Πάλεψε η Εθνική, αλλά έχασε 3-1 από την Ισπανία

28-05-2017 NED: 2018 FIVB Volleyball World Championship qualification day 5, Apeldoorn
Nederland - Slowakije /
28-05-2017 NED: 2018 FIVB Volleyball World Championship qualification day 5, Apeldoorn Nederland - Slowakije / RONALD HOOGENDOORN

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε 3-1 σετ από την Ισπανία στην τελευταία αγωνιστική του 3ου γκρουπ στο πρώτο τουρνουά του World League στην Βαρκελώνη, αλλά στάθηκε εξαιρετικά στο τάραφλεξ.

Πραγματοποιώντας την καλύτερή της εμφάνιση και παρά τις πολλές της ελλείψεις, η Εθνική βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε 3-1 σετ από την οικοδέσποινα Ισπανία στη Βαρκελώνη στην τελευταία αγωνιστική του 3ου γκρουπ στο πρώτο τουρνουά του World League.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης

Οι διεθνείς μας πάλεψαν στα ίσα και έχασαν στις λεπτομέρειες από τους γηπεδούχους, που περίμεναν ότι θα έφταναν πιο εύκολα στην τελική επικράτηση απέναντι στην αξιόμαχη γαλανόλευκη. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του ματς, κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους και αν ήταν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό.

Το πρώτο σετ δεν κύλησε καλά για την Εθνική μας και το έχασε εύκολα με 25-21 και αν κάποιος θα περίμενε ότι έτσι θα κυλούσε και το δεύτερο, διαψεύστηκε από τους παίκτες μας. Η Εθνική ήταν εξαιρετική και το έκανε δικό της με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Δυστυχώς όμως, τα δυο επόμενα σετ κατέληξαν στους Ισπανούς με 25-23 και 25-23 αντίστοιχα στις λεπτομέρειες και έτσι η Εθνική μας υποχρεώθηκε στην τρίτη ήττα της σε ισάριθμα ματς έπειτα απ' αυτά με Κατάε (3-0) και Μεξικό (3-1). Πάντως, η εμφάνισή της ήταν ελπιδοφόρα, παρά τις πολλές απουσίες, συν τον τραυματισμό του Ζουπάνη από το προηγούμενο ματς.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 25-23, 25-23

Ελλάδα (Αρσενιάδης): Στιβαχτής, Τακουρίδης 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/18 επ., 52% υπ. – 30% άριστες), Κοκκινάκης 17 (13/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ. – 43% άριστες), Στεφάνου –λ (63% υπ. – 53% άριστες) / Γκαράς –λ, Κουμεντάκης 22 (15/30 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Τερζής.

Ισπανία (Μουνιόθ): Βιγιένα 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ), Νοντά 16 (13/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Ρουίθ Μπ. 4 (4/10 επ.), Ντε Άμο 2 (1/1 επ., 1 άσο), Φόρνες 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ). Ρουίθ Φ. 21 (16/32 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 18% άριστες), Αλμάνθα –λ (57% υπ. – 29% άριστες) / Ροσάδας –λ, Τρίνιδαδ, Ροκαμόρα 2 (2/4 επ.), Φερνάντεθ 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).