ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2

Ο Ολυμπιακός δεν χάνει με τίποτα από τον Παναθηναϊκό! Οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν και πάλι με 2-0 πίσω στα σετ στο κλειστό του Ρέντη, αλλά με ανατροπή νίκησαν 3-2, κάνοντας το 1-0 στους ημιτελικούς της Α1 ανδρών.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έδειξε ψυχή και σθένος για ένα ακόμα παιχνίδι και τέσσερις ημέρες μετά το 3-2 για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, νίκησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τους "πράσινους" στον 1ο ημιτελικό των πλέι οφ.

Αυτή τη φορά, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν επιθετικό πλουραλισμό, αφού πέραν των Τζούριτς και Ντεσπέιν, σημαντική βοήθεια προσέφεραν οι "παγκίτες" Φράγκος και Παπάζογλου, και μάλιστα με εξαιρετικά ποσοστά.

Στο 3ο σετ είχαμε μία μίνι διακοπή, λόγω ρίψης μίας πέτρας από τους οπαδούς του Ολυμπιακού, που πέτυχε τον Μαρσέλο Σάκι. Δίκαια τα παράπονα των φιλοξενούμενων για κάποιες φάσεις, όπου δόθηκαν... ανάποδοι πόντοι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, αφού στο 1ο σετ είχε μία μικρή διαφορά μέχρι το τέλος (23-19). Ωστόσο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού γύρισαν το σετ, το οποίο και πήραν με 27-25.

Το ψυχολογικό αβαντάζ των "πρασίνων" ήταν αυτό που τους χάρισε και το 2ο σετ με 25-21, στο οποίο ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ήταν ασταμάτητος.

Το 3ο σετ ήταν επεισοδιακό. Από το 8-8, με τον Ντεσπέιν στο σέρβις, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα σερί 9-0, φέρνοντας το σκορ στο 17-8. Στο 12-8, μία πέτρα που πέτυχε τον Σάκι προκάλεσε αναστάτωση και οδήγησε τους διαιτητές στην απόφαση μίας προσωρινής διακοπής. Μετά από λίγα λεπτά το ματς ξαναξεκίνησε και το σετ κατέληξε εύκολα σε "ερυθρόλευκα" χέρια με 25-15.

Εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση του Ολυμπιακού, που πήρε ένα μικρό προβάδισμα στις αρχές του 4ου σετ, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ, για να ισοφαρίσει σε 2-2 με 25-19.

Η ψυχολογία ήταν σαφώς υπέρ των γηπεδούχων στο τάι μπρέικ, που επικράτησαν τελικά με 15-12 και πήραν μία ακόμα νίκη με 3-2. Ήταν η πέμπτη φετινή τους σε ισάριθμα ματς με τον Παναθηναϊκό.

Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το Σάββατο (09/04, 17:00) στο κλειστό της Γλυφάδας.

Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-15, 25-19, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 21 (16/33 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποβ 2, Εστράδα 4 (0/2 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 23 (18/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 4 (4/9 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Κουζούνης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες) / Φράγκος 14 (11/14 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 54% άριστες), Παπάζογλου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Κοκκινάκης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Πετρέας 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Σάκι 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 32 (27/56 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ψάρρας 1, Πανταλέων 6 (6/12 επ.), Λάππας 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 68% υπ. - 35% άριστες) / Μηνούδης, Ντονάς 2 (2/5 επ.), Κόβατς, Γκενς