ΒΟΛΕΪ

Περίπατος το ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό, 3-0 τον Παμβοχαϊκό

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Με χαρακτηριστική άνεση ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι τετράδας επί του Παμβοχαϊκού αφού επιβλήθηκε με 3-0 σετ. Άνετη νίκη με το ίδιο σκορ και για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ντέρμπι στα χαρτιά έμεινε το Παναθηναϊκός - Παμβοχαϊκός αφού οι φιλοξενούμενοι προέβαλλαν αντίσταση μόλις για ένα σετ με τους πράσινους να παίρνουν δίκαια τη νίκη με 3-0 και να διατηρούν έτσι το εντός έδρας αήττητο τους.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο σετ ήταν εξαιρετικοί και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους.

Το "τριφύλλι" είχε τους Γκονζάλες, Τσίροβιτς και Ρανγκέλ με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Βραζιλιάνο να είναι τρομερός στο μπλοκ. Συγκεκριμένα, ο Ρανγκέλ είχε τα 8 από τα 11 συνολικά μπλοκ του Παναθηναϊκού και πήρε 12 πόντους, ενώ από 13 είχαν Γκονζάλες και Τσίροβιτς.

Στην αντίπερα όχθη Τζελάτι και Μπατατζίμ ήταν οι μόνοι που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (11-10), ενώ τραγικός ήταν σε ένα ακόμα ματς ο Ζιβάνοβιτς ο οποίος δεν αποκλείεται σύντομα να αποτελέσει παρελθόν.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός - Παμβοχαϊκός 3-0

Τα σετ: 25-14, 25-22, 25-12

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μελγκαρέχο 9 (9/13 επ, 75% υπ - 33% άριστες), Τσίροβιτς 13 (10/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ - 50% άριστες), Γκονζάλες 13 (10/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (4/5 επ, 8 μπλοκ), Πανταλέων 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 50% υπ - 40% άριστες), Χαραλαμπίδης, Δημητριάδης, Ανδρεόπουλος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς, Γκράχαμ 1 (άσσος), Πέτι 8 (8/22 επ, 39% υπ - 24% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 11 (11/23 επ), Μπατατζίμ 10 (10/21 επ, 62% υπ - 62% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 55% υπ - 35% άριστες), Αγγελόπουλος, Ιωαννίδης, Σκαρλατίδης.

VOLLEY LEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
VOLLEY LEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ EUROKINISSI SPORTS

Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός

O Oλυμπιακός χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 την ακριτική ομάδα και σημείωσε την 14η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League.

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κονσταντίν Τσούποκοβιτς και ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ, ενώ ο Σλόμπονταν Μπόσκαν απέφυγε να αλλάξει τη βασική σύνθεση ενόψει και του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Τρίτη 24 Ιανουαρίου για το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο Εθνικός δεν πίεσε τον Ολυμπιακό με το σερβίς του, η επίθεση του ήταν συνολικά κάτω από 38% ενώ εξαίρεσε αποτέλεσε το μπλοκ που είχε θετική παρουσία. Στο 3ο σετ αγωνίστηκε πασαδόρος ο Βλαχόπουλος στη θέση του Χαριτωνίδη.

Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-17

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 0 άσσους, 25 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 2 (1/5 επ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κοκκινάκης 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1μπλοκ, 88% υπ – 76% άριστες), Κόστα 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 13 (12/27 επ, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ -44% άριστες) / Στεφάνου (λ, 76% υπ -59% άριστες), Γκούζντα (λ).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 8 (6/17 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ 29% άριστες), Βανέγκας 7 (7/16 επ, 54% υπ - 31% άριστες), Χαριτωνίδης, Στίγγας 7 (3/9 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 7 (7/15 επ), Τσέλιος 3 (0/1 επ, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 25% υπ – 8% άριστες), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 1 (1/3 επ), Χαραλαμπίδης 1 (1/3 επ).

"Έπιασε" τετράδα ο Φοίνικας

Tην 8η νίκη του στο πρωτάθλημα και την 4η εκτός έδρας πέτυχε ο Φοίνικας Σύρου και για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς νίκησε στην Ορεστιάδα την ακριτική ομάδα με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 25 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Παμβοχαϊκό που έχασε από τον Παναθηναϊκό.

