ΒΟΛΕΪ

Πέρασε και από τη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στον μαχητικό Α.Ο. Θήρας στο κατάμεστο ΔΑΠΠΟΣ. Εύκολη επικράτηση με 3-0 σετ του Ολυμπιακού επί του ΟΠΕΡ.

Ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης. Ο Α.Ο. Θήρας έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, όμως οι πράσινες ήταν εκείνες οι οποίες χαμογέλασαν τελικά και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 13-13. Τότε ο Α.Ο. Θήρας κατάφερε να ξεφύγει με δύο πόντους για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός.

Το ίδιο έργο είχαμε και λίγο αργότερα μόνο που αυτή τη φορά οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάνε στην τελική ευθεία του σετ με δύο πόντους διαφορά μέχρι και το 22-20. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο προσπέρασε με ένα επί μέρους 3-0 για να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο ΑΟΘ με πρωταγωνίστρια τη Βαρουδάκη και να πάρει το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έχοντας φόρα από την κατάκτηση του προηγούμενου και είχε ένα μικρό προβάδισμα. Όλα αυτά μέχρι το 12-12 όταν και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει και να ξεφύγει με τρεις πόντους (12-15).

Οι πράσινες συντήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το 20-23 όταν και η Βαρουδάκη έβαλε και πάλι δύσκολο στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και ο ΑΟΘ έφερε το σετ στα ίσα 23-23. Τελικά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στη συνέχεια και με επίθεση της Γκούζου και έναν άσο από την Τσατσούρι πήρε το σετ με 25-27.

Η εικόνα του ντέρμπι άλλαξε στο τρίτο σετ. Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που από νωρίς κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και ο Α.Ο. Θήρας παρά την προσπάθεια που κατέβαλε δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Έτσι, οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ με 16-25 και έκαναν το 2-1.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ με τις πράσινες να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό και να δημιουργούν εκείνες πρόβλημα στην υποδοχή της ομάδας από τη Σαντορίνη. Οι πράσινες κατάφεραν να πάρουν τελικά και το τέταρτο σετ και τη νίκη με 3-1.

Έτσι, οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση διατήρησαν το αήττητο τους, έκαναν το 7/7 και παραμένουν στην κορυφή της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Τα σετ: 25-23, 25-27, 16-25, 21-25.

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 12 (12/29 επ.), Βεργίδου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 18 (16/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 26% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 27% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 3 (1/7 επ., 2 άσοι, 20% υπ. – 20% άριστες), Ψυλλάκη

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 11 (7/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 16 (13/34 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 3 (3/10 επ.), Τσίμα 17 (17/50 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Πατσέκο 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσατσούρη.

Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΠΕΡ τον οποίο και συνέτριψε με 3-0.

Οι ερυθρόλευκες στα δύο πρώτα σετ σφυροκοπούσαν από τη γραμμή του σερβίς έχοντας 13 άσους (η Μπραμπόροβα είχε συνολικά 7) ενώ η αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση άγγιξε το τέλειο (71% στο 10, 75% στο 2ο με 75% και μόλις ένα λάθος).

Στο τρίτο σετ ο ΟΠΕΡ μπόρεσε να βελτιώσει την όλη εικόνα του, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη.

Τα σετ: 25-06, 25-06, 25-17

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 14 (9/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (5/7 επ., 1 άσο), Βλαχάκη 9 (9/16 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Μπραμπόροβα 14 (5/10 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ, 100% υπ. – 75% άριστες), Χριστοδούλου, Μποσκάτσι 17 (11/16 επ., 6 άσοι), Κονόμι –λ (86% υπ. – 71% άριστες) / Βέσοβιτς 2 (2/3 επ.), Τέζα 1, Κοκκινάκη

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 2 (0/7 επ., 2 άσοι, 11% υπ. – 07% άριστες), Σαπαρέφσκα 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Παρασκάκη, Τσελάνη 2 (2/4 επ.), Ξαγοραράκη 1 (1/7 επ.), Ζούνιτς 5 (5/20 επ.), Χατζάκη Ε –λ (19% υπ. – 16% άριστες)

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον Παναθηναϊκό επικρατώντας με 3-0 του ΑΟ Μαρκοπούλου που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση πήρε εύκολα το πρώτο σετ και στο δεύτερο μετά τον 10ο πόντο απέκτησε μια σημαντική διαφορά κάνοντας εξίσου εύκολα το 2-0.

Το Μαρκόπουλο (έπαιξε χωρίς την Κάρπεντερ ενώ η Πράδο χρησιμοποιήθηκε για λίγο στο γ’ σετ) μπήκε στο ματς στο γ’ σετ όταν προηγήθηκε με 6-9.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε 9-9 και προσπέρασε με 18-16 για να ισοφαρίσει εκ νέου το Μαρκόπουλο σε 18-18 όμως οι κιτρινόμαυρες ξέφυγαν με 22-18 κι εκεί κάπου ο αγώνας τελείωσε:

Τα σετ: 25-14, 25-16, 25-21

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 άσο), Ιβάνοβα 12 (10/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Γιακουμή 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Κατσαντώνη 15 (10/23 επ., 5 άσοι), Αργυροπούλου 11 (8/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Κακουράτου –λ (46% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη 1 (1/2 επ.), Πατέλη, Τοντάι 2 (2 άσοι)

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Πολυδώρου 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντώνη 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ψωμά 10 (5/12 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 19% άριστες), Λιάγκη 8 (7/19 επ., 1 άσο), Σμουτζ 5 (5/27 επ., 50% υπ. – 07% άριστες), Κοκκίου –λ (29% υπ. – 25% άριστες) / Πράδο, Γιαννέλου Ζ. 1 (1/3 επ.), Γιαννέλου.

Ανάσα για Μακεδόνες

Τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης πήραν οι Μακεδόνες Αξιού. Η ομάδα του Σκουλικάρη επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ηρακλή και πήρε σημαντική ανάσα για τη συνέχεια.

Με τις δύο ομάδες να κατακτούν εύκολα από ένα σετ, το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το τρίτο σετ όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-15 και έδειχνε ικανός για την ανατροπή, ωστόσο ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων από το σερβίς έφερε το σκορ στο 18-15 χωρίς οι φιλοξενούμενες να μπορέσουν να επανέλθουν ενώ στο δ’ σετ οι Μακεδόνες ξέφυγαν από νωρίς και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα σετ: 25-15, 17-25, 25-22, 25-17

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 13 (5/22 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 42% άριστες), Νέβιλ 21 (19/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 9 (5 άσοι, 4 μπλοκ), Σπανού 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Γάτση 13 (11/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 26% άριστες), Αναγνώστου –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Μυρίδου –λ, Χαραβελούλη, Κόλλια 1 (1 άσο), Καραφουλλίδου 1 (1 άσο), Γιαννούλη

Ηρακλής (Ορφανός): Βέλλιου 15 (12/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 25% άριστες), Στεφανίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 2 (2/7 επ.), Αλτίνη 19 (12/39 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Πάντεβα 5 (3/17 επ., 2 άσοι, 35% υπ. – 26% άριστες), Καραφουλλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσο), Παλτιμσίζογλου -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Δαμιανίδου, Καλαϊτζίδου, Δάρδα