ΒΟΛΕΪ

Παρέμεινε στο θρόνο του ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Πανναξιακό

Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ
Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Πανναξιακού στου Ρέντη και έκανε το νταμπλ στο βόλεϊ γυναικών για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά.

Ξεκίνησε τη χρονιά έχοντας τον τίτλο του φαβορί και έφτασε στην κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου νταμπλ στην καλύτερη σεζόν στην ιστορία του. Ο λόγος για το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Ολυμπιακού το οποίο μετά τη νέα νίκη με 3-0 σετ επί του Πανναξιακού πανηγύρισε το πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα του.

Οι ερυθρόλευκες μπορεί αν μην έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία, ειδικά στο δεύτερο και το τρίτο σετ είχε τις λύσεις και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου.

Από την άλλη ο Πανναξιακός αξίζει τα συγχαρητήρια όλων των φίλων του βόλεϊ αφού πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι σε μία ομάδα η οποία ήταν ανώτερη. Κορυφαία του τελικού ήταν η Άνα Λαζάρεβιτς η οποία ολοκλήρωσε μία εντυπωσιακή χρονιά με τον καλύτερο τρόπο για εκείνη.

Το ματς: Με πιεστικό σερβίς από την αρχή ο Ολυμπιακός δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Πανναξιακού και αυτό έδωσε το δικαίωμα στις ερυθρόλευκες να προηγηθούν με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς συνέχισαν να πιέζουν και να μεγαλώνουν τη διαφορά η οποία έφτασε στο νταμπλ σκορ στο 12-6.

Ο Πανναξιακός αδυνατούσε να τελειώσει τις μπάλες στην επίθεση και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-8! Η ομάδα της Νάξου ολοκλήρωσε το πρώτο σετ κάνοντας 13 λάθη με τον Ολυμπιακό να κατακτά το πρώτο σετ με 25-14 έχοντας τη Χίπε μόλις στους δύο πόντους!

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες με όπλο τους το σερβίς προηγήθηκαν με 6-1 για να φτάσουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 8-3. Ο Πανναξιακός έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 11-7. Εκεί οι γηπεδούχες με τη Εμμανουηλίδου να σερβίρει έτρεξαν ένα επί μέρους 3-0 για να ξεφύγουν με 14-7.

Η ομάδα της Νάξου αντέδρασε και με ένα δικό επί μέρους 5-0 με το σερβίς της Ζακχαίου έφτασε στο 14-12. Ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενους πόντους από την Λαζάρεβιτς έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-13. Οι γηπεδούχες ξέφυγαν και με 18-13, αλλά ο Πανναξιακός δεν το άφησε να ξεφύγει και με ένα επί μέρους 5-2 έφτασε στο 20-18. Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Ολυμπιακού ο οποίος με όπλο το σερβίς και πάλι της Εμμανουηλίδου έφτασε στο 25-19

Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά και με τα σερβίς της Φρέσκο προηγήθηκε με 5-2. Από εκεί και πέρα είχαμε ένα σετ ανατροπών. Οι φιλοξενούμενες έπαιρναν μεγάλο προβάδισμα το οποίο έφτασε ακόμα και στους 6 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός πάντοτε έβρισκε τον τρόπο για να κάνει την ανατροπή. Αποκορύφωμα ήταν όταν ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 17-12, αλλά ο Ολυμπιακός με τα τρομερά σερβίς της Μαλασάι προηγήθηκε με 18-17!

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Λαζάρεβιτς και τη Γιώτα από τη μία πλευρά και τις Φρέσκο, Οικονομίδου και Ζακχαίου από την άλλη να παίρνουν το επιθετικό βάρος. Τελικά, εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος ήταν ο Ολυμπιακός ο οποίος πήρε το σετ με 31-29 και μαζί τον τίτλο.