Η Ορεστιάδα ήταν σαφώς βλετιωμένη από τις προηγούμενες εμφανίσεις της ενώ η ατυχία χτύπησε την ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου στην αρχή του 3ου σετ όταν τραυματίστηκε ο Λέσκοφ. Πάτησε το πόδι του Λουκούμι και αποχώρησε. Η Ορεστιάδα συνέχισε με πασαδόρο τον Ράπτη οπότε και ισοφάρισε σε 12-12 αλλά δεν είχε συνέχεια καθώς ο Φοίνικας ήταν πολύ καλύτερος και πληρέστερος σε όλους τους τομείς και νίκησε δίκαια.

Οι ακρίτες ξεκίνησαν καλά στον αγώνα και μάλιστα πήρε προβάδισμα στο 1ο σετ με 13-10, αλλά ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Νικήτα Εφραιμίδη στο σερβίς έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 15-13. Η Ορεστιάδα ακολούθησε τον Φοίνικα στον πόντο μέχρι το 19-20 αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας έκανε τη διαφορά με Μρντακ και Εφραιμίδη. Στο 2ο σετ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 3-4 πόντους, ενώ στο 3ο σετ οι ακρίτες πάλεψαν μέχρι το 12-12. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας είχε συνέχεια τον έλεγχο και πήρε τη νίκη.

Ορεστιάδα - Φοίνικας Σύρου 0-3

Τα σετ: 19-25, 21-25, 18-25 σε 74΄.

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέσκοφ 1 (μπλοκ), Μορέλος 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Διαμαντίδης 1 (1/5 επ, 65% υπ -42% άριστες), Λουκούμι 19 (17/43 επ, 2 μπλοκ), Στοϊλούδης 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Πεντίδης 1 (1/7 επ), / Καρασαββίδης (λ, 69% υπ -50% άριστες), Ράπτης, Ιωαννίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 1 (1/5 επ), Μρντακ 19 (14/24 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ρεϊνάλτο 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ - 50% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 άσσος, 50% υπ -40% άριστες), Τουράνιανιν 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ 43% άριστες).

Πήρε ρεβάνς η Παναχαϊκή

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ μετά από ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά και στην υπεροχή των γηπεδούχων σε μπλοκ άμυνα στα τελειώματα των σετ. Με πρωταγωνιστές τους Μπόγιαν Γιορντάνοφ, Κώστα Χριστοφιδέλη και τον Νίκο Παπαγγελόπουλος στο μπλοκ ο ΑΟΠ Κηφισιάς επικράτησε δίκαια και παράλληλα πήρε ρέβανς για την ήττα του Α΄γύρου στην Πάτρα με το ίδιο σκορ. Μάλιστα η Κηφισιά έχει καλύτερη διαφορά μόλις για έναν πόντο!

Η Παναχαϊκή αγωνίστηκε για πρώτη φορά χωρίς τον Σορμάζ που αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο Βασίλης Κωστόπουλος ο οποίος σε ένα ντέρμπι και σε ένα δύσκολο γήπεδο έκανε πολύ καλή εμφάνιση στην απαιτητική θέση του ακραίου.

Η Κηφισιά ξεκίνησε από την αρχή με διαφορά +2 πόντων μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με επίθεση του Χριστοφιδέλη ξέφυγε 18-15 αλλά με μπλοκ του Ρεκ στον Γιορντάνοφ η Παναχαϊκή μείωσε σε 19-18 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιαδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (19-19) με άσσο του Κωστόπουλου.

