ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - Φοίνικας 3-1

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικας Σύρου και πέρασε στους τελικούς της Α1 βόλεϊ των ανδρών όπου και θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Μεγάλη εμφάνιση από τους Κουρνέτα και Χριστοφιδέλη.

Την ομάδα που θα διεκδικήσει μαζί με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης μάθαμε το απόγευμα της Τετάρτης. Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στον αγώνα με Φοίνικα Σύρου και με το 3-1 σετ προκρίθηκε στους τελικούς. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βασίλης Κουρνέτας και ο Κώστας Χριστοφιδέλης.

Το ματς:

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν εκείνος ο οποίος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Με όπλο του το σερβίς και το μπλοκ δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 7-12. Τότε πήγε στο σερβίς ο Κουρνέτας ο οποίος με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έτσι οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 6-0 και πέρασαν μπροστά με 13-12.

Η αντίδραση ήρθε άμεσα από την ομάδα του Ανδρεόπουλου η οποία παρέμεινε μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός και πάλι έτρεξε ένα ακόμα επί μέρους 3-0 για να ξεφύγει με 18-16. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι και το 21-20. Τότε μπήκε ο Λάππας στη θέση του Γιάνουσεκ με το σερβίς του δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 22-25.

Όσο καλό ήταν το πρώτο σετ τόσο κακό ήταν το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, ο Φοίνικας έκανε πολλά λάθη και το ματς έγινε μονόπλευρο. Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν στο σερβίς, εκμεταλλεύτηκαν όλες τις ευκαιρίες που τους έδωσαν οι Συριανοί και πήραν εύκολα το σετ με 25-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Κουρνέτας "έτρεχε" εξαιρετικά τον Ολυμπιακό με τους Καλντέιρα και Χριστοφιδέλη να ανεβάζουν στροφές. Ο Γιορντάνοφ τελείωνε λίγες και καλές μπάλες και έτσι έγινε το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού με το ίδιο σκορ (25-15).

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχει στον ίδιο ρυθμό με τον Φοίνικα να προσπαθεί με ορισμένα ξεσπάσματα να πλησιάσει. Τελικά όμως δεν τα κατάφερε και έτσι οι ερυθρόλευκοι πήραν το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-1.

Ο Ολυμπιακός πλέον θα αντιμετωπίσουν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον τελικό έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Η σειρά θα ξεκινήσει την Κυριακή.

MVP: Ο τίτλος αυτός θα μπορούσε να πάει και στον Κώστα Χριστοφιδέλη, αλλά θα τον δώσουμε στον Βασίλη Κουρνέτα. Ο έμπειρος πασαδόρος παρά τα προβλήματα τραυματισμού που αντιμετώπισε ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του και΄"έτρεξε" εξαιρετικά τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-1

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-15, 25-18