ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ, έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά και χρειάζεται μία νίκη για να επανέλθει στους τελικούς της Α1 βόλεϊ ανδρών. Δεκάλεπτη διακοπή στο παιχνίδι.

Μία ακόμα ματσάρα έγινε ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ. Αυτή τη φορά οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 3-2 σετ επί του δικέφαλου του Βορρά και πήρε προβάδισμα πρόκριση για τους τελικούς της Α1 βόλεϊ ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, είχε μπλοκ, είχε άμυνες, είχε πάθος και σίγουρα όσοι το παρακολούθησαν έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από όσα είδαν.

Το μοναδικό μελανό σημείο ήταν η δεκάλεπτη διακοπή στο τάι μπρέικ. Οι διαιτητές έδωσαν άουτ την επίθεση του Κουκ, οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν και κάποιοι θεώρησαν σωστό να πετάξουν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από δέκα λεπτά και μετά την παρέμβαση των ανθρώπων του Παναθηναϊκού τα πνεύματα ηρέμησαν με τον Χιμένες να βλέπει την κόκκινη κάρτα αφού φέρεται να έκανε χειρονομία προς τους οπαδούς των πρασίνων.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Πέμπτη με τον Παναθηναϊκό να θέλει μία νίκη για να πάει στους τελικούς και τον ΠΑΟΚ να επιθυμεί να στείλει τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Το ματς: Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε τον κόσμο στο πλευρό αλλά εκείνος ήταν που φάνηκε να επηρεάζεται περισσότερο στην αρχή του παιχνιδιού.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος σταδιακά έχτισε μια διαφορά που έφτασε στους τέσσερις πόντους μέχρι και το 9-13. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Τρέχοντας ένα επί μέρους 4-0 οι πράσινοι πέρασαν μπροστά με 15-14 με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να φτάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι που οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν με δύο πόντους (20-18) με τον Πρωτοψάλτη να νικά πάνω στο φιλέ τον Ρανγκέλ. Οι πράσινοι έφτασαν να έχουν σετ μπολ στο 24-22, αλλά πρώτα ο Γκόμες και στη συνέχεια ένα λάθος του Πανταλέοντα έφεραν το σετ στα ίσα. Μία επίθεση του Πρωτοψάλτη και ένα λάθος του Γκόμες έδωσαν όμως το πρώτο σετ στον Παναθηναϊκό με 27-25.

Με ώθηση από το 1-0 οι πράσινοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο. Με το μπλοκ να δουλεύει άριστα οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ξέφυγαν με 14-10, όμως ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επί μέρους 6-1 και πήγε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ολοκληρώθηκε σε αυτό το σημείο αφού από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός. Με ένα επί μέρους 6-0 ξέφυγε με 21-16 και έκανε το 2-0 στο παιχνίδι (25-20).

Το τρίτο σετ είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Αυτό οφείλεται στην είσοδο του Εφραιμίδη στη θέση του αρνητικού μέχρι εκείνο το σημείο Σαφράνοβιτς. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει καλή εικόνα και να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε στο +3 (12-9).

Από εκεί και πέρα η εικόνα του σετ άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Έλληνα ακραίο κατάφερε και γύρισε το σετ περνώντας μπροστά με δύο πόντους 14-16. Οι πράσινοι κατάφεραν να φέρουν το σετ και πάλι στα ίσα 17-17, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν και να μειώσουν το παιχνίδι σε 2-1 (20-25).

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει τον Παναθηναϊκό με τους πράσινους να κάνουν εύκολα λάθη και να δίνουν πόντους στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Καλμαζίδη είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ και έστειλαν έτσι το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (20-25).

Τα 11 λάθη που έκανε στο δεύτερο σετ δεν τα έκανε στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός και αυτό αποδείχτηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Ο "δικέφαλος του Βορρά" μπήκε πιο δυνατά στο τελευταίο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 2-4.

Η απάντηση των πράσινων ήταν άμεση και δια χειρός Πρωτοψάλτη. Δύο μπλοκ και μία επίθεση του ακραίου του Παναθηναϊκού έφεραν τους παίκτες του Ανδρεόπουλου στο +2 (6-4) και στην αλλαγή τερέν (8-6).

Με νέα επίθεση του Πρωτοψάλτη η διαφορά πήγε στους τρεις (9-6), με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά. Με επίθεση και μπλοκ του Χιμένες έγινε το 9-8 και μετά ακολούθησε η φάση που έφερε τη διακοπή. Ο Κουκ έκανε επίθεση από την πίσω ζώνη οι διαιτητές δεν είδαν επαφή και έδωσαν τον πόντο στον ΠΑΟΚ και το σκορ να γίνεται 9-9.

Μετά από δέκα λεπτά ο αγώνας άρχισε και πάλι με τον Χιμένες να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Ο Ραγκέλ ήταν άστοχος και έτσι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με δύο (11-9). Με μπλοκ του Μπέλου στον Χιμένες οι πράσινοι ξέφυγαν με 13-10 για να έρθει μία επίθεση του Κουκ και ένα λάθος του Χιμένες για να τελειώσει το ματς.

Το κλειδί: Αν ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωνε την ανατροπή θα γράφαμε για την αλλαγή του Καλμαζίδη που με την είσοδο του Εφραιμίδη άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Τώρα όμως ξεκάθαρα έχουμε να κάνουμε με την εμφάνιση του Θανάση Πρωτοψάλτη. Ο ακραίος του Παναθηναϊκού έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΟ παιχνίδι σε όλους τους τομείς, έβγαλε απίστευτες άμυνες και δίχως αμφιβολία τα δύο συνεχόμενα μπλοκ στον Γκόμες ήταν από τις κορυφαίες στιγμές του στο ματς.

Ο αριθμός: Χαρακτηριστικό της νευρικότητας που είχαν οι δύο ομάδες είναι τα λάθη που έκαναν αμφότερες. Συνολικά 74 λάθη έκαναν και οι δύο μαζί σε έναν με τον Παναθηναϊκό να έχει περισσότερα.