Μόνο μπλοκ του Νίκου Καρατζά στον Μπαράχας έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Κηφισιά 21-19. Λάθος από τον Ρουμελιώτη και νέο μπλοκ από τον Καρατζά διαμόρφωσαν το 23-19. Τελικά η Κηφισιά με επίθεση του Βαγγέλη Μουρούτη κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Παναχαϊκή μπήκε πιο συγκεντρωμένη και προηγήθηκε με 10-8 και από το λάθος του Χριστοφιδέλη σε 12-9.. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 13-12. Οι πατρινοί ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Γιορντάνοφ και Νικολάκη πέρασαν μπροστά με 22-19, ενώ με άσσο ο Ρουμελιώτης έκανε το 23-19. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τους Λάππα και Πούλκο στο παιχνίδι. Οι αλλαγές του απέδωσαν άμεσα καθώς η Κηφισιά πλησίασε στον πόντο 23-22. Η Παναχαϊκή τελικά κατέκτησε το σετ με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε 11-9. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» και πάλι σερί 3-0 και προηγήθηκαν με 12-11. Ο ΑΟΠΚ προηγήθηκε με 15-12 μετά από άουτ επίθεση του Ρουμελιώτη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-15 όμως οι παίκτες της Παναχαϊκής μείωσαν σε 21-19. Τελικά η ομάδα των βορείων προαστίων με μονό μπλοκ του Χριστοφιδέλη πήρε το σετ με 25-21.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι μπήκαν οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη οι οποίοι στην αρχή του τέταρτου σετ προηγήθηκαν με 8-5. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με την Κηφισιά μπροστά με 16-14. Με εξαιρετικό πλασέ ο ακραίος της Κηφισιάς Κώστας Χρισοφιδέλης έκανε το 19-15 δίνοντας αβαντάζ νίκης στην ομάδα του. Η διαφορά έφτασε και στο +5 (20-15). Τελικά η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 και το παιχνίδι με 3-1.

Κηφισιά - Παναχαϊκή 3-1

Τα σετ: 25-21, 22-25, 25-21, 25-18 σε 103'

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 14 (11/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 79% υπ - 57% άριστες), Μουρούτης 5 (1/1 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (7/8 επ, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 19 (19/38 επ), Εφραιμίδης 3 (3/8 επ, 67% υπ - 47% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 71% υπ - 46% άριστες), Πούλκο 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες), Καρατζάς 3 (3 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Λάππας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 8 (3/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπαράχας 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 22 (21/42 επ, 1 άσσος), Μαυραγάνης 4 (4/6 επ), Κωστόπουλος 10 (7/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 81% υπ - 46% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 72% υπ - 39% άριστες), Χριστιάς, Γεωργάτος.

"Τρίποντο" με Χριστόφα ο Ηρακλής

Με διαγώνιο το Νίκο Χριστόφα που την τελευταία στιγμή πήρε τη θέση του Χρήστου Στεφανίδη που τραυματίστηκε ο Ηρακλής νίκησε την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 σετ και σημείωσε την 8η νίκη στο πρωτάθλημα (όλες είναι με 3-1 σετ) που τον διατήρησε ισόβαθμο μαζί με τον Φοίνικα και την Κηφισιά στην 4η θέση έναν βαθμό μπροστά από τον Παμβοχαϊκό.

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδών του Ηρακλή που σχεδόν γέμισαν το γυμναστήριο της Μίκρας και υποστήριξαν την ομάδα τους ενόψει και του αγώνα της Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ στο Λιγκ Καπ.

Η Κύζικος έδωσε μεγάλη μάχη για να πάρει έστω και έναν πόντο και είχε μεγάλη ευκαιρία να τα καταφέρει στο 4ο σετ όταν στη μεγαλύτερη διάρκεια είχε προβάδισμα δύο πόντων (μέχρι το 23-21). Μάλιστα έχασε και τρία σετ μπολ στο 24-23, 25-24, και 26-25.

Ο Ηρακλής κατάφερε με καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις να κρατηθεί στον αγώνα ο οποίος κρίθηκε με 30-28 στο 4ο σετ ύστερα από επίθεση του Χριστόφα και μπλοκ πάνω στον Σαρικεΐσογλου. Νωρίτερα στο 7-9 του 4ου σετ ο Σαρικεΐσογλου δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία αλλά και κίτρινη ο Γκούλακ. Η Κύζικος έμεινε στους 6 βαθμούς όσους έχει και ο Ηρακλής Χαλκίδας.

Ηρακλής - Κύζικος 3-1

Τα σετ: 25-21, 23-25, 25-21, 30-28

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Τζιουμάκας 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ 32% άριστες), Κιόσης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Αναστασιάδης 0 (0/4 επ), Χριστόφας 22 (18/36 επιθέσεις, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 21 (18/31 επ, 3 άσσοι, 48% υπ - 29% άριστες), Γάτσης 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 92% υπ - 80% άριστες), Πρώιος, Ηλίας.

ΚΥΖΙΚΟΣ Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 9 (8/9 επ, 1 άσσος), Σονάρι 9 (5/7 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 12 (9/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 64% υπ – 36% άριστες), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 17 (15/33 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 22 (20/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλο, 47% υπ - 32% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 50% υπ - 35% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Σόουζα 4 (4/6 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης Λυκουρέση.