ΒΟΛΕΪ

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού

ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ / ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Αν και έχασε το πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να επιβληθεί επί του Παναθηναϊκού με 3-1 με όπλο του το φλοτ σερβίς.

O ΠΑΟΚ παρότι αιφνιδιάστηκε από τον Παναθηναϊκό στο 1ο σετ νίκησε με 3-1 και πήρε την έβδομη νίκη του και το έκτο τρίποντο μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League.

Ο δικέφαλος έφτασε στους 20 βαθμούς και είναι σταθερά στη 2η θέση πίσω από τον Ολυμπιακό. Με τον Ματίας Βάλκιρς σε κέφια, τον Ερνάντο Γκόμεζ να ανεβάζει τα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση και τον Παναγιώτη Πελεκούδα να είναι και πάλι αλάνθαστος σε επίθεση και μπλοκ ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στους «πράσινους» που έμειναν στους 7 βαθμούς και στη 10η θέση της βαθμολογίας. Ο Παναθηναϊκός παρότι πήρε το 1ο σετ είχε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή ενώ για άλλη μία φορά ο Μπολσάνι δε βοήθησε επιθετικά.

Mετά από 14 χρόνια συναντήθηκαν και πάλι σε ελληνικό γήπεδο ο Ντανιέλε Ρίτσι και ο Σωτήρης Πανταλέων. Ο Ρίτσι ήταν προπονητής του Παναθηναϊκού τη σεζόν 2002-03 έχοντας παίκτη τον Σωτήρη Πανταλέοντα.

Πάντως το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 από Γκόμεζ, Πελεκούδα, Τακουρίδη ξέφυγε 19-15. Ο Παναθηναϊκός με καλές άμυνες γύρισε κόντρα επιθέσεις και με σερί 3-0 μείωσε 21-20 και με τον Μπέλο ισοφάρισε 22-22. Ο Γκιόν έκανε το 24-23 για τον ΠΑΟΚ αλλά ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε 24-24. Ο δικέφαλος είχε προβάδισμα με 25-24, 26-25, 27-26, 28-27 αλλά δεν το εκμεταλεύτηκε. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Σιλμπερνάγκελ 29-28, με τον Μπέλο 30-29 και με τον Σιλμπερνάγκελ 31-30. Ο Τακουρίδης και ο Σαφράνοβιτς έσβησαν το προβάδισμα του Παναθηναϊκού μέχρι που ο Παπαδόπουλος είχε μία άουτ επίθεση και στη συνέχεια δέχτηκε και μπλοκ από τον Πανταλέων για το 33-31.

Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε στο 2ο σετ, γύρισε σε φλοτ σερβίς και με τον Τακουρίδη να βρίσκει ρυθμό προηγήθηκε 5-1. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο σετ με τον Γκιόν βασικό αντί του Παπαδόπουλο, ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση και σταδιακά ανέβασε τη διαφορά στο +8 για το 25-17.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Βάλκιερς με φλοτ σερβίς να κάνει σερί 5-0 για το 13-5 και εκεί φάνηκε πως ο Παναθηναϊκός δεν είχε δυνάμεις και διάθεση για κάτι περισσότερο. Ο Ανδρεόπουλος δοκίμασε και τον Ενσινγκ στη θέση του Μπολζάνι αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το σετ έκλεισε 25-17.

Στο 4ο σετ ο δικέφαλος επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του και από την αρχή κρατούσε διαφορά ασφαλείας.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1

Τα σετ: 31-33, 25-17, 25-17, 25-16 σε 105΄

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 19π. (17/33 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Τακουρίδης (4/5, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 14 (11/17, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 5 (2/3, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 14 (14/28, 73%υπ., 47%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 4 (4/10, 57%υπ., 43%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. – 66%υπ., 21%αρ.), Γκιόν 8 (8/17, 50%υπ., 17%αρ.), Τερζής, Κωνσταντινίδης, Παντακίδης 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 7 (5/11 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1 άσσος), Μπέλος 24 (22/44, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (9/23, 1 μπλοκ, 48%υπ., 18% αρ.), Πανταλέων 11 (8/19, 3 μπλοκ), Μπολζάνι 9 (8/26, 1 μπλοκ, 59%υπ., 29% αρ.) / Γκούζνα λ. – (69%υπ., 56% αρ.), Ενσινγκ 1 (1/5), Ρουσόπουλος.