ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-3

Σε ένα εκπληκτικό ματς στην Κυψέλη ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στο τάι μπρέικ στην αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Με την υπογραφή του Αντρέι Ντιάτσκοφ, αλλά και του αρχηγού Κώστα Χριστοφιδέλη στο ται μπρεικ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη. Ο Ουκρανός ακραίος πέτυχε το νικητήριο πόντο του ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague και έσπευσε να αγκαλιάσει μετά το τέλος του αγώνα τον τεχνικό των γηπεδούχων και πρώην προπονητή του στο Φοίνικα Σύρου, Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, 16-12 και 25-24 στο τρίτο σετ, αλλά οι "πράσινοι", οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν έχουν παραστάσεις από ντέρμπι, έδειξαν μεγάλη ψυχική αντοχή και με μπροστάρη τον Θανάση Πρωτοψάλτη, γύρισαν το ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ, για να χάσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Οι "πράσινοι" διατηρήθηκαν στην 6η θέση, όμως μείωσαν τη διαφορά από τον ΑΟ Κηφισιάς στον ένα βαθμό (17β.). Ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί στην κορυφή με τον ΠΑΟΚ, ενώ πέτυχε την 14η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα επί του Παναθηναϊκού και την 18η συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις.

Με σερί 11-0 (10-7 σε 10-18) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο πρώτο σετ , με τον Κώστα Προύσαλη σε σερβίς Ο Γιάννης Τακουρίδης σταμάτησε τον Μίχαλ Καμίνσκι στο φιλέ σε ένα από τα πολλά μπλοκ του Ολυμπιακού στο σετ και έδωσε στους φιλοξενούμενους το πρώτο σετ μπολ. Με πρώτο χρόνο του Μίλαν Γιούρισιτς ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε κοντά στον Ολυμπιακό λίγο πριν από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-12 με άσο του Καμίνσκι). Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τα πάνω τους στο σερβίς με τον Μενέλαο Κοκκινάκη για να προηγηθεί με 16-13. Με επίθεση του Κάρσον Κλαρκ ο Ολυμπιακός είχε σετ μπολ και το άουτ σερβίς του Σωτήρη Πανταλέοντα έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα δύο σετ.

Στο τρίτο σετ έγινε η μεγάλη ανατροπή. Ο Ολυμπιακός συντηρούσε διαφορά τριών και τεσσάρων πόντων (11-15, 12-16), αλλά ο Παναθηναϊκός περιόρισε τα λάθη, βελτίωσε την εικόνα του και προηγήθηκε με 20-19 με τον Χόι. Ο Μπράιαν Κουκ διαμόρφωσε το 23-22 και στη συνέχεια το ντέρμπι πήρε φωτιά.

Θυμηθείτε πως καλύψαμε LIVE τον αγώνα

Ο Κοκκινάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-23 , παρότι η μπάλα ήταν άουτ και δεν βρήκε μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε, αλλά ο πρώτος διαιτητής Νώντας Γεροθόδωρος έδωσε τη μπάλα στον Ολυμπιακό. Ακολούθησε ρίψη αντικειμένων προς τον πρώτο διαιτητή, ενώ σύμφωνα με την πλευρά του Ολυμπιακού δέχθηκε και ένα ποτήρι αναψυκτικό στο κεφάλι, την ώρα που κατέβαινε από τη σκάλα για να εκκενώσει το γήπεδο. Ο Γεροθόδωρος άλλαξε την απόφαση του, μετά την εσφαλμένη υπόδειξη του δεύτερου διαιτητή, Αλέξανδρου Μυλωνάκη, που υποστήριξε ότι πριν πάρει τη μπάλα ο Κοκκινάκης, ο Κλαρκ είχε βγάλει την άμυνα , υποβασταζόμενος από τη σκάλα του διαιτητή. Ο Αμερικανός όμως πρώτα έβγαλε τη μπάλα και μετά έπεσε στη σκάλα, ενώ το σφύριγμα είναι αρμοδιότητας του πρώτου διαιτητή, που δεν αντιλήφθηκε το παραμικρό και όχι του δεύτερου. Ο Γεροθόδωρος έδωσε τον πόντο στον Παναθηναϊκό για το 24-22.

Στη συνέχεια ο Κλαρκ μείωσε (24-23), ο Προύσαλης έκανε μπλοκ στον Καμίνσκι (24-24) και ο Πολωνός διαγώνιος έχασε την επίθεση για να δώσει το πρώτο ματς μπολ (24-25) στον Ολυμπιακό. Με ένα χαμένο σερβίς όμως από τον Τακουρίδη και δύο προσπάθειες άουτ από τον Κοκκινάκη, μετά από κακές πάσες του Προύσαλη, ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίτο σετ 27-25 και μείωσε σε 2-1.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο σετ, πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες μέχρι το 18-16 με άουτ επίθεση από τον Κλαρκ. Ο Παναθηναϊκός ύψωσε τοίχο μπροστά στο φιλέ και γύρισε το ματς. Ο Πανταλέων διαμόρφωσε το 24-23 και παρότι ισοφάρισε ο Γιούρισιτς (24-23) με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Χόι, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2.

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στο τάι μπρέικ. Με μπλοκ του Νίκου Σμαραγδή στον Κουκ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Κουκ (8-8). Στο 10-9 έπεσε άτσαλα ο Ντιάτσκοφ και αντικαταστάθηκε από τον Καζάζη και επέστρεψε όταν το σκορ ήταν 12-11 υπέρ του Ολυμπιακού με επίθεση του Κώστα Χριστοφιδέλη που μπήκε στον αγώνα στο τρίτο σετ και έδωσε μεγάλη βοήθεια. Ο πρωταγωνιστής ωστόσο ήταν ο Ντιάτσκοφ και με δύο πόντους ο Ουκρανός ακραίος τελείωσε τον αγώνα στην Κυψέλη.

Τα σετ: 17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκός προήλθαν από 6 άσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δ.Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 7 (5/23 επ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (μπλοκ), Κουκ 18 (17/33 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 26 (22/45 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 25% άριστες), Χόι 14 (9/16 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ- 35% άριστες), Αριστόπουλος 1 (1/1 επ), Δημητριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στ.Καζάζης): Γιούρισιτς 12 (7/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 31 (26/36 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 24% άριστες), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 14 (11/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (2/4 επ, 2 άσσοι 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 37% άριστες), Χριστοφιδέλης 4 (4/11 επ, 78% υπ - 56% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής.