ΒΟΛΕΪ

Ουγγαρία - Ελλάδα 3-1

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών ηττήθηκε με 3-1 από την Ουγγαρία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Κακή εκκίνηση, δυναμική επιστροφή, αλλά κακό φινάλε για την Εθνική Γυναικών που ηττήθηκε με 3-1 στην Βουδαπέστη από την Ουγγαρία για την 3η αγωνιστική του European League.

Την ηττα με 3-1 σετ γνωρισε η εθνικη ομαδα βολλευ γυναικων στο δευτερο παιχνιδι της τριτης αγωνιστικης του Ευρωπαικου Λιγκ.

Μουδιασμένη και χωρίς συγκέντρωση μπήκε η εθνική μας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης δίνοντας την δυνατότητα στην γηπεδούχο να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ 9-1,στην συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας μείωσε με ένα σερι 0-4 σε 9-5, αλλα οι Ουγγαρέζες εκμεταλλευόμενες τα πολλά λάθη της Ελληνικής ομάδας ξέφυγαν και πάλι με 13-6 και 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο ομοσπονδιακός προπονητής αντικατέστησε στο 18-11 την Βασιλαντωνάκη με την Κιόση,ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο τερέν και τις Βεργίδου και Μερτέκη, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι και οι Ουγγαρεζες πήραν εύκολα και δίκαια το σετ 25-15

Εντελώς διαφορετικό ήταν το πρόσωπο που παρουσίασε η ομάδα μας στην έναρξη του δευτέρου σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά στην συνέχεια η Ουγγαρία ισοφάρισε σε 10-10 και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά με 12-11, και ξέφυγε με 4 πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-12, έχοντας σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή, κάτι που ανάγκασε τον Καλμαζίδη να περάσει την Μερτέκη στην θέση της Νομικού και την Κελεσίδου στην θέση της Χανταβα. Αυτό δεν άλλαξε όμως στη ροή του σετ κάτι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να κατακτήσουν και το δεύτερο σετ με 25-17.

Αποφασισμένη να διεκδικήσει το τρίτο σετ μπήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αλλά παρότι προηγήθηκε με 4-6, βρέθηκε πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7, καθώς συνεχίστηκαν τα προβλήματα στην υποδοχή.

Στην συνέχεια η Ελληνική ομάδα ισορρόπησε το ματς με τις γηπεδούχες να διατηρούν πάντα το προβάδισμα 16-15. Η Ουγγαρία είχε το προβάδισμα αλλά η εθνική κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22 και τελικά να κάνει την ανατροπή και να μειώσει 22-25.

Οι γηπεδούχες θέλησαν να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ αλλά η Ελληνική ομάδα είχε διαφορετική άποψη και μπήκε σε θέση οδηγού 7-9 ,8-11 και 9-12.Η αφλογιστία στην επίθεση μας έδωσε την δυνατότητα στις γηπεδούχες να πάρουν κεφάλι στο σκορ 14-13, αλλά η εθνική μας κατάφερε να φτάσει προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16 και να αυξήσει την διαφορά ακόμη περισσότερο χάρις στο καλό σερβίς της Χανταβα 14-18 και της Γιωτα 15-20.Από εκεί και πέρα η εθνική κράτησε την διαφορά, αλλά τα σφαλτσοσφυρίγματα του Γάλλου ρέφερι έδωσαν την δυνατότητα στην Ουγγαρία να πάρει την νίκη 26-24.

«Σήμερα είχα την αίσθηση ότι παλεύαμε κόντρα στον εαυτό μας. Σίγουρα η Ουγγαρία εμφανίστηκε με καλύτερη ανάπτυξη και με ποικιλια χτυπηματων στην επιθεση. Εμεις ειχαμε προβλημα στην δικη μας αναπτυξη κατι που ξεκινουσε από την υποδοχη μας. Ειμαστε μια νεανικη ομαδα και αυτό φανηκε στο σημερινο παιχνιδι», είπε ο Γιάννης Καλμαζίδης ενώ η Κατερίνα Γιώτα τόνισε από την πλευρά της: «Δεν ξεκινησαμε καλα αφου η πιεση που ασκησε από το σερβις η Ουγγαρια μας δημιουργησε προβληματα.

Το καλό είναι ότι κάναμε την ανατροπή στο τρίτο σετ, αλλά θεωρώ ότι αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Η διαιτησία ήταν και στα δυο ματς κακή και για τις δυο ομάδες».

Τα σετ: 25-15, 25-17, 22-25, 26-24

Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Σάντορ 17 (16/44 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 00% άριστες), Τάλας 8 (5/7 επ., 3 άσοι), Ζέλες 13 (5/7 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Ντόμπι 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Λίλιομ 18 (14/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 73% υπ. - 53% άριστες), Χόρβαθ 13 (7/13 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Κότελ Ντ. -λ (36% υπ. - 27% άριστες) / Μπόντναρ 4(2/3 επ., 2 άσοι), Πάλαγκ 3 (3 άσοι), Σομπαθέλι.

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Νομικού 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. - 20% άριστες), Γιώτα 11 (6/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 30% άριστες), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ. - 37% άριστες) / Μερτέκη 7 (7/14 επ., 43% υπ. - 29% άριστες), Βεργίδου, Κελεσίδου, Κιόση 2 (2/9 επ.)