ΒΟΛΕΪ

Παρέμεινε αήττητος ο Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τη νίκη με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το αήττητό του διατήρησε ο Ολυμπιακός κόντρα στην αξιόμαχη ΑΕΚ, την οποία και νίκησε με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη. Έτσι, οι "ερυθρόλευκοι" διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με συγκάτοικο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, πέντε ημέρες πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.

Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν δυνατά στο ματς, δυσκολεύοντας ιδιαίτερα τους Πειραιώτες και μάλιστα είχαν διπλό σετ μπολ στο πρώτο σετ. Ωστόσο, με τα σέρβις του Ντιάτσκοβ, οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0. Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν, κατακτώντας το με χαρακτηριστική άνεση, με 25-14.

Η πολύ καλή εμφάνιση της ΑΕΚ ανταμείφθηκε στο 3ο σετ, όπου με ηγέτη τον ασυγκράτητο Παγιάν, επικράτησε με 25-23, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Αυτό ήταν και το πρώτο χαμένο σετ για τον Ολυμπιακό στη φετινή Volley League. Τελικά όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη είχαν την ψυχραιμία να διαχειριστούν το 4ο σετ και να φτάσουν στη νίκη, χωρίς να αφήσουν βαθμό.

Τα σετ: 26-24, 25-14, 23-25, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Ντιάτσκοβ 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 44% υπ - 44% άριστες), Προύσαλης 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (12/19 επ, 1 άσσος, 69% υπ-56% άριστες), Κλαρκ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ - 77% υπ - 62% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 5 (5/8 επ, 37% υπ - 26% άριστες), Πελεκούδας 1 (μπλοκ), Τζελάτι 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 3 (3/7 επ, 54% υπ - 38% άριστες), Κατσανεβάκης 9 (6/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 51% υπ -38% άριστες), Παγιάν 31 (28/50 επ, 3 μπλοκ), Κρνιτς 1 (άσσος), Ανδρεάδης 6 (6/9 επ) / Γκούζντα (λ - 67% υπ- 61% άριστες), Οικονόμου, Ίλιτς, Δημητρούδης.