ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - Φρίντριχσαφεν 0-3

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 0-3 από τη Φρίντριχσαφεν στο "Μελίνα Μερκούρη" και πλέον οι ελπίδες του για πρόκριση στη δωδεκάδα του Champions League είναι ελάχιστες.

Η Φρίντριχσαφεν ήρθε στην Ελλάδα για τη νίκη και τα κατάφερε, παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ χάρη στην εξαιρετική της υποδοχή. Οι Γερμανοί επικράτησαν του Ολυμπιακού με 3-0, χάνοντας στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ και με χαρακτηριστική ευκολία το τρίτο, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους.

Η ήττα αυτή ίσως αποδειχθεί καταδικαστική για τον Ολυμπιακό, αφού λιγοστεύουν οι ελπίδες του για να πάρει ένα από τα πέντε εισιτήρια των καλύτερων 2ων των επτά ομίλων, καθώς οι Γερμανοί βρίσκονται στο +4 από τους "ερυθρόλευκους". Ουσιαστικά, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη χρειάζεται 6 βαθμούς στα δύο ματς με Ποζόιλνιτσα (εντός) και Ζενίτ Καζάν (εκτός) και ήττες των Γερμανών στα ματς που τους απομένουν, αλλά και πάλι δεν θα είναι σίγουρος για την πρόκριση.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 4, Ντιάτσκοβ 4, Προύσαλης 4, Κοκκινάκης 7, Κλαρκ 10, Τακουρίδης 5, Στεφάνου (λ - 71%) / Χριστοφιδέλης 1, Σωτηρίου, Τζελάτι

ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Γκάουνα 11, Φαν Χάρντερεν 8, Τίσερ 3, Γκίντερ 9, Γκοντάριου 24, Γκάιλερ 3, Γκρεμπένικοβ (λ - 63%)