΟΛΕΪ

Πήρε τη ματσάρα η Κηφισιά!

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής χρονιάς, η Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που αυτοκτόνησε στο 4ο σετ. "Καθαρή" νίκη της ΜΕΝΤ επί της ΑΕΚ.

Θρίλερ στο Ζηρίνειο, με την Κηφισιά να παίρνει μία δραματική νίκη με 3-2 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, σε ένα ματς που είχε δύο ανατροπές. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ, οι Εβρίτες απάντησαν κατακτώντας τα δύο επόμενα και βρέθηκαν μία ανάσα από τη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με 24-20 στο 4ο σετ.

Ωστόσο, η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε αντεπίθεση διαρκείας περνώντας μπροστά και ισοφαρίζοντας τελικά σε 2-2. Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη, κατάφερε να επικρατήσει και στο τάι μπρέικ και να πάρει δύο υπερπολύτιμους βαθμούς, από εκεί που θα μπορούσε να έχει φύγει χωρίς βαθμό. Παράλληλα, στέρησε από τον Εθνικό τη δυνατότητα να πιάσει στη 2η θέση τον Ολυμπιακό.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η ΜΕΝΤ νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη, παίρνοντας και τα τρία σετ στις λεπτομέρειες. Έτσι, πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, αφήνοντας στο -3 την Ένωση.

Τη Δευτέρα (17:00, LIVE από το Sport24.gr) ολοκληρώνεται η 9η αγωνιστική με το σπουδαίο ντέρμπι μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού.