ΒΟΛΕΪ

Ο Ολυμπιακός στον τελικό, 3-2 τον Παναθηναϊκό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 σετ του Ολυμπιακού, αλλά οι ερυθρόλευκες έκαναν την ανατροπή και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στο σερβίς, προηγήθηκε με 2-1 σετ, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη με 3-2 παίρνοντας και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών.

Τη διαφορά για μία ακόμα φορά την έκαναν οι Λαζάρεβιτς και Μαλασάι οι οποίες έκαναν μεγάλη δουλειά τελειώνοντας κρίσιμες μπάλες, ενώ μεγάλη ζημιά με τα σερβίς της έκανε η Λαμπρούση.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός από τα μισά του πρώτου σετ και μέχρι το τέλος του τρίτου τα έκανε όλα σχεδόν τέλεια. Προηγήθηκε με 2-1 σετ, αλλά στη συνέχεια έδειξε να μην πιστεύει στη νίκη και να χάνει τελικά ένα ακόμα ντέρμπι.

Αν ψάξουμε να βρούμε το κλειδί του ματς αυτό ήταν η αντίδραση του Ολυμπιακού μετά το 2-1 του Παναθηναϊκού. Οι ερυθρόλευκες με όπλο το σερβίς κατάφεραν να αποκτήσουν μια μεγάλη διαφορά ρίχνοντας παράλληλα την ψυχολογία των αντιπάλων τους και έστειλαν, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 25-20, το ματς στο τάι μπρέικ.

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Ηλιούπολη.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα πιο δυνατά στο πρώτο σετ, πίεσε από το σερβίς και έφτασε στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ με 3-8 ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε βρει ακόμα πατήματα και στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε πίσω με 9-16.

Οι «πράσινες» ροκάνισαν τη διαφορά εκμεταλλευόμενες λάθη του αντιπάλου (16-20) αλλά οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1) με τη Λαμπρούση να γράφει το 18-25.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ να φτάνει στο α’ τεχνικό με επίθεση της Μερτέκη (8-7). Η πίεση των τυπικά γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα και ήρθε η σειρά των «πρασίνων» να ξεφύγουν στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9 (επίθεση Τσίμα). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει αλλά το σετ βάφτηκε «πράσινο» με την ισοφάριση σε 1-1 με 25-20.

Στο τρίτο σετ η «μάχη» άναψε για τα καλά με τον Παναθηναϊκό ανεβασμένο επιθετικά να φτάνει στο α’ τεχνικό πρώτος με 8-6 ενώ και το μπλοκ των τυπικά γηπεδούχων είχε ανέβει με καλές τοποθετήσεις στο φιλέ. Στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκες» βρίσκοταν πίσω 16-11 αλλά όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι αποκτούσε «άγρια» ομορφιά αφού δεν έχανε την επαφή με το σκορ (18-16 άσος Μαλασάι).

Το λάθος της της Λαζάρεβιτς και το μπλοκ της Καββαδία στη Μαλασάι έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (23-20) αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ενέργειες των Λαμπρούση και Γιώτα ενώ ο άσος της Λαμπρούσης έφερε την ισοφάριση 23-23. Οι «πράσινες» με την Τσίμα να παίρνει το μπλοκ άουτ έκαναν το 24-23 ενώ το μπλοκ των Γκούζου-Μερτέκη σταμάτησε την επίθεση της Μαλασάι για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Οι αρχές του τέταρτου σετ βρήκαν τον Ολυμπιακό συγκεντρωμένο στο μπλοκ και με πολυφωνία στην επίθεση με αποτέλεσμα η ομάδα του Κοβάτσεβιτς να «χτίζει» διαφορά ασφαλείας (9-20) και το σετ ολοκληρώθηκε 19-25 με άουτ σερβίς (2-2)

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα με όπλο το μπλοκ το 2-5 (μπλοκ Τσβετάνοβα στη Μόλναρ) ενώ στην αλλαγή τερέν οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το +4 (4-8). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του φετινού Κυπέλλου Ελλάδος με τη Γιώτα να υψώνει μπλοκ στους δυο τελευταίους πόντους του τάι μπρέικ για το 7-15.