ΒΟΛΕΪ

"Πάγωσε" το ευρωπαϊκό όνειρο στο Βέλγιο

VOLLEY 1516 - CEV CL NOLIKO Maaseik - PAOK Thessaloniki 01/12/2015
VOLLEY 1516 - CEV CL NOLIKO Maaseik - PAOK Thessaloniki 01/12/2015 VOLLEY 1516 - CEV CL NOLIKO MAASEIK - PAOK THESSALONIKI 01/12/2015

Την ήττα με 3-0 σετ από τη Νόλικο γνώρισε η ομάδα του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Champions League και η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση έγινε σχεδόν αδύνατη.

Σε ένα ματς το οποίο ήταν κλειστό για δύο σετ και με τον ΠΑΟΚ να έχει παράπονα από τη διαιτησία η Νόλικο επικράτησε με 3-0 σετ και έκανε την πρώτη της νίκη στο Champions League διατηρώντας ανέπαφες τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Όλο το ματς ουσιαστικά ήταν το πρώτο σετ. Εκεί όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος.

Η Νόλικο ήταν μπροστά συνέχεια στο σκορ μέχρι το 17-18 όταν ο Περέιρα κάρφωσε άουτ. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το πρώτο σετ μπολ της Νόλικο το οποίο το έχασαν μόνοι τους κάνοντας φιλέ. Για να κριθεί το σετ χρειάστηκαν εννιά σετ μπολ του ΠΑΟΚ, τέσσερα της Νόλικο και ένα τραγικό λάθος του διαιτητή. Ο Άγγλος διαιτητής, Νίκολας Χεκφορντ, δεν είδε τους παίκτες των γηπεδούχων που έπεσαν πάνω στο φιλέ, στη συνέχεια πήραν το πόντο και έκαναν το 1-0 (37-35).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που βρισκόταν μέχρι τα μισά στο σκορ. Η Νόλικο κατάφερε και μάζεψε το σκορ και με τον Μαν να κάνει μεγάλο παιχνίδι κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στο 2-0 (25-22). Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού περισσότερο χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να χτίζουν μια διαφορά τριών πόντων και να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στους φίλους του ΠΑΟΚ οι οποίοι βρέθηκαν στο γήπεδο και δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν, ενώ στο τέλος χειροκρότησαν τον Ζελιάσκοφ και τους παίκτες του.

Νόλικο - ΠΑΟΚ 3-0

Τα σετ: 37-35, 25-22, 25-19

Νόλικο (Τόρτσιο): Μαν 17 (14/17 επιθ., 50% υποδ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Περέιρα 14 (13/29 επιθ., 1 άσο), Βάισμανς 15 (11/20 επιθ., 67% υποδ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ρέιμεϊκερς 3 (3/7 επιθ.), Αραούχο 4 (2/2 επιθ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπόντσε 14 (7/13 επιθ., 1 άσο, 6 μπλοκ), λ. Γιόρνα 80% υποδ, 67% αριστ. / Φινόλι

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 11 (11/22 επιθ., 50% υποδ), Ντίνας 7 (5/6 επιθ., 2 μπλοκ), Κουρνέτας, Σεπέδα (20/39 επιθ.), Γκεοργκίεφ 6 (5/7 επιθ., 1 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (6/11 επιθ., 44% υποδ., 1 άσο, 1 μπλοκ), λ. Γκαράς 80% υποδ., 25% άριστ / Τερζής, Εφραιμίδη, Καρασαββίδης