Ολυμπιακός, Πανναξιακός και Μακεδόνες έκαναν το 2/2

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός, ο Πανναξιακός και οι Μακεδόνες Αξιού ήταν οι μοναδικές ομάδες που έκαναν το 2/2 στη Volleyleague γυναικών. Πρώτος βαθμός για την Κόρινθο.

Μόνο τρεις ομάδες και η μία από αυτές με βαθμολογική απώλεια έκαναν το 2/2 στη Volleyleague των γυναικών. Στα αξιοσημείωτα ότι οι τέσσερις από τους πέντε αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής βρήκαν νικητές τους φιλοξενούμενους. Ας δούμε πιο αναλυτικά τι έγινε στα παιχνίδια.

Με τέσσερις παίκτριες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 66 λεπτά στο "Μελίνα Μερκούρη" για να διπλασιάσει τις νίκες του στην Volleyleague. Οι πρωταθλήτριες νίκησαν 3-0 σετ (25-15, 25-10, 25-17) τον Άρη με τον οποίο αγωνίστηκε για πρώτη φορά η Κουβανή Σιμόν.

Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε στις Πολ, Νιέμερ και Χίπε, ενώ σημαντική ήταν η προσφορά της Κατερίνας Γιώτα που επέστρεψε και αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασική. Στα του αγώνα σε κανένα σημείο ο Άρης δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με εξαίρεση το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ (8-7). Σε όλα τα υπόλοιπα σημεία του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε πάντοτε μεγάλη διαφορά η οποία πολλές φορές ήταν σε διψήφια νούμερα.

Από τον Άρη πρώτη σκόρερ ήταν η Αλεξάκου με επτά πόντους.

Ολυμπιακός - Άρης 3-0

Τα σετ: 25-15, 25-10, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (4/6 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Νιεμέρ 12 (10/16 επ., 58% υπ., 33% άριστες, 2 μπλοκ), Πολ 21 (17/32 επ., 50% υπ., 25% άριστες, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) Χίπε 16 (12/27 επ., 4 μπλοκ) / Κονόμη -λ (73% υπ., 67% αρ.), Ζακχαίου 2 (2/2 επ.), Νομικού, Παπαδοπούλου.

ΆΡΗΣ (Σολκίδης): Γκριγκόροβιτς 1 (1 μπλοκ), Πίττα 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 7 (7/20 επ. 31% υπ., 21% άριστες), Γκογκούση 2 (1/11 επ. 1 άσσος), Καραφουλίδου 1 (1 άσσος), Χουντιμά 4 (4/26 επ., 22% υπ., 11% άριστες) / Χίτζιου -λ (50% υπ.30% αρ.), Κελεσίδου -λ (30% υπ., 25% αρ.), Σιμόν 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Μπάκα, Καθάρου.

Έκανε το 2/2 ο Πανναξιακός

Το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμα ματς στην Volleyleague πανηγύρισε στην Κηφισιά ο Πανναξιακός. Η ομάδα του Παπαδόπουλου επικράτησε 3-0 σετ του Ηρακλή Κηφισιάς με κλειδί του ματς το πρώτο σετ. Σε αυτό ο Ηρακλής είχε χαμένο σετ μπολ στο 24-23 με τον Πανναξιακό να το κατακτά με 27-25 και την Διώτη να παίρνει καθοριστικούς πόντους.

Από κει και ύστερα το ματς κύλησε στον ρυθμό του Πανναξιακού που εκμεταλλεύθηκε το εύκολο σέρβις του Ηρακλή και επέβαλε το ρυθμό του. Η ομάδα της Νάξου είχε υπεροπλία στο φιλέ (12-4 μπλοκ) και στο σερβίς (11-4) .

Πριν την έναρξη του ματς η "θρύλος" του ελληνικού βόλεϊ Μαρία Κωστοπούλου βράβευσε την Μανωλίνα Κωνσνταντίνου με το έπαθλο της MVP για την πρώτη αγωνιστική της Volleyleague.

Ηρακλής Κηφισιάς - Πανναξιακός 0-3

Τα σετ: 25-27, 12-25, 19-25

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 14 (12/24 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 11% άριστες), Ντεϊνέγκα 6 (5/23 επ., 1 άσσος), Αδάμ 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 31% υπ. - 0% άριστες), Μερκουριάδη, Γεωργαντά 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 36% υπ. - 4% άριστες), Κόττα (λ), Κοντούδη 1 (άσσος), Καταπόδη, Κουδουνά, Περγαντή.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Ντάλτον 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Διώτη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 15% άριστες), Κάλτερ 13 (9/25 επ., 4 άσσοι, 13% υπ. - 9% άριστες), Καλαντάτζε 11 (4/7 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σεφεριάδου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μπράουν 14 (6/10 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 47% υπ. - 24% άριστες), Νούσια, Μπολέτου 6 (5/7 επ., 1 άσσος).

Τα μπλοκ έδωσαν τη νίκη στον ΑΟ Θήρας

Με 21 συνολικά μπλοκ (6 η Εμμανουηλίδου, 6 η Μεταξά) ο ΑΟ Θήρας νίκησε στον Εύοσμο 3-1 σετ τον γηπεδούχο Αίαντα κατακτώντας το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στην Volleyleague.

Οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το πρώτο μισό του δευτέρου σετ όταν και προηγήθηκαν με 16-6. Από κει και ύστερα τα κορίτσια του Αίαντα αντέδρασαν με τις 16χρονες Αργυρίου, Ηλιοπούλου, Τζιαρλή και Μάτιου να κάνουν την υπέρβαση και να πλησιάζουν στους τρεις πόντους (23-20).

Το δεύτερο σετ πήγε με 25-20 στην ομάδα του Ρούση η οποία προηγήθηκε με 22-19 και στο τρίτο δείχνοντας ότι εύκολα θα έφθανε στην επικράτηση. Το 22-19 του ΑΟ Θήρας με σερί - ανατροπή 6-1 του Αίαντα έδωσε σετ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο τέταρτο ο ΑΟ Θήρας, με την Καλανταρίδου βασική ακραία, έφθασε πολύ εύκολα στην κατάκτηση του (25-10) και στη νίκη.

Αίας Ευόσμου - ΑΟ Θήρας 1-3

Τα σετ: 15-25, 20-25, 25-23, 10-25

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 10 (9/38 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 32% άριστες), Τζούριτς 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου, Βλάχου, Κούση 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Κλέπκου 7 (5/15 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. - 28% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 58% υπ. - 52% άριστες), Μάτιου 1 (1/2 επ.), Ηλιοπούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 9 (7/18 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. - 28% άριστες), Τζιαρλή 3 (2/3 επ., 1 άσσος).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 4 (4/19 επ.), Πότοκαρ 20 (14/28 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Μέρκοβα 8 (6/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσοχατζή 6 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 12 (5/8 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (4/9 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 40% υπ. - 33% άριστες), Ξανθοπούλου 1 (άσσος), Καλανταρίδου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ).

Σημαντικό διπλό για την Ηλιούπολη

Την πρώτη της νίκη στην Volleyleague πανηγύρισε στο Μαρκόπουλο η Ηλιούπολη. Με σωστή τακτική, μπλοκ (12) και τέσσερις παίκτριες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων η ομάδα της Μπλάμη έφθασε στο πρώτο της τρίποντο έχοντας ως κορυφαία την Σία Τοτσίδου που τελείωσε το ματς με 23 πόντους.

Σε πολύ καλή μέρα και η Αργυρίου που μέτρησε 7 μπλοκ από τους 11 συνολικά πόντους που πήρε. Σημαντικό για την εξέλιξη του ματς το τρίτο σετ με την Ηλιούπολη να προηγείται με 24-22 με πόντο της Τοτσίδου, την Τσιτσιγιάννη να μειώνει σε 24-23 και την Γεωργαντζή να χάνει για το Μαρκόπουλο την τελευταία επίθεση. Αρκετός κόσμος στο κλειστό με happenings για τους φιλάθλους.

Μαρκόπουλο - Ηλιούπολη 1-3

Τα σετ: 21-25, 25-21, 23-25, 14-25

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πάουν): Δικαιούλια 6 (6/10 επ.), Σούλη 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Διάλλα 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 12 (12/31 επ.), Νικολογιάννη 15 (10/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ. - 18% άριστες), Γεωργαντζή 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 16% άριστες) / Τουλγαρίδου (λ, 53% υπ. - 32% άριστες), Χούντα 3 (3/13 επ., 80% υπ. - 40% άριστες), Μαρινάκη.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη, Τοτσίδου 23 (23/43 επ.), Λιάγκη 18 (14/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρακατσάνη 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Λάβδα 7 (1/6 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Αργυρίου 11 (4/8 επ., 7 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 61% υπ. - 39% άριστες), Μπόκη 2 (2 μπλοκ), Πανταζή, Τσαβαλιά.

Αμερικανική βοήθεια για τους Μακεδόνες, πρώτος βαθμός για Κόρινθο

Με κορυφαίες τις Αμερικανίδες Χολστ και Σπικς οι Μακεδόνες έκαναν το «2 στα 2» στην Volleyleague επικρατώντας στην Κόρινθο 3-2 σετ (25-20, 11-25, 25-22, 14-25, 10-15) της γηπεδούχου ομάδας.

Ήταν το πρώτο ματς μετά από δύο αγωνιστικές που κρίθηκε στα πέντε σετ σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο με τους 500 και πλέον φίλους της Κορίνθου να μετατρέπουν σε γιορτή την πρώτη παρουσία της ομάδας του στα σαλόνια της μεγάλης κατηγορίας.

Κόρινθος - Μακεδόνες 2-3

Τα σετ: 25-20, 11-25, 25-22, 14-25, 10-15

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Μπάτακ, Χέιζελ, Πέρεζ, Μπούκουρα Μ., Παναγοπούλου, Τομαρά / Μαργαρίτη (λ), Αλατζάκη (λ), Χατζησοφρωνίου, Μπούκουρα Θ., Βακάλογλου, Κατσαρού.

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου, Σπανού, Καραφουλίδου, Χολστ, Σπικς, Νώτη / Μυρίδου (λ), Μόσχου.