ΒΟΛΕΪ

Πέρασε από την Κυψέλη ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού

Έχοντας ως βασικό του όπλο το σερβίς και κάνοντας λίγα λάθη στα κρίσιμα σημεία ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Μόνος πρώτος και με πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων είναι πλέον ο Ολυμπιακός στη βαθμολογία της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής.

Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, όμως οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς με καλό σερβίς και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία πήραν τη νίκη που τους δίνει σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια.

Μεγάλη ζημιά από τη θέση του σερβίς έκαναν οι Γιώτα και Λαμπρούση είτε με άσους που πήραν είτε οδηγώντας τις πράσινες σε κακές υποδοχές. Πρώτο βιολί στην επίθεση ήταν η Τσβετάνοβα με τις Μαλασάι και Λαζάρεβιτς να ανεβαίνουν μετά το πρώτο σετ και να βοηθούν σημαντικά.

Στην αντίπερα όχθη η Μερτέκη ήταν η πιο σταθερή επιθετικά παίκτρια του Παναθηναϊκού που παρά το γεγονός ότι ήταν εξαιρετικός στο μπλοκ άμυνα η κακή του υποδοχή του δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Το ματς: Στο πρώτο σετ, Παναθηναϊκός με όπλο το σερβίς πήρε προβάδισμα με τη Φίλντ (6-3) με τον Ολυμπιακό χάρις στις Γιώτα, Τσβετάνοβα να «ροκανίζει» τη διαφορά, με την έμπειρη μπλοκέρ να κάνει το 7-7 και τη Νομικού να στέλνει τις γηπεδούχες μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με την ομάδα του Ρούση να βρίσκει λύσεις στην επίθεση ο ΠΑΟ με τις Νομικού-Μερτέκη και τον Ολυμπιακό να ακολουθεί κατά πόδας με προσπάθειες των Γιώτα-Μαλασάι, οι γηπεδούχες πήγαν με 16-15 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο με τον Παναθηναϊκό να έχει το πρώτο σετ μπολ (24-23 Μερτέκη μπλοκ σε Λαζάρεβιτς) αλλά τη Φίλντ να χάνει το σερβίς, τη Νομικού να δίνει ακόμα μια ευκαιρία (25-24) με μπλοκ στη Λαζάρεβιτς και τη Λαμπρούση να ισοφαρίζει σε 25-25 για να «τριτώσουν» τα σετ μπολ του ΠΑΟ με τη Μερτέκη (26-25) και την Καββαδία σε πρώτο χρόνο να κάνει το 27-25 και να βάζει μπροστά την ομάδα της με 1-0 σετ.

Ντέρμπι και το δεύτερο σετ με τις διαφορές μικρές. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ψυχολογία (7-3) και ο Ολυμπιακός με προσπάθειες των Τσβετάνοβα-Μαλασάι ανέβασε στροφές με το τεχνικό τάιμ άουτ στο 8-7 υπέρ των γηπεδούχων. Η ηρεμία στην υποδοχή του Ολυμπιακού έδωσε τη δυνατότητα στη Χριστοδούλου για επιλογές στην επίθεση, την ίδια ώρα που η Μερτέκη ήταν η επιθετική αιχμή του ΠΑΟ (16-15). Πόντο πόντο πήγαινε το σετ με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά με 19-20 (Μαλασάι) και με άσο της Λαμπρούση έγινε το 19-21. Το πρώτο σετ μπολ αυτή τη φορά ήταν υπέρ του Ολυμπιακού μετά από επίθεση της Τσβετάνοβα (23-24) και τη Μερτέκη να ισοφαρίζει σε 24-24. Η Λαζάρεβιτς πήρε και το δεύτερο σετ μπολ (24-25) και στην επόμενη φάση η Καββαδία χρεώθηκε φιλέ στη διεκδίκηση της μπάλας για το 24-26 και την ισοφάριση του Ολυμπιακού (1-1).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ, βελτιωμένος σε υποδοχή και επίθεση, έφτασε με τη Τσβετάνοβα πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8 με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ αλλά τη διαφορά να «ανοίγει» 12-20. Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας και με 16-25 ο Ολυμπιακός πέρασε με 1-2 σετ μπροστά (16-25).

