ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός-Γκεντ 0-3

Δίχως την Γιοβάνα Βέσοβιτς η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού ηττήθηκε εντός έδρας από τη βελγική Γκεντ στο CEV Cup. Θα κυνηγήσει τη μεγάλη ανατροπή στη ρεβάνς της Γάνδης.

Ο Ολυμπιακός δυσκόλεψε αφάνταστα την παρουσία του φέτος στην Ευρώπη. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη βελγική Γκεντ για το CEV Cup. Καλείται πλέον να πάρει τη νίκη δίχως απώλεια σετ στη ρεβάνς της 26ης Νοεμβρίου στη Γάνδη, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στον αγώνα απόψε δεν έπαιξε η Γιοβάνα Βέσοβιτς. Η Σέρβα ακραία έχει ενοχλήσεις στο γόνατο από την ήττα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός έδειξε κακή εικόνα χάνοντας εύκολα τα πρώτα δύο σετ. Μόνο στο τρίτο πάλεψε και ενώ είχε διπλό σετ μπολ (24-22) με την Κωνσταντινίδου. Με σερβίς άουτ της Χριστοδούλου οι Βελγίδες μείωσαν στον πόντο (24-23) και ισοφάρισαν τον αγώνα με άσο (25-25).

Η αστοχία στο σερβίς συνεχίστηκε με την Μπραμπόροβα να χάνει το σερβίς και να χαρίζει το πρώτο ματς μπολ (25-26) στις φιλοξενούμενες. Με άσο της Γκόμανς η Γκεντ πήρε μια νίκη, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον προπονητή της. Η πρόκριση βρίσκεται στο χέρι τους.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Νικολάκης δήλωσε μεταξύ άλλων "θέλω να πω στους φιλάθλους του Ολυμπιακού να μην ανησυχούν γιατί ο στόχος ο μεγάλος είναι το ελληνικό πρωτάθλημα και το ελληνικό κύπελλο, οι στόχοι που έχουν τεθεί από τη διοίκηση. Από κει και πέρα μακάρι το ταξίδι της ομάδας να συνεχιστεί είτε στο CEV Cup, είτε στο Challenge Cup, αλλά προέχει πάνω από όλα να δέσουμε σαν ομάδα γιατί πάμε να φτιάξουμε κάτι και βγαίνει κάτι άλλο".

Τα σετ: 18-25, 19-25, 25-27

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 8 (5/12 επ, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ), Βλαχάκη 5 (5/12 επ, 50% υπ - 40% άριστες), Μπραμπόροβα 13 (8/22 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 7 (7/18 επ) / Κονόμι (λ, 56% υπ - 52% άριστες), Λαμπρούση 1 (1/1 επ), Κοκκινάκη, Τέζα 1 (1 άσσος).

ΓΑΝΔΗ (Ντε Χενάου): Γκόλιατ 10 (8/23 επ, 2 άσσοι), Ντιβού 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίλουγκπι 11 (6/11 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντε Βάλκενερ 6 (6/16 επ, 69% υπ - 50% άριστες), Βέρχουστ 8 (5/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόμανς 17 (15/29 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 36% άριστες) / Λεμέι (λ, 73% υπ - 47% άριστες), Βαν Κλέμπουτ, Λάουρε 1 (1 μπλοκ).