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά (3-0, 6-3) αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές για το 9-14. Οι γηπεδούχες δεν τα παρατούσαν με την Τσίμα να ισοφαρίζει σε 14-14 αλλά τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα στο β’ τεχνικό τάιμ 14-16. Η μικρή διαφορά παρέμεινε (15-17), ο Παναθηναϊκός με δυο συνεχόμενα μπλοκ στην Τσβετάνοβα έφερε το ματς στον πόντο (20-21) αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος με τη Λαζάρεβιτς σε ματς και σετ μπολ (21-24) και με 21-25 (έπειτα από άουτ επίθεση της Νομικού) πήρε την όγδοη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 27-25, 24-26, 16-25, 21-25

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Φίλντ 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 12 (8/36 επ., 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3/4 επ.), Καββαδία 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 26% άριστες), Τσίμα 15 (11/38 επ., 4 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Ρόγκα -λ (66% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (6/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μαλασάι 16 (15/32 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 34% άριστες), Λαζάρεβιτς 14 (12/32 επ., 2 άσοι, 55% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 12 (7/18 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Τσβετάνοβα 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (53% υπ. - 26% άριστες / Τέζα, Εμμανουηλίδου.

Άρης από άλλο πλανήτη

Η εκπληκτική πορεία του Άρη στην Α1 Γυναικών (όπου επέστρεψε φέτος μετά από 5 χρόνια) συνεχίζεται καθώς στο κιτρινόμαυρο ντέρμπι η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της ΑΕΚ πανηγυρίζοντας την 7η νίκη της σε 8 αγώνες!

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με σημαντικές ανατροπές κι από τις δύο ομάδες, με τον Άρη όμως σε ένα ακόμη παιχνίδι να παίρνει σημαντικές λύσεις από το μπλοκ.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα (3-7) και παρόλο που η ΑΕΚ στα μισά του σετ πήρε το προβάδισμα (16-14), μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ξέφυγε 17-21 και πήρε το σετ, ενώ στο δεύτερο βρέθηκε να προηγείται με 18-21 ωστόσο εκεί ήταν η σειρά της ΑΕΚ να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει το σετ με 29-27.

Το ματς είχε ανάψει για τα καλά με την ΑΕΚ να έχει σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι το 23-20 όπου έπαθε μπλακ άουτ κι ο Άρης με σερί 0-5 προηγήθηκε με 1-2, αποκτώντας ξεκάθαρο πλεονέκτημα κι αυτό φάνηκε στο δ’ σετ όπου από νωρίς ξέφυγε στο σκορ (4-8, 7-13) κι έφτασε στο 1-3.

«Ήταν η μεγαλύτερη νίκη που κάναμε μέχρι τώρα και δεν νομίζω ότι θα φανταζόταν κανείς ότι μια ομάδα προερχόμενη από την Α2 θα είχε αυτή την πορεία και θα κέρδιζε καθαρά στην έδρα της ΑΕΚ. Περνάμε καλά, το χαιρόμαστε, απολαμβάνουμε το κάθε ματς και αυτό μας βοηθάει να κερδίζουμε ομάδες που είχαν υψηλότερους στόχους από εμάς. Συγχαρητήρια στα κορίτσια που έπαιξαν καλά μέσα σε μια δύσκολη έδρα και συνεχίζουμε την προσπάθεια που έχουμε ξεκινήσει», δήλωσε ο προπονητής του Άρη Δημήτρης Σολκίδης ενώ οι δηλώσεις του Νίκου Ρουμελιώτη θα ακολουθήσουν αργότερα.

ΑΕΚ - Άρης 1-3

Τα σετ: 21-25, 29-27, 23-25, 21-25

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Κουνάδη 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 20 (16/53 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (10/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρινίδου 13 (10/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοσμά 8 (6/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Τοντάι 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Κακουράτου -λ (47% υπ. – 27% άριστες) / Σπανού 1 (1/4 επ.), Τσοχατζή 6 (2/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) Μπελλιά.

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 9 (5/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Καετάνο 20 (17/43 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 16% άριστες), Γκάνο 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 14 (9/23 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 38% υπ. – 28% άριστες), Τσομπανίδου 10 (6/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (43% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ, Κούση 2 (2 άσοι), Πίττα, Γουγούση.

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός επέστρεψε στις νίκες και τα τρίποντα απέναντι στον μαχητικό Φιλαθλητικό που λίγο έλλειψε να κάνει τη ζημιά.

Η Ομάδα της Λάρισας εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Πανναξιακού και με τα σερβίς της Τσοπούλου ξέφυγε με 13-21 και πήρε εύκολα το πρώτο σετ, όμως αυτό ξύπνησε τη γηπεδούχο ομάδα που ήταν σαρωτική στα δύο επόμενα για να ξαναγίνει ντέρμπι το ματς στο δ’ σετ.

Ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε με 17-21, άντεξε μέχρι το 21-22, αλλά ο Πανναξιακός πήρε το σετ με 25-23.

Πανναξιακός - Φιλαθλητικός 3-1

Τα σετ: 17-25, 25-08, 25-10, 25-23

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς, Διώτη, Καρπουζά, Τοτσίδου, Μεταξά, Περίν, Κελεσίδου -λ / Γκιαούρη-λ, Νούσια, Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου.

Φιλαθλητικός (Πράππας) Ντόνα, Τσοπούλου, Τουσιούδη, Τζούριτς, Δίρβαμ Γεροβασιλείου, Αναγνωστοπούλου -λ / Χατζηελευθερίου-λ, Νικολοπούλου.

Σημαντική νίκη για τον Αίαντα

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τον Αίαντα Ευόσμου ου δεν άφησε σχεδόν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Μαρκόπουλο το οποίο κέρδισε με 3-0.

Στα δύο πρώτα σετ ο Αίας, παρόλο που είχε την Έρικα Φαμπιάν να αγωνίζεται με γαστρεντερίτιδα, διέλυσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων με τον Βέσκο Ιβάνοβιτς να αναγκάζεται να ανακατέψει την τράπουλα.

Ο Σέρβος τεχνικός έριξε στη μάχη Σιρίνινα, Νικολογιάννη και το Μαρκόπουλο επέστρεψε στο παιχνίδι φτάνοντας να προηγηθεί με 21-22, όμως εκεί ο Αίας έτρεξε ένα σερί 4-0 και πήρε το σπουδαίο τρίποντο.

Αίας Ευόσμου - Μαρκόπουλο 3-0

Τα σετ: 25-12, 25-16, 25-22

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χρηστινίδου 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Ναϊντένοβα 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 20% υπ. - 20% άριστες), Φαμπιάν 11 (7/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Ανδρονικίδου 14 (11/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Στεφανίδου 9 (5/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (70% υπ. - 70% άριστες) / Τοσουνίδου, Καλαγασίδη 1 (1 άσο).

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 11 (7/22 επ., 4 άσοι, 53% υπ. – 41% άριστες), Πατεράκη 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Βάσκεζ 1 (1/1 επ.), Λιάγκη (0/8 επ.), Βαρουδάκη 3 (3/13 επ., 27% υπ. – 18% άριστες), Κοκκίου -λ (55% υπ. – 40% άριστες) / Καρακάση 2 (2 άσοι), Τσιάκουλα 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 7 (7/16 επ., 62% υπ. - 38% άριστες), Σιρίνινα 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ).